Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
756
Поени од реакции
4.286
На едно место пишува дека има 60/60, на друго место пишува и гигабит дека има...
Сајтот им е испобркан...
Сајтот да точно не им е баш баш :). Инаку ти кажувам зошто дома поради работа имам потреба од стабилен и брз интернет, па го имам овој пакет (барав и побрз но нема). XL-от е 300/300 секако со варијабила, а стабилно како и било која оптика на Телеком. Тоа е во моментот најбрзо нешто за физички лица од нивната понуда. Само мана им наоѓам малце сообраќајот да го качат барем на овој пакет, а не 1тера.
 
Последно уредено:

The Wild Boy

уф ама сум убаф
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.247
Поени од реакции
598
Ајдее, але луја конечно им текна.
Им се доближија и на Неотел.
Убаво е кога има конкуренција.
Ако продужат сите останати (па кои сите останати wtf, само A1 се останатите), тогаш може и ќе им текне на Неотел да стават и неограничено.
Сепак и 5TB е доста. Јас барем годишно дали трошам терабајт едвај.
 
Член од
20 март 2009
Мислења
68
Поени од реакции
5
Dali negde postoi mapa na optichka pokrienost za telekom? Inace ova e prekrasna novost za zgolemuvanje na politikata za fer koristenje.
 

The Wild Boy

уф ама сум убаф
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.247
Поени од реакции
598
За старите актуелни коросници нема бенефит. До вчера беше 2тб, денес пак вратија на 1тб. Педери.
Ете и зошто ги откачив за Телевизија и Интернет. Никад више. Ќе ти зголемат паќет, и нормално пред да обновиш договор душата ќе ти ја извадат да стаиш од новиот договор само за да плаќаш поскапо. Гледаат на секој начин да те ограбат.
Претходно Max TV телевизија со 120 канали плаќавме солидна цена, а од кога ги лупнаа новите цени, и од кога направија измени, ќе требаше или да намалиме на 80 канали, или да плаќаме едно 300+ денари поскапо, и тоа не не обавестија претходно дека ќе ги зголемат цените.
Исто беше и со опцијата делење интернет од еден број на друг број (не Hotspot), ама и таа опција ја снема. Дали оти не сме на магнета ние веќе, или општо ја нема оваа опција, појма немам.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.341
Поени од реакции
7.274
Dali negde postoi mapa na optichka pokrienost za telekom? Inace ova e prekrasna novost za zgolemuvanje na politikata za fer koristenje.
Имаше едно време на официјалниот веб сајт на Македонски Телеком, но за жал веќе неколку години ја нема повеќе.

Но има начин да се информираш за достапноста на оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком. На официјалниот веб сајт на Неотел има формулар (подолу на веб сајтот кон кој води наредниот линк: Провери дали има оптика до твојот дом!) што можеш да го пополниш за да добиеш информација од Неотел за техничка можност за користење на нивниот оптички Интернет.

https://neotel.mk/fiber-50-opticki-internet/

Бидејќи Неотел ја користи оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком таму каде што оптичката телекомуникациска мрежа на Неотел сеуште е недостапна, доколку Неотел ти одговори позитивно на формуларот, тогаш речиси 100% е сигурно дека на адресата која ќе ја внесеш во формуларот има техничка можност за поврзување со оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком. Шансите на една адреса да има техничка можност само за поврзување со оптичката телекомуникациска мрежа на Неотел, а истовремено да нема техничка можност за поврзување со оптичката телекомуникациска мрежа на Македонски Телеком е многу мала.
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2015
Мислења
1.411
Поени од реакции
731
Можеби е одговорено претходно, но да прашам како се става рутерот за ВДСЛ на телеком во Бриџ мод за да си користиш свој рутер, се работи за Speedport Entry 2i и за Entry 2i Plus (што е ист модел само со подршка за гигабитни лан порти и AC 5Гхц вифи за доплата од 50 денари месечно). Доста опции има во дашбордот кој не ми се баш најасни, а и не е моја опремата, па да не заебам нешто, исто така и за овој модел ZTE zxdsl 931vii?
 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.695
Поени од реакции
20.216
Денеска после подогло време и маткање конечно ми ставија нов рутер и ВДСЛ. Сега не знам кај другите каква е брзината, јас живеам на 5км од главната зграда на телеков во Охрид.
Untitled.png
 

The Wild Boy

уф ама сум убаф
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.247
Поени од реакции
598
Денеска после подогло време и маткање конечно ми ставија нов рутер и ВДСЛ. Сега не знам кај другите каква е брзината, јас живеам на 5км од главната зграда на телеков во Охрид.
Прегледај го приврзокот 260759
За VDSL ти се солидни брзините.
Плаќаш 30/5 така?
 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.695
Поени од реакции
20.216
За VDSL ти се солидни брзините.
Плаќаш 30/5 така?
Досега бев на бакар а тука кај мене нема оптика. Бев неколку пати во салон ми викаа нема можност кај тебе за така и ме одјебаа, па сега неколку дена имав проблем со нет и тв па среќа еден пријател од татко ми работи во телеком и тој ми намести рутер рече без никаква плус доплата.
 
На врв Bottom