Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
24 април 2008
Мислења
10.686
Поени од реакции
11.917
Свршивме работа сега , Охрид беше еден од ретките градој кај шо сеуште ја гледавме HTV 1 , и сега изгледа ќе ја укинат и неа. А за Пинк , Минк и слични бљувоштини баш ме заболе .
HRT 1, HRT 3 и HRT 4 ги имаш и на Неотел, ако не ти претставува проблем да префрлиш и Интернет и телевизија на Неотел, се разбира.

За да се префрлиш на Неотел ќе треба да те поврзат преку оптичка мрежа на Неотел - која најверојатно ја нема на твојата адреса на живеење, или преку оптичката мрежа на Македонски Телеком, која можеби ја има, а можеби ја нема на твојата адреса на живеење.

Но затоа па на Неотел немаш ЕуроСпорт и Discovery, ако ги гледаш и ако се предуслов за да се префрлиш на друг телевизиски оператор. Исто така на Неотел на 31 март 2024 им истекуваат и авторските права за Star (Fox) каналите, ако и нив ги гледаш.
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.781
Tk,za tie gluposti nema opravajne od sekogas se isti, tehnicka osvem iskluci od napojuvajne ne znae drugo.....
Искрено во година дена два пати имав проблем со оптиката. И двата пати луѓето дојдоа и го решија проблемот.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.725
Поени од реакции
969
Мислиш на Хрватската HRT 1?
Да, за хрватската ХТВ1
Автоматски споено мислење:

HRT 1, HRT 3 и HRT 4 ги имаш и на Неотел, ако не ти претставува проблем да префрлиш и Интернет и телевизија на Неотел, се разбира.

За да се префрлиш на Неотел ќе треба да те поврзат преку оптичка мрежа на Неотел - која најверојатно ја нема на твојата адреса на живеење, или преку оптичката мрежа на Македонски Телеком, која можеби ја има, а можеби ја нема на твојата адреса на живеење.

Но затоа па на Неотел немаш ЕуроСпорт и Discovery, ако ги гледаш и ако се предуслов за да се префрлиш на друг телевизиски оператор. Исто така на Неотел на 31 март 2024 им истекуваат и авторските права за Star (Fox) каналите, ако и нив ги гледаш.
Не мислам да се префрлам на Неотел само заради ХТВ1 , башка ги гледам и FOX каналите . Само сепак ќе е штета ако ако ја немам повеќе ХТВ1 .
 

Zet

Член од
15 април 2024
Мислења
2
Поени од реакции
0
Сега по купувањето на инфел би ги добиле ли од телекабел програмите за тв или повторно ке се со различна понуда, оти понудата на инфел моментално воопшто не е ниту добра, ниту атрактивна.
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
950
Поени од реакции
597
Да, за хрватската ХТВ1
Автоматски споено мислење:Не мислам да се префрлам на Неотел само заради ХТВ1 , башка ги гледам и FOX каналите . Само сепак ќе е штета ако ако ја немам повеќе ХТВ1 .
HRT1 ja imas na Move TV (Mtel), Fox oddamna se so novo ime - Star. Momentalno najisplatliva e nivnata ponuda.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
304
Поени од реакции
250
Дали Телекабел ограничува или филтрира одреден вид сообраќај (пример IPTV ) и колку се доплаќа за надворешна IP адреса ?
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
782
Поени од реакции
816
Дали Телекабел ограничува или филтрира одреден вид сообраќај (пример IPTV ) и колку се доплаќа за надворешна IP адреса ?
Не, бидејќи интернетот на Телекабел е неограничен.
 
Член од
24 август 2008
Мислења
304
Поени од реакции
250
Не, бидејќи интернетот на Телекабел е неограничен.
И од Кабелнет во Прилеп е неограничен , но еве месец дена имам проблем со IP телевизија што работи перфектно на сите други оператори , но на Кабелнет дома се движи од 1 до 7 мегабита и прави buffering нонстоп. Затоа планирам во Октомври да се префрлам на Телекабел. А дали сеуште Телекабел го има истиот проблем на оптика навечер брзината да се намалува ?
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
782
Поени од реакции
816
И од Кабелнет во Прилеп е неограничен , но еве месец дена имам проблем со IP телевизија што работи перфектно на сите други оператори , но на Кабелнет дома се движи од 1 до 7 мегабита и прави buffering нонстоп. Затоа планирам во Октомври да се префрлам на Телекабел. А дали сеуште Телекабел го има истиот проблем на оптика навечер брзината да се намалува ?
Го нема не секирај се, додека престојувам во Прилеп нема никаков проблем, треба само арен рутер да си земиш и нема да имаш проблеми.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.050
Поени од реакции
1.306
Дали и за оптика корисниците важи уште правилото со 3 јавни ип адреси? Купив нов рутер па ме интересира дали треба да им вртам да ми ресетираат модем
 
Член од
24 август 2008
Мислења
304
Поени од реакции
250
Дали и за оптика корисниците важи уште правилото со 3 јавни ип адреси? Купив нов рутер па ме интересира дали треба да им вртам да ми ресетираат модем
Мислам дека нема повеќе (без дополнителна месечина доплата) јавна ИП за секој корисник, а камо ли три ип адреси.

Сега операторите користат CGNAT технологија, односно повеќе корисници делат една надворешна ип адреса.
 

Zet

Член од
15 април 2024
Мислења
2
Поени од реакции
0
Телекабел е зголемува претплата за тв на 650 денари од 1 јули
 

Kajgana Shop

На врв Bottom