Терористички Напад во Париз, најмалку 12 загинати

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Според истата логика:

-со овој напад ќе се зголеми популарноста на Марин Ле Пен
-Марин Ле Пен се залага за ослабување на ЕУ, запирање на санкциите спрема Русија
-со нападот се дефокусира вниманието од финансиските потешкотии на Русија во моментов
-cui bono? (хехе)

Заклучок: руски фолс флег
Понатаму
- Франција ја дава најголемата (ако не и едиснтвена) поддршка на Грција
- Грција во моментов е во криза и пред избори
- САД врши притисок за решавање на името
- Грција ќе биде во значително потешка позиција за решавање на спорот

заклучок - македонска фолс флег операција[DOUBLEPOST=1420908237][/DOUBLEPOST]
Незнам дали во меѓувреме има други информации за жената терористка. Но ако е вистина дека избегала од дуќанот преправена во заложник. Тогаш можам само да им честитам на специјалните единици на неспособноста. Па добро нели ги фаќат заложниците , прво да ги легитимират после ако треба помош од психолог и на крај тие се очевидци и сигурно има што да и кажат на полицијата.
И друга работа ако не сум експерт мислам дека не е потребно да се пумпа до толку бројот на полицајци зошто кога ги гледам видеата имам впечаток дека си попречуват едни со други.
За овие зборуваме http://www.liveleak.com/view?i=313_1420809005 ?
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.143
Поени од реакции
8.715
Нема да сфатат доколку не им ги откриеш непознатите во равенството.

Палестина = Франција / Израел
Израел = Франција / Палестина

Единствениот начин да се изнуди промена на позицијата на Франција е да се стави во позицијата на Израел, а доколку не постои таква можност тогаш Израел е доволно креативен да ја создаде.

Имено, заложниците се најдоа во еврејска кошер продавница, во еврејско гратче покрај Париз.
Нетанјаху изјавува спремност за испраќање “помош“ од Мосад за Франција, бидејќи се работи за “еврејски загрозени животи“.

Prime minister Netanyahu has ordered Mossad to provide French officials for all the assistance they need in tackling the ongoing terror situation in and around Paris.

"Hamas condemns the desperate attempts by ... Netanyahu to make a connection between our movement and the resistance of our people on the one hand and global terrorism on the other," it said.

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/france/11329976/Paris-Charlie-Hebdo-attack-live.html
Срам да му е на Израел! Од цел Париз кадешто има доселеници од целиот свет бидејќи Франција на времето била голема поморска сила, и сите нивни религиозни убедувања, почнувајќи од домицилните католици и протестанти, православните од Источна Европа, монофизитите од Кавказ и Африка, хиндуистите, џаинистите, будистите, ламаистите, тантристите, шинтоистите, таоистите, конфучијанистите, домородните религии на доселениците од Француска Индокина и од Африка, вуду-религијата од Хаити, анимистите од Нова Каледонија и Француска Полинезија, растафаријанците, виканите, теозофите, телемитите, шаманистите од Африка и Азија, баха'ите и многу други, не успеа да ги убеди да изведат терористички напад. Ги прелажа само муслиманите да извршат терористички напад. Срам да им е!

Од секојдневниот живот, ако не си склон кон силување, нема да силуваш и гола жена која би СЕДЕЛА покрај тебе. Но, ако си склон кон силување, ќе ја силуваш и жената која БЕГА од тебе облечена во скафандер и ќе ја ОБВИНИШ дека таа самата е виновна бидејќи се облекла провокативно.

Сфати ли?
 
Последно уредено:
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Еве се гледа како две особи бегаат, незнам дали се работи за жената но ако ДА тогаш не е сама.

 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
К-15, Пецко и Еднооки со години ги исмејуваат политичарите и хомосексуалците, па никој досега не е затворен, а не па во Франција која е основоположник на слободниот говор.
Плус, еден куп луѓе ги исмејуваат христијаните и скиентолозите, па досега немало инциденти ко овој. И исламот, како и другиве 2 е религија, т.е., збир на луѓе кои решиле да веруваат во глупости. Зошто некој да ми забрани да ги заебавам заради тоа?
Не знам која генерација си ама и К15 ги снема на неколку години после епизодите каде ги заменуваа гласовите на пратениците, на вистинска седница. Еднооки се толерирани додека ги исмејуваат опозиционерите, но кога станаа премногу влијателни им се случи сличното, наеднаш ниту една редакција не сакаше да ги емитува, и знаеме кој ги поседува ТВ станиците во МК.
Неодамнешната изјава на Бубо Каров од популарното „К-15“ дека никој веќе не си дозволува да плати за реклама во нивните емисии, кои се меѓу најгледаните, токму поради политичка сатира кон власта и дека набрзо може да снема и телевизии кои би ја емитувале нивната програма е само уште еден индикатор за состојбата со демократијата во земјата. Во Македонија веќе одамна не излегува сатиричното списание „Остен“, а острата и убедлива сатира на Дарко Марковиќ преку неговиот „Пецко“ и анимираните филмови е протерана од телевизиите и од дневните весници.
http://www.utrinski.mk/?ItemID=F7FAFAE36FA0E14BAA28DA9A6F2828AA

Во бивша ЈУ беа цензурирани бројни сатирички и комикс изданија, еден Дизни 60год. не беше воопшто издаван се’ до 1992 поради наводно исмевање на српскиот крал уште пред 2 св. војна.
Comic Art 100 The Mickey Mouse Conspiracy That Yugoslavia Banned (part 65) [1/4 pg.]

Поентата е дека сите држави спроведуваат одредена цензура, нема да те убијат физички меѓутоа финансиски ќе те крахираат, дали со тужби, дали со други притисоци, а хомо НГО-ата живеат од пронаоѓање на навредливи за нив содржини, што всушност е причина зошто ретко да се сретне нивно јавно критикување.

Во системот може да се контролира буквално се’, затоа реков во првиот мој пост на темава дека државата која првин вооружуваа терористи и ги испраќа во Сирија како “борци за демократија“ има директна вина за радикализација на ситуацијата која не само ги повредува Сиријците и останатите муслимански народи кои секојдневно се масакрираат, туку и за воспоставувањето на пониски норми за тоа што е дозволено и во нивните земји, кои не знам како мислат дека ќе бидат имуни на злото кое самите го продуцираат.

Дополнително, како што ви посочи и Волк, се вплетаа и многу други интереси кои Франција ги оштети со признавањето на Палестина. Водењето политика е меч со две острици.
[DOUBLEPOST=1420909346][/DOUBLEPOST]
Според истата логика:

-со овој напад ќе се зголеми популарноста на Марин Ле Пен
-Марин Ле Пен се залага за ослабување на ЕУ, запирање на санкциите спрема Русија
-со нападот се дефокусира вниманието од финансиските потешкотии на Русија во моментов
-cui bono? :)

Заклучок: руски фолс флег

Смешно звучи?
Секогаш може да има повеќе индиректни добитници, но бескрупулозноста на Мосад и не е некоја досега непозната работа.
Обично кога ќе седне фокус групата да ги разгледува сите можни теории и сценарија тоа го прави со доделување на бодови на веројатност.
Тоа на што Израел е спремен за да ја поништи Палестина не е предмет на фикција.[DOUBLEPOST=1420910242][/DOUBLEPOST]
Срам да му е на Израел! Од цел Париз кадешто има доселеници од целиот свет бидејќи Франција на времето била голема поморска сила, и сите нивни религиозни убедувања, почнувајќи од домицилните католици и протестанти, православните од Источна Европа, монофизитите од Кавказ и Африка, хиндуистите, џаинистите, будистите, ламаистите, тантристите, шинтоистите, таоистите, конфучијанистите, домородните религии на доселениците од Француска Индокина и од Африка, вуду-религијата од Хаити, анимистите од Нова Каледонија и Француска Полинезија, растафаријанците, виканите, теозофите, телемитите, шаманистите од Африка и Азија, баха'ите и многу други, не успеа да ги убеди да изведат терористички напад. Ги прелажа само муслиманите да извршат терористички напад. Срам да им е!

Од секојдневниот живот, ако не си склон кон силување, нема да силуваш и гола жена која би СЕДЕЛА покрај тебе. Но, ако си склон кон силување, ќе ја силуваш и жената која БЕГА од тебе облечена во скафандер и ќе ја ОБВИНИШ дека таа самата е виновна бидејќи се облекла провокативно.

Сфати ли?
Ајде дај реален пример за твојата аналогија, пошто ние не спориме аналогија за аналогија.

Еве ти мој реален пример, а ги има најмалку 50 познати:

Lavon affair In 1954, Israeli agents working in Egypt planted bombs in several buildings, including a United States diplomatic facility, and left evidence behind implicating Arabs as the culprits.
http://en.wikipedia.org/wiki/Lavon_Affair
 
Последно уредено:

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Според истата логика:

-со овој напад ќе се зголеми популарноста на Марин Ле Пен
-Марин Ле Пен се залага за ослабување на ЕУ, запирање на санкциите спрема Русија
-со нападот се дефокусира вниманието од финансиските потешкотии на Русија во моментов
-cui bono? :)

Заклучок: руски фолс флег

Смешно звучи?
Жалосно звучи,
- Орланд се веќе се заложи за запирање на санкциите кон Русија, ден претходно...;)
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
1.644
Поени од реакции
1.677
Жалосно звучи,
- Орланд се веќе се заложи за запирање на санкциите кон Русија, ден претходно...;)
Си заборавил еден дел од изјавата.

The French president said biting Western sanctions against Russia should be lifted if progress were made in resolving the Ukraine crisis. "I think the sanctions must stop now. They must be lifted if there is progress. If there is no progress the sanctions will remain," he said.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Понатаму
- Франција ја дава најголемата (ако не и едиснтвена) поддршка на Грција
- Грција во моментов е во криза и пред избори
- САД врши притисок за решавање на името
- Грција ќе биде во значително потешка позиција за решавање на спорот

заклучок - македонска фолс флег операција
Го разбирам овој (обид) за хумор, само што звучи нешто како...
-Си биле две другарки, едната била паметна, другата завршила средно медицинско.

Еве уште еден хумор:

"Историјата на Македонските False-Flag операции"
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Го разбирам овој (обид) за хумор, само што звучи нешто како...
-Си биле две другарки, едната била паметна, другата завршила средно медицинско.

Еве уште еден хумор:

"Историјата на Македонските False-Flag операции"
А не е смешно кога руски "експерти" после 2 саати од ваков настан објавуваат теории и анализи на снимки и одма ги фаќаат во местенка ционистите или кој и да си замислуваат дека стои позади нападиве.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Си заборавил еден дел од изјавата.

The French president said biting Western sanctions against Russia should be lifted if progress were made in resolving the Ukraine crisis. "I think the sanctions must stop now. They must be lifted if there is progress. If there is no progress the sanctions will remain," he said.
Што не ти е јасно?
Progress to be made е релативна работа.
Она што е важно е дека Орланд е единствениот кој собра храброст да каже дека санкциите се штетни и за Европа.[DOUBLEPOST=1420911124][/DOUBLEPOST]
А не е смешно кога руски "експерти" после 2 саати од ваков настан објавуваат теории и анализи на снимки и одма ги фаќаат во местенка ционистите или кој и да си замислуваат дека стои позади нападиве.
Мене ми беше сомнително после 2 минути, бидејки знаев дека Франција ја призна Палестина.
Си слушнал некогаш за поимот Trajectory prediction?
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Според истата логика:


-со нападот се дефокусира вниманието од финансиските потешкотии на Русија во моментов
-cui bono? :)

Заклучок: руски фолс флег

Смешно звучи?
...Ili da se defokusira vnimanieto od finansiskite poteshkotii na EU predizvikani od bumerangot od sankciite kon Rusija....
Zvuchi morbidno vo najmala raka.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Што не ти е јасно?
Progress to be made е релативна работа.
Она што е важно е дека Орланд е единствениот кој собра храброст да каже дека санкциите се штетни и за Европа.[DOUBLEPOST=1420911124][/DOUBLEPOST]
Мене ми беше сомнително после 2 минути, бидејки знаев дека Франција ја призна Палестина.
Си слушнал некогаш за поимот Trajectory prediction?
И сега пто ќе ми кажеш дека претседателот на Франција и сите околу него не биле свесни што направат и не ги предвиделе последиците. Или можеби мислиш дека ги знаеле ама рекле нек иде све у пм, ја признаваме палестина и по цена американците преку радикални исламисти на батерии да ни убијат 20-30 француски државјани?
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
И сега пто ќе ми кажеш дека претседателот на Франција и сите околу него не биле свесни што направат и не ги предвиделе последиците. Или можеби мислиш дека ги знаеле ама рекле нек иде све у пм, ја признаваме палестина и по цена американците преку радикални исламисти на батерии да ни убијат 20-30 француски државјани?
Но ти тргаш од логиката дека "човечкиот живот нема цена".
Отвори ги очите и погледни го светот околу тебе.
Човечките животи се само бројки за елитните политичари - тука ги ставам сите, и од САД и од Русија, Кина, Франција, итн.[DOUBLEPOST=1420914454][/DOUBLEPOST]
Во Македонија има најмногу познавачи на меѓународната политика и теориите на заговор по метар квадратен.
Напротив, нив ги има најмалку,
највеќе ги има за жал познавачите на селебрити ѕвездите од балканските, па дури и светските рамки.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.525
Поени од реакции
82.076
Хезболах: Исламските екстремисти го навредуваат Мухамед повеќе од карикатурите

Шефот на шиитскиот либански Хезболах во петокот оценил дека џихадистите што роварат низ светот му нанесуваат поголема штета на исламот од карикатурите со Мухамед, не споменувајќи го директно масакрот во парискиот сатиричен неделник Шарли ебдо.
„Во овој момент повеќе од кога било треба да се зборува за пророкот, поради однесувањето на некои терористички групи што се повикуваат на исламот“, рекол Хасан Насралах, чија шиитска партија се бори против сунитските џихадистички движења во Сирија, заедно со режимот на Башар ал-Асад.

„Со нивните одвратни, насилни и нехумани дела тие групи им нанесуваат штета на пророкот и на муслиманите повеќе од нивните непријатели, повеќе од книгите, филмовите и карикатурите што го навредуваат пророкот“, додал шефот на Хезболах во ТВ-говор.

„Ова се најлошите злосторства во историјата што му нанесле штета на пророкот“, рекол Хасан Насралах.

Тој алудирал на славниот спорен роман на Салман Ружди „Сатански стихови“, поради кој ајатолахот Хомеини во 1989 година фрли фатва на авторот, на антиисламското видео „Невиноста на муслиманите“, кое покрена жестоки манифестации во муслиманскиот свет во 2012 година и на карикатурите на Мухамед што ги објави данскиот весник во 2005 година, а ги пренесе неделникот Шарли ебдо.

Насралах не го споменал ниту го осудил нападот врз Шарли ебдо, во кој во средата во Париз беа убиени 12 лица.

За време на скандалот со карикатурите објавени во данскиот весник, Хезболах, како и голем број исламски партии, се побуни против овие цртежи и повика на протести.

Насралах алудирал на Франција со изјавата дека џихадистите во Сирија, Либан, Ирак, Авганистан и Јемен извршиле злосторства. „Злото денеска стигна во државите што ги извезуваа тие екстремисти кон нашите земји.“


Голем број од членовите на џихадистичките групи во Сирија и Ирак се западњаци, вклучувајќи Французи, Американци и Британци.

Со поддршка на Техеран шиитскиот Хезболах е во војна со бунтовниците и џихадистите во Сирија, тврдејќи дека го бранат Либан од екстремизмот.





За колку време ова ќе го гледаме тука?

КАЗНАТА КОЈА ЈА ДОБИ ЕДЕН САУДИСКИ ЛИБЕРАЛЕН АКТИВИСТ ГО ШОКИРАШЕ СВЕТОТ...
Саудиски либерален активист денеска беше јавно камшикуван по петочната молитва пред џамија во градот Џеда, соопшти организацијата за заштита на човековите права „Амнести Интернешанл“


Активистот Раиф Бадави, основач на интерент страницата „Слобода на саудиските либерали“, беше упасен во јуни 2012 година под обвинение за „кибер криминал и непочитување на татко му“. Обвинителството бараше Бадави да биде осуден за „отстапување од верата“, за што следува смртна казна, но Судот го одби ваквото барање.

Судот првично го осуди Бадави на седум години затвор и 600 удари со камшик годишно, но по жалбата на Обвинителството тој заработи затворска казна од 10 години, глоба од еден милион рупии (266.666 долари) и 1.000 удари со камшик годишно.

„Амнести“, повикувајќи се на очевидец, тврди дека Бадави во окови бил доведен на плоштадот пред џамијата, каде потоа пред насобраните верници добил 50 удари со камшик по грбот.

Според „Амнести интернешанл“, останатите камшикувања ќе бидат извршани во следните 50 петоци
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom