Тетоважи и пирсови - се` за нив од здравствен аспект!

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
Кажав еднаш јас , секое место има свој ризик....

Но мора да се внимава каде и како ке се испирсате...

:smir:

 
Член од
16 февруари 2008
Мислења
11
Поени од реакции
0
Jas imam pirs na pupak.Imav i na jazik ama go izvadiv zoso mi smetase pri jadenje i taka.Maskite mi go obozavaa pirsot na jazik ama sepak go izvadiv.Imam i tetovaza i taka.
Preporaka do site Ako sakate da se pirsate ili tetovirate idete kaj profesionalci zosto kaj u4eni nedouceni pirsaci i tetoviraci moze da se zarazite so nekoj hepatit preku iglata.
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
Сакам да стаам пирс на десната страна од под устата..
боли ли? и шо комликации можат да настанат?
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
ок еве


Пирс на усни

Пирсот на усни е пирсање на телото, т.е. пенетрација на усните или најчесто областа околу усните.Усните и околината на усните може да биде испирсана на многу начини и различни местоположби.

Писаното место на усните или околу нив во повеќето случаи заздравува многу брзо,иако стреба да се покаже екстра грижа особено околу процесот на заздравувањето кога ќе користите храна,и течности како и чад од цигари ако сте пушач.

Последици по здравјето

Повеќето пирсови кои се ставени на усните или околу нив имаат потенцијал да ги повредат непцата или да ги оштетат забите!Тоа се разбира ако не се носи пирсот кој одговара за тоа место, или пак ако е лошо наместен,т.е ставен пирсот!Забите може да бидат оштетени, бидејќи дел од пирсот е од внатрешната страна на устата,при говорење,жвакање или други слични активности.За време на заздравувањето на пирсаното место треба да се избегнува оралниот секс и францускиот бакнеж, за да се избегне можност од настанување на инфекции.

ПРЕПОРАКА : НЕ СЕ ПИРСАЈ САМА!!
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
Типови на пирсови на усните

Пирсањето на усните може да биде извршено секаде околу усните,вообичаено се избегнува површината (црвениот дел) на усните!
Пирсот ставен на одредени места има и одредено име
* Алка на усните
o Off-Center
o Ring Labret
* Labret
* Vertical Labret
* Horizontal Lip Piercing
* Lowbret
* Vertical Lowbret
* Lip Plates
* Madonna/Monroe
* Medusa
 

Filip89

Македоникус
Член од
1 март 2007
Мислења
528
Поени од реакции
4
Вака сега едно прашање(за тие што знаат, се професионалци или имаат искуство со пирсови) Одкога веке ке ставам пирс на веѓа, дали отекува местото околу? и ако отече за колку дена спаѓа отокот?

Тхенк у вери мач
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
Вака сега едно прашање(за тие што знаат, се професионалци или имаат искуство со пирсови) Одкога веке ке ставам пирс на веѓа, дали отекува местото околу? и ако отече за колку дена спаѓа отокот?

Тхенк у вери мач

Ја имам на веѓа и кога му го ставеа ни ме болеше ниту пак ми отече месото.. едноставно не го ни чуствував дека имам пирс ( ми го ставаа без анестезија дирекно со игла) .. па така да не верувам дека ако е правилно ставен може да отече
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Вака сега едно прашање(за тие што знаат, се професионалци или имаат искуство со пирсови) Одкога веке ке ставам пирс на веѓа, дали отекува местото околу? и ако отече за колку дена спаѓа отокот?

Тхенк у вери мач
Мене малку ми течеше крв на местото ко ќе го подмрднев пирсот...2-3 дена така...после ок беше
 
Г

Гоццццце

Гостин
А може ли да ставите слика од Вашиот пирс да видиме како стои?
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
дечки темава нека е за прашања и совети....

Иначе не не би требало да има компликации( отоци, гноеви, зарастоци...) доколку се е направено онака како што треба!

Да напоменам дека не е исправно да се пирса со анестезија бидејки откако таа ке престане да дејствува можно е да има компликации кога кожата ке се отпушти....

Значи правилен пирсинг е каде што се извршува строго под стандардни услови:

- стерелизирана опрема( игли и штипка за зафат на местото)

- бетадин и алкохолен маркер (никао пенкала, тушеви.. )

-ракавици ( за 1 употеба)

-соодветно место( се мисли на стол каде што треба да се седи додека се извршува пирсањето)

Значи немојте да си преземате одговорност сами на себе и нема да има проблеми!

Оној кој нешто го интересира нека пише тука на темава, поз до сите таттоо и пирсинг љубители!!!:helou::helou:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Moже ли да ми препорачате некое место во Скопјево каде да се пирсам на веѓа и колку е цената ?
 
Член од
3 јануари 2008
Мислења
222
Поени од реакции
3
**И секако периодот на пирсинг за да се направи најпогоден е од 16 год (бидејки телото сеуште расте) а за тетоважите е 18г



А што ако се напраи пред напишанава возраст??
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
не е препорачливо....

зависи и за кој пирс...:):)

ако многу сакаш стави но барем пази каде се пираш:) за тетоважите па воопшто не е ок под 18 ....

мој совет гледај тоа да е професионално:)

поз :helou:
 
Член од
3 јануари 2008
Мислења
222
Поени од реакции
3
Абе не за пирс... тоа не ме интересира.. него си стаив тетоважа. А иначе неам 18.. :icon_roll

Па сеа ме заинтересира (да не речам "уплаши").. со ова што пиша. :icon_roll
 

Kajgana Shop

На врв Bottom