Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
24 февруари 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
Се важи во 22:00? Некој да знае пакетот со 500 без доплата колку брзина би требало да е, 6 или 8?
Мегабит плус ќе дадам зашто имам мал милион работи на нет отворено.


Кога незнаеш на Оне да си ставиш... :)
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Кога незнаеш на Оне да си ставиш... :)
Јас кај Оне никад више, 3 години не можев да го прекинам договорот. 5 дена закасниш од денот кога ти завршува договорот и автоматски ти се продолжил затоа Оне никогаш повеќе!
 
Член од
24 февруари 2011
Мислења
6
Поени од реакции
0
Јас кај Оне никад више, 3 години не можев да го прекинам договорот. 5 дена закасниш од денот кога ти завршува договорот и автоматски ти се продолжил затоа Оне никогаш повеќе!

Реално, све е исто срање друго пакување....... бирократија им се може.....
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
23
Поени од реакции
0
Абе никој нема од Ченто, да ми каже за интернетов?
Тапа е во Ченто, конкретно кај мене, на улицата(кај старите гробишта),порано често се жалев,веќе ми здосади да се јавувам(можда тоа и чекаат), а често и имаат проблем со јачина на сигналот...сега откога ги прати АЕК, малку има подобрување...
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
460
Поени од реакции
130
ти можда добиваш ама гледам по твитер фејсбук и во темата за близу не сиге ко тебе се фалат ... плус тестираш локално на кејблтел спидтест сервер што значи дека само лан делот ми го покажуваш дај према германија ваква бројка ...



еве јас скоро исто вадам на секој сервер ...



Изволте и ние вадиме иста бројка кон други сервери немој да мислиш дека само кон македонија ни е интернетов
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Тапа е во Ченто, конкретно кај мене, на улицата(кај старите гробишта),порано често се жалев,веќе ми здосади да се јавувам(можда тоа и чекаат), а често и имаат проблем со јачина на сигналот...сега откога ги прати АЕК, малку има подобрување...
аек ги прати од кога е формирана ... а во ченто е подобро бидејќи се растерети со нов убр уред наместо да одите дури до аеродром ...
--- надополнето: 11 јануари 2012 во 03:53 ---
Изволте и ние вадиме иста бројка кон други сервери немој да мислиш дека само кон македонија ни е интернетов
па не е баш така ... бидејќи од декларираните 20 мбита наеднаш ти падна на половина од тоа ... баш да видиме после 1-2 месеци кога ќе се засити мрежата ... додуша и сега гледам во темата на близу дрва и камења летаат и тоа повеќе откога беше кејблтел ... карма из а бич или нешто сосема друго ...
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Кај мене во аеродром е се уште иста ситуација. Дури сега дечиштава кога се на распуст па и преку ден не можам да отворам страна. Веќе и мене ми здосади да се јавувам и да ми кажуваат да ресетирам модем рутер, кога пак иста прикаска е.
 
Член од
20 ноември 2009
Мислења
460
Поени од реакции
130
па не е баш така ... бидејќи од декларираните 20 мбита наеднаш ти падна на половина од тоа ... баш да видиме после 1-2 месеци кога ќе се засити мрежата ... додуша и сега гледам во темата на близу дрва и камења летаат и тоа повеќе откога беше кејблтел ... карма из а бич или нешто сосема друго ...
:facepalm: Земај такси и право на очно да ти одреда шо диоптер ти е потребен..
Абе кај виде 20мбпс ко имам пакет од 10мбпс бараше слики од други сервери ете ти прикачив да видиш дека кон сите ми е ист интернето
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
ти можда добиваш ама гледам по твитер фејсбук и во темата за близу не сиге ко тебе се фалат ... плус тестираш локално на кејблтел спидтест сервер што значи дека само лан делот ми го покажуваш дај према германија ваква бројка ...



еве јас скоро исто вадам на секој сервер ...
Bidikov

ама каков пакет е овој твојот? не ќе да е од 500 ден а?
и гледам имаш 2 мбпс аплоад
колку плаќаш?
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
:facepalm: Земај такси и право на очно да ти одреда шо диоптер ти е потребен..
Абе кај виде 20мбпс ко имам пакет од 10мбпс бараше слики од други сервери ете ти прикачив да видиш дека кон сите ми е ист интернето
ти изгледа тренираш паметкович - зборам за дисбалансот кој се појавува односно јасно е дека према близу мрежа немате никакво лимитирање и затоа вади симетрични резултати ... но кога ќе се мери према свет се гледа асиметричноста шт ое и очекувано ... воопшто не стана збор за каков пакет имаш - тоа значи дека наскоро ќе се сатурира таа асиметричност поготово на download страната ...

ќе дискутираме ова во некоја друга прилика ... а во меѓувреме ти можеш да продолжиш во темата за близу ... оваа е аза телекабел па да се држиме до темата да не ни дојдат модераторите да не караат ...
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
Денес е 16-01-2012 а имам направено: Soobrakaj Download + Upload: 43.496,42 MB
(y)
а данлоад колку имаш?

ако си на 500+ гледај само данлоад остај го аплоадот
јас данлоад имам 52 гб треба вака да продолжам до крајот на месецот,да не можи да се опушти чоек :mad:

туку и ова многу ме нервира ретко да е како шо треба конекцијата и да гледам пример еднооки ко чоек....

се вчитува :mad:....... да им го вчитам јас
 

Attachments

Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.921
Поени од реакции
1.440
а данлоад колку имаш?

ако си на 500+ гледај само данлоад остај го аплоадот
јас данлоад имам 52 гб треба вака да продолжам до крајот на месецот,да не можи да се опушти чоек :mad:

туку и ова многу ме нервира ретко да е како шо треба конекцијата и да гледам пример еднооки ко чоек....

се вчитува :mad:....... да им го вчитам јас
Download Soobrakaj: 40.907,29 MB
Upload Soobrakaj: 2.913,78 MB
Soobrakaj Download + Upload: 43.821,07 MB
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
а данлоад колку имаш?

ако си на 500+ гледај само данлоад остај го аплоадот
јас данлоад имам 52 гб треба вака да продолжам до крајот на месецот,да не можи да се опушти чоек :mad:

туку и ова многу ме нервира ретко да е како шо треба конекцијата и да гледам пример еднооки ко чоек....

се вчитува :mad:....... да им го вчитам јас
А зошто само download? Не рачунаат upload во лимитот?
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
А зошто само download? Не рачунаат upload во лимитот?
Не рачунаат ако си на 500+

летото (јуни или јули) по цел ден го оставав на сидинг и за 1 месец свиткав 40 гб само аплоад и 50 данлоад вкупно 90 и си платив 500 денарас
и затоа на замунда ми се крена ратиото од 0,7 на 3,5 (за 2-3 месеци)
ама имав еден куп филмчиња (ххх)

п.с форумот многу ми е бавен денес поготово во хит на денот и не можам јутуб да гледам (како dial up да е) мамата да му ја тиит
 

Kajgana Shop

На врв Bottom