Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

aspi

Остар, ама добронамерен :)
Член од
13 октомври 2010
Мислења
5
Поени од реакции
2
Може некој да и каже каква е интернет услугата на телекабел во кисела вода, ако имал некој искуство, пошто сакам да се префрлам да знам дали вреди....
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.530
Поени од реакции
33.725
Не рачунаат ако си на 500+

летото (јуни или јули) по цел ден го оставав на сидинг и за 1 месец свиткав 40 гб само аплоад и 50 данлоад вкупно 90 и си платив 500 денарас
и затоа на замунда ми се крена ратиото од 0,7 на 3,5 (за 2-3 месеци)
ама имав еден куп филмчиња (ххх)

п.с форумот многу ми е бавен денес поготово во хит на денот и не можам јутуб да гледам (како dial up да е) мамата да му ја тиит
До форумот е, имат проблеми. Не е до Телекабел.
Инаку лимитирам сидање на 1, ќе ме извинат бугариве ама еве 95 гига имам пред неколку денови. Со лимит не се одржува ratio.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.021
Поени од реакции
2.513
Значи ако некој е секојдневно задоволен од интернетот на телекабел тоа е само бидиков и никој друг.

значи месецов не ми мрдна од 0.5 интернетот коа имам 1.5 славам , едно клипче на јутуб неможа да изгледам на раат заврши месецов ја иам само 15 гига данлоуд.
Дајте ако може онлине или каква и да е постапка ( ако е едноставна ) да пријавиме у АЕК колективно па може ке се свестат од телекабел дека нешто не е у ред
преку К * Р
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Мене веќе еден месец ми е во ред. Претходно не се издржуваше, ама сега е стабилен. Добро што се поправија.
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Јас од Телекабел сум задоволен само после полноќ и преку ден до кај 2-3 саат попладне. Во спротивно клипови на YouTube не се гледаат, некогаш симиња ок, некогаш не. Фудбал генерално иде ок на стрим. За 500 денари би рекол дека сум задоволен. Штедам со симињање, ама ќе распалам деновиве, уште 50 гига имам да симнам. :drk:
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Јас сум задоволен, засега за таа цена и она што го добивам не гледам подобра понуда.
 
Член од
20 јануари 2009
Мислења
648
Поени од реакции
527


разговарав во оператор, ми рекоја дека пред 2 недели надоградиле мрежата и дека сега ќе бил стабилен интернетот. да не почудам, денојве испод 8мбс не е
 

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28


разговарав во оператор, ми рекоја дека пред 2 недели надоградиле мрежата и дека сега ќе бил стабилен интернетот. да не почудам, денојве испод 8мбс не е

можно е и кај мене во последно време поарен е сега шо го покачија лимитот јас сум презадоволен спрема цената
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Јас од кога сум на Телекабле нон стоп си е 6-9мб/с на торент симнувам со 1000кб/с а на вас ако не ви е во ред тогаш жалете си се ;)
30 јануари :D
 
Член од
11 ноември 2007
Мислења
4
Поени од реакции
1
Имам интернет од Телекабел и еден проблем со ип адресите.
Имам неколку мрежни принтери кои мора да имаат фиксни ип адреси.
Ако на компјутерот ип адреста е динамичка има интернет, ама принтеририте не ги гледам.
Ако ставам фиксна ип на компјутерот принтерите ги гледам и фунцкионират нормално ама нема интернет.
Ип адресата на модемот од телекабел е 192,168,100,1.
Знае ли некој решение како да ми биде фиксна ип адресата на компјутерот, а да има интернет.
Во тој случај би требало и принтерите да ги гледам во мрежа и да има интернет.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.657
Поени од реакции
14.519
Треба да им се јавеш у техничка поддршка за да они од таму ти стават фиксна ИП и ти да си ја впишеш таа. Taa адреса
192,168,100,1
е далеку од реалната ИП адреса за тој модем кај тебе
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Имам интернет од Телекабел и еден проблем со ип адресите.
Имам неколку мрежни принтери кои мора да имаат фиксни ип адреси.
Ако на компјутерот ип адреста е динамичка има интернет, ама принтеририте не ги гледам.
Ако ставам фиксна ип на компјутерот принтерите ги гледам и фунцкионират нормално ама нема интернет.
Ип адресата на модемот од телекабел е 192,168,100,1.
Знае ли некој решение како да ми биде фиксна ип адресата на компјутерот, а да има интернет.
Во тој случај би требало и принтерите да ги гледам во мрежа и да има интернет.
Не сум експерт за мрежа, ама обично адресата на модемот е Gateway. Фиксната адреса можеш да ја ставиш колку ти дозволува опсегот (range) а за да имаш интернет со фиксна ќе треба да подесиш DNS адреса. Кај мене, исто на Телекабел:
89.205.127.77
89.205.127.50
Може истропав глупости ама пробај и прашај некој постручен.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Имам интернет од Телекабел и еден проблем со ип адресите.
Имам неколку мрежни принтери кои мора да имаат фиксни ип адреси.
Ако на компјутерот ип адреста е динамичка има интернет, ама принтеририте не ги гледам.
Ако ставам фиксна ип на компјутерот принтерите ги гледам и фунцкионират нормално ама нема интернет.
Ип адресата на модемот од телекабел е 192,168,100,1.
Знае ли некој решение како да ми биде фиксна ип адресата на компјутерот, а да има интернет.
Во тој случај би требало и принтерите да ги гледам во мрежа и да има интернет.
Стави им на принтерите 192.168.100.150, 192.168.100.151.... Ако и вака не ти проработи ти треба рутер. WAN и Lan се мешаат.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.925
Поени од реакции
1.449
Јас од кога сум на Телекабле нон стоп си е 6-9мб/с на торент симнувам со 1000кб/с а на вас ако не ви е во ред тогаш жалете си се ;)
30 јануари :D
Така е бе Ацо, убаво кажи им, да се знае, раја да разбере, Скопјани - Меганет особено ќе те разберат. ;)

http://en.wikipedia.org/wiki/Irony

<ironyoff>
PS: А изминатиов месец шуќур:
----
Period: 2012-1

Vkupen Soobrakaj
Soobrakaj vklucen vo pretplatata: 102.400,00 MB
Download Soobrakaj: 85.207,74 MB
Upload Soobrakaj: 6.868,48 MB
Soobrakaj Download + Upload: 92.076,21 MB
Preostanat soobrakaj vklucen vo pretplata: 10.323,79 MB
----
Али клучот е пак горе долу - да го користиш нетот од 2-3 до 17-18, во останатиот период не е баш стабилен, што е пак многу подобро од изминатата година скоро две што беше катастрофа невидена.
<ironyoff/>
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.546
Поени од реакции
7.310
Имам интернет од Телекабел и еден проблем со ип адресите.
Имам неколку мрежни принтери кои мора да имаат фиксни ип адреси.
Ако на компјутерот ип адреста е динамичка има интернет, ама принтеририте не ги гледам.
Ако ставам фиксна ип на компјутерот принтерите ги гледам и фунцкионират нормално ама нема интернет.
Ип адресата на модемот од телекабел е 192,168,100,1.
Знае ли некој решение како да ми биде фиксна ип адресата на компјутерот, а да има интернет.
Во тој случај би требало и принтерите да ги гледам во мрежа и да има интернет.
Многу текст малце инфо си дал . Дај опиши колку точно уреди (ПЦ+принтери) сакаш да поврзеш и што имаш од мрежен хардвер, значи мрежни карти, свич, хаб, рутер ??? нешто мора да имаш чим ти се поврзани мрежно со едно ПЦ колку шо разбрав...дај podetalen опис после ке ја решиме :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom