Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
19 октомври 2012
Мислења
294
Поени од реакции
249
Дечки качен ли е лимит на Магенту од 1 терабајт на 5 или сам ја грешка? На апликацију случајно гледам; на магенту М сам; оптика 100/100.
На Магента М би требало лимитот да е 3 ТБ (активирана е-сметка) или 2 ТБ (неактивирана е-сметка). За Магента Л лимитот е 6 ТБ, т.е. 5 ТБ. Малку ми е чудно што велиш дека си Магента М а имаш оптика 100/100. Можеби си за интернет Л пакет?

А кажи ми каков рутер имаш, и како си задоволен од истиот. Јас имам Huawei HG8245H и нешто ме зеза wi-fi, а и сигналот што доаѓа преку кабел до телевизорот е некако многу слаб.
 
Последно уредено:
H

HoT _iCe

Гостин
На Магента М би требало лимитот да е 3 ТБ (активирана е-сметка) или 2 ТБ (неактивирана е-сметка). За Магента Л лимитот е 6 ТБ, т.е. 5 ТБ. Малку ми е чудно што велиш дека си Магента М а имаш оптика 100/100. Можеби си за интернет Л пакет?

А кажи ми каков рутер имаш, и како си задоволен од истиот. Јас имам Huawei HG8245H и нешто ме зеза wi-fi, а и сигналот што доаѓа преку кабел до телевизорот е некако многу слаб.
На L сам да, грешка моја. Значи качен е лимит.
Иначе рутер не е добар, лош сигнал, слаба брзина и забрави гејмање од њега, цела среќа што ја си користу десктоп и све преко њега ми иде па немам гајле. Имам едн рутер Тенда, купи си га сам од Анхоч и е сто пут подобар, сто пут подобар сигнал и брзина и не ми се свиѓа што неможеш да га смениш овј.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.467
Поени од реакции
5.456
Има некој искуство со безжичниот интернет на телеком? Иам магента а сигналот кај мене е премногу слаб, сакам да се префрлам безжично само не знам како би терало со 2-3 телевизори и 1-2 уреди закачени на wifi.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Има некој искуство со безжичниот интернет на телеком? Иам магента а сигналот кај мене е премногу слаб, сакам да се префрлам безжично само не знам како би терало со 2-3 телевизори и 1-2 уреди закачени на wifi.
Имам другара што живи рурално и има овакв интернет и е катастрофа, што знам, слаб му е нет, ако се укључи некој на Нетфликс од телевизор а ти си на компјутер, колапс му се дешава, гејмање забрави.
Не би ти препоручија.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.467
Поени од реакции
5.456
Имам другара што живи рурално и има овакв интернет и е катастрофа, што знам, слаб му е нет, ако се укључи некој на Нетфликс од телевизор а ти си на компјутер, колапс му се дешава, гејмање забрави.
Не би ти препоручија.
Фала ти, јас моментално во најдобар случај имам 6мб/с брзина. Обично е некаде 2-3 мб/с. Очигледно ќе морам да си барам чаре. :)
 
H

HoT _iCe

Гостин
Фала ти, јас моментално во најдобар случај имам 6мб/с брзина. Обично е некаде 2-3 мб/с. Очигледно ќе морам да си барам чаре. :)
Втф, тој е апла лошо, тражи чаре, имаш едн куп провајдери, распрашај се кој има куде тебе покриено, немораш Телеком.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.467
Поени од реакции
5.456
Втф, тој е апла лошо, тражи чаре, имаш едн куп провајдери, распрашај се кој има куде тебе покриено, немораш Телеком.
Може ти текнува зашо пцуев цел карантин коа игравме цс :D

бтв
Untitled.png
моментално. Ако не ти е проблем прашај го другар ти што брзина има и слично. Јас сакам цела магента да си ја префрлам да ми биде безжична. Врзан сум со договор уште година ипол, не ми се плаќаат пенали мме :D
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.402
Поени од реакции
6.022
Ајде ќе му кажу да ми прати speedtest па ќе то кажу.
Пошо планирам да се префрлам на магента каков ти е нетот за онлајн гејминг(пред се за CSGO) поточно пингот и дали имат пакет лос? И која ти е брзината, пошо ги прашав за Л пакет ми викаат џабе ќе ставиш Л кога брзината ќе ти е иста ко на М( 30мбпс).
 
H

HoT _iCe

Гостин
Пошо планирам да се префрлам на магента каков ти е нетот за онлајн гејминг(пред се за CSGO) поточно пингот и дали имат пакет лос? И која ти е брзината, пошо ги прашав за Л пакет ми викаат џабе ќе ставиш Л кога брзината ќе ти е иста ко на М( 30мбпс).


За CSGO можу да ти гарантирам пошто тој ми е main game и една од причине поради кои се префрљи на Телеком, нема пакет лос, пинг е малце поголем(за 10-15) oд обично ама гарантирана, стандард брзина.
Untitled.png
Еве ти слика од BrutalCS DM слика од нет граф како репер, нема лос, нема чоук.
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
220
Поени од реакции
67
Дечки, дали е нормално јас кога гледам иптв преку бокс со wifi, кај децата кои се вклучени кабелски со рутерот пингот да се качува на 400. Приклучен сум на телеком со услуга до 12 мб/с, со старите бакарни жици. На speedtest ми покажува околу 10.5 мб/с. Некое решение да се решат домашните кавги :)
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Дечки, дали е нормално јас кога гледам иптв преку бокс со wifi, кај децата кои се вклучени кабелски со рутерот пингот да се качува на 400. Приклучен сум на телеком со услуга до 12 мб/с, со старите бакарни жици. На speedtest ми покажува околу 10.5 мб/с. Некое решение да се решат домашните кавги :)
На бакар тоа е. Правиш доволно голем сообраќај со ИПТВ-то и толку е силата.
Доколку има техничка можност па да мигрираш на оптика, тоа би било решението.
Техничка поддршка во случајов не ти помага....имаш 10.5Mbps
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.478
Поени од реакции
11.525
Дечки, дали е нормално јас кога гледам иптв преку бокс со wifi, кај децата кои се вклучени кабелски со рутерот пингот да се качува на 400. Приклучен сум на телеком со услуга до 12 мб/с, со старите бакарни жици. На speedtest ми покажува околу 10.5 мб/с. Некое решение да се решат домашните кавги :)
Како да не е доволен пакетот со една од најмалите Интернет брзини, па уште и преку бакарна телекомуникациска мрежа очекуваш да немаш проблеми при IPTV и два компјутера за играње на видео игри или Интернет настава ?

Чудо како воопшто функционира таквата бакарна телекомуникациска линија, или живееш на помалку од 1 (ЕДЕН) километар од локалната телекомуникациска централа на Македонски Телеком, или ептен ти се посреќило да те поврзат на ептен добра бакарна порта.

Ако има техничка можност за поврзување со оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком на твојата адреса на живеење, поднеси барање за репликација од бакарната телекомуникациска мрежа кон оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком, па барем да дочекаш 2 пати побрз Интернет на оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком со истиот пакет и истата претплата.

Во спротивно, поднеси барање за испитување на техничка можност за VDSL Интернет или за хибриден Интернет на твојата адреса на живеење.
 
Член од
16 ноември 2011
Мислења
220
Поени од реакции
67
Како да не е доволен пакетот со една од најмалите Интернет брзини, па уште и преку бакарна телекомуникациска мрежа очекуваш да немаш проблеми при IPTV и два компјутера за играње на видео игри или Интернет настава ?

Чудо како воопшто функционира таквата бакарна телекомуникациска линија, или живееш на помалку од 1 (ЕДЕН) километар од локалната телекомуникациска централа на Македонски Телеком, или ептен ти се посреќило да те поврзат на ептен добра бакарна порта.

Ако има техничка можност за поврзување со оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком на твојата адреса на живеење, поднеси барање за репликација од бакарната телекомуникациска мрежа кон оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком, па барем да дочекаш 2 пати побрз Интернет на оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком со истиот пакет и истата претплата.

Во спротивно, поднеси барање за испитување на техничка можност за VDSL Интернет или за хибриден Интернет на твојата адреса на живеење.
Оптика нема во мојата улица која е споредна, а парарелна на неа е главна и има. Поднесов барање за VDSL пред две три години, иако сум близу до централата, сепак немаше можност, покажуваше слаб сигнал на мапата.
Хибриден интернет не знам што е.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Оптика нема во мојата улица која е споредна, а парарелна на неа е главна и има. Поднесов барање за VDSL пред две три години, иако сум близу до централата, сепак немаше можност, покажуваше слаб сигнал на мапата.
Хибриден интернет не знам што е.
Хибриден интернет ти е преку 4G рутер.


Не им ја сфаќам логиката, главна улица ако е поврзана, споредна улица да не е поврзана.
Па крај краева можат преку бандера да поврзат, така работат Неотел, а така имаат Телеком во градови како Струмица поврзано, преку бандера.

Гледај моли ги да ја поврзат улицата со оптика, или види кај другите оператори дали имаат оптика на таа улица.


Кај мене на пример, од другата страна на булеварот имаше оптика уште од 2015 - 2016,а дури после година - две им требаше да наместат од другата страна кај мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom