Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Со години користам најобичен кабловски интернет од Телекабел, до лани си гледав фудбал стримови без некој маки, повремено имаше лаг на HD стримовите, но тие понеквалитетните стримови никогаш немаа проблем, сега последниве месеци во ударните термини кога има утакмици, лагира мајке ебе на сите можни стрим провајдери со било каков квалитет на стрим.. јутуб добро го полни, торент симнување супер...само стримовите заебаваат... прашањето ми е дали со оптички интернет ќе ми се реши проблемов ? Веќе порачав за некој ден ќе доаѓаат да спроведат опрема...
Јас имам оптика и сум задоволен нема проблем во ништо. Земи си добар рутер ако немаш и тоа е
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Со години користам најобичен кабловски интернет од Телекабел, до лани си гледав фудбал стримови без некој маки, повремено имаше лаг на HD стримовите, но тие понеквалитетните стримови никогаш немаа проблем, сега последниве месеци во ударните термини кога има утакмици, лагира мајке ебе на сите можни стрим провајдери со било каков квалитет на стрим.. јутуб добро го полни, торент симнување супер...само стримовите заебаваат... прашањето ми е дали со оптички интернет ќе ми се реши проблемов ? Веќе порачав за некој ден ќе доаѓаат да спроведат опрема...
Да со оптика немаш гајле, ама рачунај во пикови и самите стримови не можат да издржат, па пукаат, сецкаат. Не секогаш е до твојот провајдер.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Со години користам најобичен кабловски интернет од Телекабел, до лани си гледав фудбал стримови без некој маки, повремено имаше лаг на HD стримовите, но тие понеквалитетните стримови никогаш немаа проблем, сега последниве месеци во ударните термини кога има утакмици, лагира мајке ебе на сите можни стрим провајдери со било каков квалитет на стрим.. јутуб добро го полни, торент симнување супер...само стримовите заебаваат... прашањето ми е дали со оптички интернет ќе ми се реши проблемов ? Веќе порачав за некој ден ќе доаѓаат да спроведат опрема...
Гомно стрим е гомно стрим без разлика на каков интернет го гледаш.

Платени стримови (IPTV) од друга страна се џам - ~80eur/година, SKY UK,DE IT и други пакети, одприлика 5000 канали (не се мои и не рекламирам, од искуство кажувам, сателитска откажав за IPTV да си земам).
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.391
Поени од реакции
21.944
Гомно стрим е гомно стрим без разлика на каков интернет го гледаш.

Платени стримови (IPTV) од друга страна се џам - ~80eur/година, SKY UK,DE IT и други пакети, одприлика 5000 канали (не се мои и не рекламирам, од искуство кажувам, сателитска откажав за IPTV да си земам).
Од каде се зима тоа IPTV.?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Конечно после Телеком и Неотел,и Телекабел дојде на ред со оптички интернет.Леле луѓе кога и што бидна ова не ми се верува...се сеќавам порано кога луѓето се радуваа на 1kb/s ееех тие времиња,а еве сега стигнавме и до фајбер оптика и тоа од сите 3 оператори што нудат фајбер оптика до дом.
Иначе зградава на сликата не е мојата,туку е онаа преку улица но тоа не значи дека нема и кај мене да стават фајбер оптика (а можно е и да има поставено кабли веќе..немам проверено,но ако видам ќе пишам),чим таму имаат почнато тогаш и другите згради ќе ги обфатат).И се гледа дека се на Телекабел бидејќи под тоа има друг сандак(разделник)кој што е на Телекабел со водови и кабли под него. 20180324_130712(0).jpg
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
72
Поени од реакции
17
nekoj od Prilep dali ima problem so netot navecer posle 19 casot?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
nekoj od Prilep dali ima problem so netot navecer posle 19 casot?
Ако е Коаксијален мене во Радовиш кај баба-ми еднаш (пошто обично до сабаље гејмам) ми падна накај 4-5 и така си немаше цел ден дур не дојдоа техничари да го средат.... Они обично пишуваат на нивниот сајт зошто и каде немало интернет и кога, па провери таму и види.
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
72
Поени од реакции
17
НЕ на оптика сум 100мб брзина ама од тие 100 добивам 3мб во моментов се јавив во техничка џабе!Веројатно Прилеп има проблем деновиве со нетов после 18 часот.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
НЕ на оптика сум 100мб брзина ама од тие 100 добивам 3мб во моментов се јавив во техничка џабе!Веројатно Прилеп има проблем деновиве со нетов после 18 часот.
пробај јави им се пак и сега ако не реагираат како што очекуваш побарај тој никаков одговор што ти го даваат да ти ги одговорат написмено на меил ако треба и ти пиши за проблемот на telekabel@telekabel.net.mk и кажи дека истиот одговор ќе го препратиш до АЕК по ова ако проблемот е од кај нив ти гарантирам дека ќе преземат мерки без одлагање бидејќи и казните се големи.
 
Член од
9 ноември 2017
Мислења
523
Поени од реакции
1.161
Што се дешава денес низ Центар. Цело сабајле падни стани е нетов. Некој има сличен проблем?
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
52
Поени од реакции
17
Capture77777.PNG Broj eden vo momentov na pazarot vo Mk. Optika od Telekabel. Najdobri, najbrzi, najsatbilni!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom