Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
26 јули 2014
Мислења
173
Поени од реакции
41
Со добра антена може да го појачаш сигналот. Инаку они не продават таква антена ке мора од интернет да порачуваш.
Аха океј, ама таа антена да подобрува само Ви-Фи. Дека мене ми е најбитно за компјутерот.
Најверојатно кога ке наместат и овдека оптика ќе го баталам ова бидејки мене ми треба стабилен и низок пинг заради гејминг, ама како и да е фала ти :)
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Аха океј, ама таа антена да подобрува само Ви-Фи. Дека мене ми е најбитно за компјутерот.
Најверојатно кога ке наместат и овдека оптика ќе го баталам ова бидејки мене ми треба стабилен и низок пинг заради гејминг, ама како и да е фала ти :)
Знам лесен начин како и ти, и другите да фатите јак сигнал за хибриден интернет. Едноставно треба само да фатиш добра позиција на рутерот, но за тоа ќе ти треба помош твојот паметен телефон со 4G мрежа на Телеком.
Ако го имаш тоа ондак симни го ова:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wilysis.cellinfolite
Ако имаш Ајфон би требало да го има ова, или само кликни во горното ќоше лево, кај што е иконата за мрежа (кај Ајфон) и би требало да ти даде dBm и бројки. Ќе видиш, кога ќе те лоцира тоа треба да ти покаже од кока најблиска базна станица, антена, примопредавател фаќаш 4G, и по тоа ќе треба да се ориентираш, но за ова ќе мора да застанеш во положбата кај што ти е рутерот. После врти го, и мести го низ различни места со Телефонот и види каде ќе ти даде најдобар резултат.
Колку помал - dBm резултат = толку подобар Income за сигнал.
Ако нејќеш/неможеш ова да го правиш, тогаш има и полесен/пократок начин, а тоа е да се ориентираш преку тој рутер вртејќи го и местејки го на различни позиции, притоа мора да гледаш каде ти вади најмалце -dBm и да си обележиш за да си знаеш каде да го поставиш. Ова важи и за сите други што користите хибриден интернет од Телеком, и немора да купувате такви дополнителни антени и глупости. Не верувајте во тие лажни видеа, демек рутер направен од пластика, покриен со алуминиумска фолија, или некоја додатна антена. Не иде тоа така луѓе. Да беше тоа така тогаш сите ќе го користеа тој метод.
Иначе, пишете после дали ви се подобри сигналот, ако и опште се нафативте со преместување.
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
173
Поени од реакции
41
Знам лесен начин како и ти, и другите да фатите јак сигнал за хибриден интернет. Едноставно треба само да фатиш добра позиција на рутерот, но за тоа ќе ти треба помош твојот паметен телефон со 4G мрежа на Телеком.
Ако го имаш тоа ондак симни го ова:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wilysis.cellinfolite
Ако имаш Ајфон би требало да го има ова, или само кликни во горното ќоше лево, кај што е иконата за мрежа (кај Ајфон) и би требало да ти даде dBm и бројки. Ќе видиш, кога ќе те лоцира тоа треба да ти покаже од кока најблиска базна станица, антена, примопредавател фаќаш 4G, и по тоа ќе треба да се ориентираш, но за ова ќе мора да застанеш во положбата кај што ти е рутерот. После врти го, и мести го низ различни места со Телефонот и види каде ќе ти даде најдобар резултат.
Колку помал - dBm резултат = толку подобар Income за сигнал.
Ако нејќеш/неможеш ова да го правиш, тогаш има и полесен/пократок начин, а тоа е да се ориентираш преку тој рутер вртејќи го и местејки го на различни позиции, притоа мора да гледаш каде ти вади најмалце -dBm и да си обележиш за да си знаеш каде да го поставиш. Ова важи и за сите други што користите хибриден интернет од Телеком, и немора да купувате такви дополнителни антени и глупости. Не верувајте во тие лажни видеа, демек рутер направен од пластика, покриен со алуминиумска фолија, или некоја додатна антена. Не иде тоа така луѓе. Да беше тоа така тогаш сите ќе го користеа тој метод.
Иначе, пишете после дали ви се подобри сигналот, ако и опште се нафативте со преместување.
Баш вчера правев некои промени во собава па го преместував и рутерот и разлика секако дека има: пингот стана малце повисок но затоа добив 55-60 download speed.. ќе пробам со оваа апликацијата што ја прати па ќе видам.
 
Член од
28 октомври 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Кај мене е супер 4г интернетот 80 /40 инаку сум одалечен 2 км од централата.на секој го препорачувам поздрав.
koj paket go koristis ?[DOUBLEPOST=1540690740][/DOUBLEPOST]
Кај мене е супер 4г интернетот 80 /40 инаку сум одалечен 2 км од централата.на секој го препорачувам поздрав.
a koj paket go koristis ?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
koj paket go koristis ?[DOUBLEPOST=1540690740][/DOUBLEPOST]
a koj paket go koristis ?
Телеком најверојатно во јавноста сеуште немаат излезено со 4G хибриден интернет. Јас кога ги прашав лично, за еден другар у село пошто таму неможеше оптика, ми рекоа дека таков паќет не постои, дури и да постои се местел каде што немало можност за оптика и ADSL, ама сеуште не.
 
Член од
27 септември 2015
Мислења
599
Поени од реакции
615
Член од
27 септември 2015
Мислења
599
Поени од реакции
615
2 s имам или вкупно ми кажвиш?
Извини не видов дека се 2,тогаш имаш 2х3.000+6.000
И тоа го одзимаш од цената на уред,остатокот можеш да си го платиш одма или на рати во сметка

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Извини не видов дека се 2,тогаш имаш 2х3.000+6.000
И тоа го одзимаш од цената на уред,остатокот можеш да си го платиш одма или на рати во сметка

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
A пример ако не земам телефон можам бонусов да го пренаменам во претплатава?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom