Телеком ADSL и OPTIC интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата vmx
  • Време на започнување
Член од
12 август 2009
Мислења
26
Поени од реакции
2
Ме интересира каква е конекцијата на адслот. Моментално сум поврзан на телекабел во Маџари и навечер конекцијата е ужасна, па планирав да мигрирам во нов оператор. Понудата за call&surf+ која е со 150ГБ вклучен сообраќај ми изгледа примамлива, па сакав да чујам мислења околу нејзе, дали често паѓа, квалитет и брзина на интернетот.

Фала ви
Маце
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Ме интересира каква е конекцијата на адслот. Моментално сум поврзан на телекабел во Маџари и навечер конекцијата е ужасна, па планирав да мигрирам во нов оператор. Понудата за call&surf+ која е со 150ГБ вклучен сообраќај ми изгледа примамлива, па сакав да чујам мислења околу нејзе, дали често паѓа, квалитет и брзина на интернетот.

Фала ви
Маце
Кај мене е супер 363 од 365 дена во годината да речеме. Но јас живеам на 300m од нивна централа, така да нормално е дека постојано ќе имам квалитетна конекција.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
За скоро месец дена колку што го користам АДСЛов можам да кажам дека е многу постабилен (60-80 пинг во игри) и многу поконстантен (кога ке крене 1000кб/с останува толку) од оној на Телекабел кој што го користев 3+ години.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
3.745
Поени од реакции
1.848
Ме интересира каква е конекцијата на адслот. Моментално сум поврзан на телекабел во Маџари и навечер конекцијата е ужасна, па планирав да мигрирам во нов оператор. Понудата за call&surf+ која е со 150ГБ вклучен сообраќај ми изгледа примамлива, па сакав да чујам мислења околу нејзе, дали често паѓа, квалитет и брзина на интернетот.

Фала ви
Маце
Никогаш сум немал проблеми со конекцијата. Одлична е, феноменална.(За разлика од онаа кога бев на CableTel. Повеќе од времето конекцијата беше заебана, отколку добра).Презадоволен сум од интернетов. Конекцијата секогаш е стабилна, дали навечер, насабајле, топ е. Таа понудата call & surf што ја спомна е одлична, само мислам дека се плаќа 1500 денари месечно, што и не е баш ефтино.
 
Член од
12 август 2009
Мислења
26
Поени од реакции
2
Фала ви момци за одговорите. Ќе гледам од следниот месец и јас да се приклучам на т-хоум.

@Фициани: моментално плаќам 1500 денари на телекабел, а не добивам никаква услуга, барем не навечер. А call&surf+ пакетот е 3000 денари за неограничено време со 150ГБ д/л и неограничено јавувања во нивната мрежа.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.138
Поени од реакции
8.208
Фала ви момци за одговорите. Ќе гледам од следниот месец и јас да се приклучам на т-хоум.

@Фициани: моментално плаќам 1500 денари на телекабел, а не добивам никаква услуга, барем не навечер. А call&surf+ пакетот е 3000 денари за неограничено време со 150ГБ д/л и неограничено јавувања во нивната мрежа.
Прво прашај за Дуо ехтрем дали има могучност каје тебе нема да зажалиш, кај мен у Драчево нема уште штом дојде ако не понудат Флат т-хоме ги откачувам...
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Фала ви момци за одговорите. Ќе гледам од следниот месец и јас да се приклучам на т-хоум.

@Фициани: моментално плаќам 1500 денари на телекабел, а не добивам никаква услуга, барем не навечер. А call&surf+ пакетот е 3000 денари за неограничено време со 150ГБ д/л и неограничено јавувања во нивната мрежа.
Можеби треба да почекаш уште некој месец - прво не е исто телеком во драчево и центар (каде што телеком има нова инфраструктуа) и во ченто/маџари каде што имаат стара ...

Инаку Телекабел прават гоелми растеретувања така што може да е веќе подобро (или наскоро во теков на нареднава недела - види ја темата за ТК)

Пример, јас во строг центар (до универзална) неможам да имам 3 макс или call/surf бидејќи имам лоша инсталација со зграда па тек после нова година ќе може - кај мене и обичниот АДСЛ одеше само до 4мбит :toe:
 
P

Princ

Гостин
Не е тоа некакво правило Бидиков. Јас живеам во Кондово па имам 8 Mbps на Call&Surf пакет.





Нема многу врска каде се наоѓаш физички. Да имаше, јас (Кондово) во споредба со тебе (универзална) треба за 10 пати поспор интернет да имам :)
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Фала ви момци за одговорите. Ќе гледам од следниот месец и јас да се приклучам на т-хоум.

@Фициани: моментално плаќам 1500 денари на телекабел, а не добивам никаква услуга, барем не навечер. А call&surf+ пакетот е 3000 денари за неограничено време со 150ГБ д/л и неограничено јавувања во нивната мрежа.
Цената не е 3.000 денари туку 2.400 денари. Јас го имам истиот пакет. Презадоволен сум и плус ќе ти дадат бесплатно рутер. Инаку јас би сакал да прашам нешто. Дали по надминување на лимитот може да се доплати за дополнителен? Јас до сега имам направено 165 ГБ и дали сега ако им се јавам и им побарам дополнителен со доплата секако ќе имам некој проблем?
 

bowl

.
Член од
30 јануари 2007
Мислења
8.344
Поени од реакции
1.307
Цената не е 3.000 денари туку 2.400 денари. Јас го имам истиот пакет. Презадоволен сум и плус ќе ти дадат бесплатно рутер. Инаку јас би сакал да прашам нешто. Дали по надминување на лимитот може да се доплати за дополнителен? Јас до сега имам направено 165 ГБ и дали сега ако им се јавам и им побарам дополнителен со доплата секако ќе имам некој проблем?
Неам слушнато дека некој добил дополнителен сообраќај, така да не верувам дека има такво нешто. Троши дур можеш :)
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Неам слушнато дека некој добил дополнителен сообраќај, така да не верувам дека има такво нешто. Троши дур можеш :)
Ми ја намалија брзината затоа прашав. А има уште 7-8 дена од месецов :(
 
Член од
2 јуни 2009
Мислења
22
Поени од реакции
1
Не е тоа некакво правило Бидиков. Јас живеам во Кондово па имам 8 Mbps на Call&Surf пакет.





Нема многу врска каде се наоѓаш физички. Да имаше, јас (Кондово) во споредба со тебе (универзална) треба за 10 пати поспор интернет да имам :)
Ne e bas taka Princ. Logicno e sto Bidikov nema dobar protok na linii stari >40 godini, na kabli so hartiena??? izolacija, i preopteretena mreza. A veruvam deka vo Kondovo mrezata ne e postara od 15 godini, so novi kabli, planski gradena i normalno, so pomalku korisnici na net. I rastojanieto do centrala igra golema uloga, a sigurno kaj tebe e pokratko. Znam deka e cudno, ama sekogas vo selata (da ne se navredi nekoj :wink:) liniite se postabilni i so pogolemi brzini. Vrskite medju centralite se so optika, a ponatamu e ova od pogore so kratkite rastojanija i optovaruvanjeto.

Ama... ima nadez i za Bidikov, vo centarot na Skopje veke se raboti na optika, taka sto, vo brzo vreme, se nadevam, ke ima moznost za dobar internet.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Не ви е некако лош интернетот у последно време? Јутуб едвај ми се отвара, фејсбук и така и така. Иам иначе Max Tv Comfort +
 

Kajgana Shop

На врв Bottom