Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
3 декември 2010
Мислења
168
Поени од реакции
77
Го снема тест серверот на телеком на speedtest a ?
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
Одкаде оваа информација ?
se javiv deneska taka mi kazaa mi rekoa pocekaj so dogovorot pa vidi gi novite paketi ne se otkazuvaj, toa ispaga ko,,ako sega si na 1200 denari za 30 giga toj ke bide 899 den,, a ako sakas da si ostanes na 1200 ke ti bide 50-60 giga, taka nekako ja svativ ali ke vidime na 3 maj sto paketi ke ima
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
se javiv deneska taka mi kazaa mi rekoa pocekaj so dogovorot pa vidi gi novite paketi ne se otkazuvaj
Не, не го откажувам договорот, сакав да мигрирам на друг пакет па незнам дали да почекам до 1 мај затоа што се плашам намалувањето на цените да не биде само за оние што за првпат ќе потпишат договор со нив.
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
mene mi zavrsuva dogovorot na 1 maj, jas im rekov ke ima nesto ili da si odam na blizzo, oni mi rekoa ke ima na 3 maj javi se da kazes koj od novite paketi sakas da se prodolzi dogovorot na 1 godina
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
se javiv deneska taka mi kazaa mi rekoa pocekaj so dogovorot pa vidi gi novite paketi ne se otkazuvaj, toa ispaga ko,,ako sega si na 1200 denari za 30 giga toj ke bide 899 den,, a ako sakas da si ostanes na 1200 ke ti bide 50-60 giga, taka nekako ja svativ ali ke vidime na 3 maj sto paketi ke ima
Хаха, па кој е тој пакет од 1200ден кој го намалуваат за 899? Јас бев на 860ден со мо*ани 30гб и мизерни 8мин разговор, макс адсл старт, со минимални разговори плаќав 1200ден.
Мислам до кога бе вака, како планираат да задржат муштерии не знам, 3пати поскап пакет од оној кој го плаќам сега(400ден) а имам 300гб и 12мбит.
Сите даваат повеќе гб, телеком стои на исти цени и додава по 20-30гб на една година, кој знае до 2014 можеби ќе дадат за 1000ден едно 80гб.:pos:
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
jas sum na toj od 1200 so 30 giga 200 minuti besplatni so 0 denari so tie sto imaaaat i internet, ovoj paket ke go namalat na 899, a so tie 1200 sto gi plakav ke dobijam 60 giga, taka razbrav ali ke gi vidime paketite na 1 maj (ako rabotat) ili na 3 maj
 

banne1

попај
Член од
24 април 2012
Мислења
139
Поени од реакции
68
Decki, za ova samoinstaliranje na opremata da ve prasam? Sega mislam da stavam Samostoen maxadsl comfort ama ne mi e nekako jasno pa ako nekoj znae vemolam da mi pomogne. Za oni da mi go prikljucat internetot pisuva deka treba 1400 den, dali vo toa spaga i plakanjeto na samata oprema ili tie samo da go prikljucat internetot? i vo instrukciite za samoprikljucuvanje ne e naveden windows 7, mora da stavam xp, vista ili sepak ke moze na windows 7 ?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Decki, za ova samoinstaliranje na opremata da ve prasam? Sega mislam da stavam Samostoen maxadsl comfort ama ne mi e nekako jasno pa ako nekoj znae vemolam da mi pomogne. Za oni da mi go prikljucat internetot pisuva deka treba 1400 den, dali vo toa spaga i plakanjeto na samata oprema ili tie samo da go prikljucat internetot? i vo instrukciite za samoprikljucuvanje ne e naveden windows 7, mora da stavam xp, vista ili sepak ke moze na windows 7 ?
Опремата ти ја даваат тие (модемот каблите и се останато). Јас имам сменето повеќе пакети и досега никогаш ми немаат наплатено инсталација (па дури и кога влечеа оптички кабел на растојание од 100тина метри од мојата куќа). Сепак, кога ќе дојдат да ти ја донесат опремата, прашај си. Ако ти побараат пари, тогај инсталирај си ја самиот. Нема никаква филозофија во тоа. Адаптерот во струја, телефонскиот кабел (од бандерата) и оној од телефонот во модемот (line 1 & line 2). Мрежниот кабел во лан портата на рутерот и во лан портата на компјутерот, правиш конекција и тоа е тоа. Може инаку да се инсталира и на вин7, нема никаков проблем со тоа. Подесувањта за ип адресите и днс серверите како и креирањето на конекција се речиси идентични како и на хп. Ако ти треба билокаква помош, слободно цитирај ме и ќе ја средиме работата :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom