Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
11 ноември 2007
Мислења
4
Поени од реакции
1
Многу текст малце инфо си дал . Дај опиши колку точно уреди (ПЦ+принтери) сакаш да поврзеш и што имаш од мрежен хардвер, значи мрежни карти, свич, хаб, рутер ??? нешто мора да имаш чим ти се поврзани мрежно со едно ПЦ колку шо разбрав...дај podetalen опис после ке ја решиме :)
Фала на сите за ангажирањето за мојот проблем...
Сабајле ја средив мрежата да биде ок. Морав да ставам рутер.
Кабловскиот модем го поврзав со рутер, рутерот со switch (поради поврзување на повеќе уреди од 4, колку што лан портови има рутерот), и на switchot ги поврзав принтерите.
днс серверите и getaway адресата ги најдов со run - cmd - ipconfig/all. Овие адреси ги пишав во конфигурацијата на рутерот и после тоа можеше да се користат фиксни ip адреси и на компјутерот и на принтерите и се беше во ред.
Приклучени се 4 принтери и 1 компјутер со Windows 7 ultimate, а утре ќе приклучам уште еден компјутер со Windows XP.

За техничката подршка на телекабел што да ви кажувам.......
- Дечкото појма немаше што му кажувам :):):)
Одговорот му беше дека нивна грижа е да ми достават интернет конекција, а натаму е мој проблем.
 
Член од
17 ноември 2010
Мислења
21
Поени од реакции
1
Фала на сите за ангажирањето за мојот проблем...
Сабајле ја средив мрежата да биде ок. Морав да ставам рутер.
Кабловскиот модем го поврзав со рутер, рутерот со switch (поради поврзување на повеќе уреди од 4, колку што лан портови има рутерот), и на switchot ги поврзав принтерите.
днс серверите и getaway адресата ги најдов со run - cmd - ipconfig/all. Овие адреси ги пишав во конфигурацијата на рутерот и после тоа можеше да се користат фиксни ip адреси и на компјутерот и на принтерите и се беше во ред.
Приклучени се 4 принтери и 1 компјутер со Windows 7 ultimate, а утре ќе приклучам уште еден компјутер со Windows XP.

За техничката подршка на телекабел што да ви кажувам.......
- Дечкото појма немаше што му кажувам :):):)
Одговорот му беше дека нивна грижа е да ми достават интернет конекција, а натаму е мој проблем.
Човек да ве чита и да се смее до бесвест :)
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
шо беше то ју тјуб?
стоп гоу стоп гоу......
:mad:
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.925
Поени од реакции
1.449
Фала на сите за ангажирањето за мојот проблем...
Сабајле ја средив мрежата да биде ок. Морав да ставам рутер.
Кабловскиот модем го поврзав со рутер, рутерот со switch (поради поврзување на повеќе уреди од 4, колку што лан портови има рутерот), и на switchot ги поврзав принтерите.
днс серверите и getaway адресата ги најдов со run - cmd - ipconfig/all. Овие адреси ги пишав во конфигурацијата на рутерот и после тоа можеше да се користат фиксни ip адреси и на компјутерот и на принтерите и се беше во ред.
Приклучени се 4 принтери и 1 компјутер со Windows 7 ultimate, а утре ќе приклучам уште еден компјутер со Windows XP.

За техничката подршка на телекабел што да ви кажувам.......
- Дечкото појма немаше што му кажувам :):):)
Одговорот му беше дека нивна грижа е да ми достават интернет конекција, а натаму е мој проблем.
Добро ти одговорил, така и е, нивна обврска е да ти достават врска до некој твој мрежен уред, а во некоја твоја приватна мрежа што ќе правиш тоа е сосема друго поле.
 
Член од
11 ноември 2007
Мислења
4
Поени од реакции
1
Добро ти одговорил, така и е, нивна обврска е да ти достават врска до некој твој мрежен уред, а во некоја твоја приватна мрежа што ќе правиш тоа е сосема друго поле.
Не е баш така како што викаш. Јас само го прашав може ли со switch без рутер со фиксни адреси - вика може, а не кажува како може. Јас веќе имав пробано со фиксни адреси и никако не можеше да работи нормално мрежата. Исто така не ги кажа ниту спомна DNS серверите и Getaway.
Ако е за тебе коректен одговор од техничка служба - „Што ме брига твој проблем“ тогаш не знам што да ти кажам.
Имам интернет и од One и од T-home, па знам како е кога разговараш со добра техничка служба. Луѓето што работат таму си ја знаат работата, а не како топуците од телекабел.
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Не е баш така како што викаш. Јас само го прашав може ли со switch без рутер со фиксни адреси - вика може, а не кажува како може. Јас веќе имав пробано со фиксни адреси и никако не можеше да работи нормално мрежата. Исто така не ги кажа ниту спомна DNS серверите и Getaway.
Ако е за тебе коректен одговор од техничка служба - „Што ме брига твој проблем“ тогаш не знам што да ти кажам.
Имам интернет и од One и од T-home, па знам како е кога разговараш со добра техничка служба. Луѓето што работат таму си ја знаат работата, а не како топуците од телекабел.
значи овака ... реакцијата на операторот е повеќе од очекувана бидејќи неговата задача е токму таа да ти обезбеди интернет ...

тоа што ти рекол она дека може и со јавни адреси е во право и тоа е можно сценарио ама далеку од препорачано бидејки самите лан уреди меѓу кој и мрежни принтери по дизјан се наменети да се во локални мрежи со локални адреси ...

поставувањето на рутер кај корисникот е задача на корисникот ... и оне и телеком ќе ти дадат ист одговор ако они не ти даваат рутер ... но во случајот на телеком и веројатно и со оне - они ти даваат рутер па тогаш и таа орема која ти ја даваат т.е рутерот треба да ја сапортираат ...

веројатно одговор ќе добиеше побрзо и на форумов ако го поставеше прашањето доволно јасно ... па ако исто овака си му го објаснил и на операторот нема да ме зачуди неговиот одговор ... веројатно и јас исто би ти одговорил ...

мило ми е што си го реши проблемот и секако во тој процес научи нешто повеќе ...

може да продулжи сега дискусијата - немојте да отиде оф-топик да не ве бришат ...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Не е баш така како што викаш. Јас само го прашав може ли со switch без рутер со фиксни адреси - вика може, а не кажува како може. Јас веќе имав пробано со фиксни адреси и никако не можеше да работи нормално мрежата. Исто така не ги кажа ниту спомна DNS серверите и Getaway.
Ако е за тебе коректен одговор од техничка служба - „Што ме брига твој проблем“ тогаш не знам што да ти кажам.
Имам интернет и од One и од T-home, па знам како е кога разговараш со добра техничка служба. Луѓето што работат таму си ја знаат работата, а не како топуците од телекабел.
За да биде појасно што ти ја зезнало мрежата и да нема расправии ке ти подобјаснам што ти се случило. Изгледа не тие познато дека Телекабел на еден модем дозволува да се приклучат до 3 мрежни уреди и ке им додели 3 различни јавни IP адреси (не статички) кои искачааат на интернет. Мислам ама не сум сигурен дека лимитот од 3 ИП адреси важи за уреди споени на Ethernet портата на модемот, меѓутоа некои модеми имаат и USB порта и ако преку USB се спои четврт уред мислам дека ке додели и 4та ИП адреса, 1 на USBто и 3 на Еthernetot.Ти и модем и ПЦ и принтери све си уштекал на свич, модемот им доделил јавни ИП адреси и кога си умрежил нов принтер ти се десил куршлусот.
Претпоставувам дека така кај тебе биле споени 1ПЦ и 2 или 3 принтера на 1 свич. У моментот кога си прикључил нов мрежен уред(третиот принтер) ти се јавил проблемот бидејки модемот го исполнил пулот на тие 3-4 адреси кој може да го додели и се блокирал. За да го деблокираш тука требало да отштекаш еден принтер од свичот и да го угасиш на 20 секунди модемот. Tи си го отштекал коаксијалниот кабел и пак ти дошла мрежа, овој момент ке ти стане јасен ако отвориш у броусер 192.168.100.1 и во Configuration табот ке прочиташ дека имаш Enable DHCP server штиклирано и под него текст кој објаснува дека ако модемот е без интернет, на прикључените ЛАН уреди(до 32 такви) DHCP серверов аутоматски ке им додели ИП адреси во опсег од 192.168.100.11до 192.168.100.42 без да мора рачно да се ставаат, значи ПЦто и принтерите добиле ИП адреси 192.168.100.11, 12, 13, 14... За оваа конфигурација со еден ПЦ не ти ни требало да фрлаш пари на рутер пошто се решава истото со докупување на уште една мрежна карта за ПЦто, едната мрежна споена со модемот, а втората со свичот односно преку свичот и со принтерите ке се гледа.
ПЦ1 -> Mrezna1 -> Modem...ИП јавна и има инет
ПЦ1 -> Mrezna2 -> Switch...ИП локална али ги гледа принтерите у мрежа
Сеа со намерава да додадеш и ПЦ2 малце ја заплетка работава али и тоа се решава софтверски со помош на ICS помеѓу Мрежна1 и Мрежна2 и ручно местење gateway да е 192.168.0.1 на мрежната на ПЦ2 со ип пример 192.168.0.8.
Замени ја погоре Mrezna1 со УСБ па не треба ни купување додатна мрежна карта :)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Анализа на интернет операторите и пакетите во Македонија ОВДЕ!
Не можеш да се основаш на тоа, кај сите е различно и сите имаат различни потреби.
Секој има различно искуство со било кој оператор, лично за мене телекабел си се телекабел нити проблем да имам нити да имам потреба да менувам оператор уште помалце да идам на ONE кој зависи од T-home и проблеми знаат да си чекаат за решавање или да идам на T-home поради преголемите цени.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
100
Поени од реакции
17
Ова е мој личен став, колумна во која си го искажувам своето мислење. Сигурно кај тебе се погодило, но кај 1000 други не е така, така да јас земам во глобала, и кажувам како што е. Знам дека многу луѓе нема да се пронајдат овде, но добро, лично мислење, поштувал или не.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Пофалба за Телекабел! Нема веќе гужва во попладневните часови овие неколку денови. Се надевам дека нема повторно да се случуваат гужвите. (y)

 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Телекабел заебаваат у последниве 4-5 дена, реон Капиштец / Козле, се јавив во техничка, не можат да најдат во што е проблемот, цело време има прекин на интернет.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.798
Некој од Ченто да ми искоментира искоментира за нетов од телекабел и да ми каже шо пакети имаат?

Благодариме однапред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom