Тетоважи и пирсови - се` за нив од здравствен аспект!

Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Да ми каже некој за тетоважите што се за 1 месец.Шо цена се,со што може да се направи..?

П.С.За на рамо ми е...
 
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.553
Поени од реакции
101
Јас немам што да ве советувам за глупости.Неможам да смислам пирсови а за тетоважи мислам дека некоја пристојна може да се толерира и не низ целото тело да се истетовирате.Ај поздрав.
 

Tanes

Ништо Море!
Член од
23 јули 2006
Мислења
664
Поени од реакции
6
Дан знајт некој рецепт за мастило кое не се вадит месец дена ???? за тетоважа
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Сакам, уствари решена сум, да си ставам две тетоважи, али имам ептен осетлива кожа, која на посилен допир реагира со црвенило и свраб, а до скоро патев и од алергии...Може ли тоа да ми направи проблеми кога ќе ме тетовираат, односно да добијам некоја алергиска реакција, пошо ипак иглите ти ја перфорираат кожата и вбизгруваат боја.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Единствената моја неостварена желба која сум во секој момент способна да си ја исполнам, ама свесно не ја исполнувам :) Интересни ми се некои тетоважи, несекојдневни, необични... Не обожавам цвеќиња, кинески букви, трња итн...мора да е нешто невидено па да ми се допадне :)
Инаку трајно нешто што неможеш да се покаеш и смениш дур ти помине мерак :)
 
Член од
6 мај 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
дечки темава нека е за прашања и совети....

Иначе не не би требало да има компликации( отоци, гноеви, зарастоци...) доколку се е направено онака како што треба!

Да напоменам дека не е исправно да се пирса со анестезија бидејки откако таа ке престане да дејствува можно е да има компликации кога кожата ке се отпушти....

Значи правилен пирсинг е каде што се извршува строго под стандардни услови:

- стерелизирана опрема( игли и штипка за зафат на местото)

- бетадин и алкохолен маркер (никао пенкала, тушеви.. )

-ракавици ( за 1 употеба)

-соодветно место( се мисли на стол каде што треба да се седи додека се извршува пирсањето)

Значи немојте да си преземате одговорност сами на себе и нема да има проблеми!

Оној кој нешто го интересира нека пише тука на темава, поз до сите таттоо и пирсинг љубители!!!:helou::helou:
mozes da mi kazes mesto kade e taka sigurno da idam?

najbitno e da se izbere dobar pirser ko so kaza iva_skorpija
a ima li takov ?
 

Miss Right

happiness machine
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.308
Поени од реакции
142
сакам да ставам пирс на брадавица ама не сега...покасно некаде. само ме интересира дали многу боли пошо на телевизија гледав како се прави и свеста ми зеде од тие иглите :nesvest:
 
Член од
3 декември 2008
Мислења
816
Поени од реакции
22
Тие денови планирам да се тетовирам привремена тетоважа 1-2 месеци,со к‘на.Дали може да има некој сајд ефектс или безопасно е?????
 
Член од
22 јули 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
Гледам доста си информирана и заинтересирана на темиве па претпоставувам ке знаеш да ми кажеш.
Вака: Имав пирс на папокот..го ставив средина на април 2003 и го носев околу 9 месеци. Немав никаков проблем со него првите 5 месеци.. менував и пирсови и коа го сменив последниот ми се појави некој вид на гноенје дури и мало меурче на двата излези и бидејки испаничив нормално го извадив. Поминаа 4 ипол години дупчето е зараснато но сеуште имам лузна од пирсот и размислувам пак да се избушам. ДА ГО НАПРАВАМ ЛИ ТОА? Минатиот пат се пирсав кај Игор во тату.. незнам ни дали повторно да одам таму. Не сакам да си направам проблем, но стварно ми фали пирсот и сакам пак да го имам. Друга ствар за која размислувам е пирост со кој би се пирсала. Првиот што го купив беше титаниумски но бев доста високо избушена и а шипчето беше многу кратко и имав проблем со мачкането.. и потоа кога барав нови пирсови не успеав да најдам титаниумски кој е биде подолг за да не ми прави проблем. Незнам дали да се избушам со нетитаниумски пирс или да ставам пак краток.. Совет?
I jas se imam dva pati buseno na papokot. Prviot pat koga se busev,ne mi go pogodi vistinskoto mesto i stalno nekako mi smetase pri oblekuvanjeto i soblekuvanjeto,i taka nesakajki go zakaciv na edna bluza i mi se raskrvavi,duri pomisliv deka so skinav. Pa go izvadiv nekoe vreme dodeka mi zarasne,mi ostana luzna koja uste mi se poznava,no vrz nea staviv nov pirs,i eve veke go nosam non-stop(bez vadenje) 5 godini,i neam nikakov problem,pa za toa se pocastiv i nov pirs,platina so svarovski :icon_mrgr.
 
Член од
22 јули 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
jas imam pirs na vegja i ne me bolese tolku koga me pirsaa sea sakam da stavam na jazik ama mislam deka tamu mnogu ke boli :(toj so ima i na vegja i na jazik.....kaj bolese poveke?
nosev na vega 2 godini,uopste ne me bolese,no i jas mislam deka na jazikot mn boli,barem taka imam slusnato.
posle toj na vegata (go izvadiv zosto mi zdosadi),staviv na gornata usna i uste go nosam veke 5 godini,i tamu ne boli uopste.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
сакам да ставам пирс на брадавица ама не сега...покасно некаде. само ме интересира дали многу боли пошо на телевизија гледав како се прави и свеста ми зеде од тие иглите :nesvest:

јас се имам бушено на двете веги по два пати што ми имаа зараснаато
Не боли ич на јазик само малце пецка ништо повеке...
за тоа гајле немај...малце треба да пазиш што ке јадеш некој ден ама ке помине:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom