Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

MackO

Away with you .. !
Член од
21 февруари 2007
Мислења
257
Поени од реакции
204
Оптиката оди под земја до уличните ормари па после тоа одат во зграда преку канали ако ги има.

Од инсталацијата слична е како онаа на Неотел, само што не би знаел да ти кажам како ќе оди на горните спратови.
Isto bidejki sum na prizemje a pred vlez na zgrada znam deka iskacaat podzemnite kabli, gi vidov koga kopaa ( ako sakas ke slikam ) samo beliot kabel go izvlekoa do kaj mene zaso stanot mi e od zadnata strana vakvi beli ormari ne vidov nigde da montiraa.Modemot im e crn "arrowFIBRE"

Zadovolen sum od netov samo vcera/zavcera koga vrnese imav internet ama krevase packet loss, eve i deneska na dva pati po 20/30 sekundi kreva packet loss ne znam do sho bi mozelo da e problemot ako isto taka nekoj ima problem so packet loss neka pise
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931

Eve eden test od denden
DAMN!
Кој пакет е тоа?
Коаксикален или Оптички???
Колку плаќаш цена месечно???
Има ли попуст???
Паѓа ли нетот често???
Задоволен ли си???
Чекам одговор!!!!
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
DAMN!
Кој пакет е тоа?
Коаксикален или Оптички???
Колку плаќаш цена месечно???
Има ли попуст???
Паѓа ли нетот често???
Задоволен ли си???
Чекам одговор!!!!
1. Имаш три пакети на оптички нет: 40, 100 i 1000. Претпоставувам дека овој е средниот. Може да се користи само интернет без ТВ.
2. Лесен е заклучокот, оптички е.
3. Optic 40 - 1000 денара, Optic 100 - 2500 денара, Optic 1000 - 3500 денара
4. Нема попуст, ниту обврзувачки договор.
5. Не паѓа и стабилен е.
6. Јас сум задоволен, а го имам првиот пакет Optic 40.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
1. Имаш три пакети на оптички нет: 40, 100 i 1000. Претпоставувам дека овој е средниот. Може да се користи само интернет без ТВ.
2. Лесен е заклучокот, оптички е.
3. Optic 40 - 1000 денара, Optic 100 - 2500 денара, Optic 1000 - 3500 денара
4. Нема попуст, ниту обврзувачки договор.
5. Не паѓа и стабилен е.
6. Јас сум задоволен, а го имам првиот пакет Optic 40.
Оваа недела оптиката нешто и се дешава,јас сум на Оптик 40 а имам вакви брзини
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Еве и јас пак да прашам нешто.
Значи,од пред некое време ја случајно приметив кај мене,2 влеза подоле позади зграда(може да се види на сликите што ги ставив)Телекабел по нормала во Аеродром уште од далечната 2003 имаат пуштено коаксијални кабли,а и Телеком со АДС-лот се тука негде.За вип незнам баш кога.Е сега скоро ставија и од Неотел оптика која што не е приклучена,некое време после Телеком.Но гледам и Телекабел имаат некои кабли.Е сега сумљам дека тоа водот црниот со плавите линии е за оптички кабел,а зелениот е тој коаксијален што го спомнав погоре.Е сега ја не сум корисник на Телекабел,нит сум некое техничко лице за да знам.
Овде ме чудат многу работи.
Прво зошто има толку намотани кабли,кои што не се во употреба.Од кој вод се?Какви кабли се??? Зошто има повеќе водови,кога може од 1 да се разделат повеќе со разделник за кабли.Зошто кај овие влезови има намотано такви кабли,а зошто кај мене не?.Дали се тоа оптички кабли или?.Кога ке бидат наместени,и каде.Како ке наместат кај мене у влез кога ги нема овие кабли.Тие што сте на оптика од Телекабел,видете оптичкиот кабел што ви искача од земја(или бандера)и што ви оди до зграда,дали е баш таков со плава линија како кај вас.
Друга работа ме чуди што скоро пред едно 3 месеци дојдоа пред зграда одма до патеката за пешаци и помеѓу подземниот премин,јас видов дека лично од Телекабел копаа,знаете од оние бетонскине дупки ко канализации(Заборавив како се викаат но низ нив можат повеке ТК водови да поминуваат.).Е сега по тоа што го копаа се посумљав дека Телекабел тоа го копаат за да пуштат оптички кабли,но на овие слики најверојатно има(Позади Зграда,кај паркинг),а Телекабел копаа нешто напред пред зграда....но зошто кога веќе ги има овие кабли позади???
Еве слики:
20180222_143723.jpg 20180222_143620.jpg 20180222_143710.jpg
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Еве и јас пак да прашам нешто.
Значи,од пред некое време ја случајно приметив кај мене,2 влеза подоле позади зграда(може да се види на сликите што ги ставив)Телекабел по нормала во Аеродром уште од далечната 2003 имаат пуштено коаксијални кабли,а и Телеком со АДС-лот се тука негде.За вип незнам баш кога.Е сега скоро ставија и од Неотел оптика која што не е приклучена,некое време после Телеком.Но гледам и Телекабел имаат некои кабли.Е сега сумљам дека тоа водот црниот со плавите линии е за оптички кабел,а зелениот е тој коаксијален што го спомнав погоре.Е сега ја не сум корисник на Телекабел,нит сум некое техничко лице за да знам.
Овде ме чудат многу работи.
Прво зошто има толку намотани кабли,кои што не се во употреба.Од кој вод се?Какви кабли се??? Зошто има повеќе водови,кога може од 1 да се разделат повеќе со разделник за кабли.Зошто кај овие влезови има намотано такви кабли,а зошто кај мене не?.Дали се тоа оптички кабли или?.Кога ке бидат наместени,и каде.Како ке наместат кај мене у влез кога ги нема овие кабли.Тие што сте на оптика од Телекабел,видете оптичкиот кабел што ви искача од земја(или бандера)и што ви оди до зграда,дали е баш таков со плава линија како кај вас.
Друга работа ме чуди што скоро пред едно 3 месеци дојдоа пред зграда одма до патеката за пешаци и помеѓу подземниот премин,јас видов дека лично од Телекабел копаа,знаете од оние бетонскине дупки ко канализации(Заборавив како се викаат но низ нив можат повеке ТК водови да поминуваат.).Е сега по тоа што го копаа се посумљав дека Телекабел тоа го копаат за да пуштат оптички кабли,но на овие слики најверојатно има(Позади Зграда,кај паркинг),а Телекабел копаа нешто напред пред зграда....но зошто кога веќе ги има овие кабли позади???
Еве слики:
Прегледај го приврзокот 186101 Прегледај го приврзокот 186102 Прегледај го приврзокот 186103
Ова е делумно законската обврска сите надземни инсталации да се направат подземни...затоа сите оператори работат на терен процесот се одвива на целата територија на Скопје....
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Ова е делумно законската обврска сите надземни инсталации да се направат подземни...затоа сите оператори работат на терен процесот се одвива на целата територија на Скопје....
Друго прашував,ако не прочита...и овие кабли се подземни.Ме чуди ако веќе ги има,зошто пак од другата страна да ги копаат,кога може од позади да ги приклучат и од напред.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.863
Поени од реакции
6.370
Со години користам најобичен кабловски интернет од Телекабел, до лани си гледав фудбал стримови без некој маки, повремено имаше лаг на HD стримовите, но тие понеквалитетните стримови никогаш немаа проблем, сега последниве месеци во ударните термини кога има утакмици, лагира мајке ебе на сите можни стрим провајдери со било каков квалитет на стрим.. јутуб добро го полни, торент симнување супер...само стримовите заебаваат... прашањето ми е дали со оптички интернет ќе ми се реши проблемов ? Веќе порачав за некој ден ќе доаѓаат да спроведат опрема...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom