Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
24 април 2006
Мислења
5
Поени од реакции
0
[DOUBLEPOST=1490469474][/DOUBLEPOST]Го ставив 40/40 за 1000 денари. Оптика е до дома. Ставаат модем со 1 LAN, download оди до 40 ама уплоад од 25 Mbps после 10 тестирања во 3 дена немам видено. 3 дена го имам... појма немам како ќе биде. Сега за сега е ТОП. 1500 МКД приклучокот е ваљда модемот. Не потпишав реверс така да тоа е 1500.[DOUBLEPOST=1490469685][/DOUBLEPOST]Еве тест со амстердам :) телеком не мери тично на Upload
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
[DOUBLEPOST=1490469474][/DOUBLEPOST]Го ставив 40/40 за 1000 денари. Оптика е до дома. Ставаат модем со 1 LAN, download оди до 40 ама уплоад од 25 Mbps после 10 тестирања во 3 дена немам видено. 3 дена го имам... појма немам како ќе биде. Сега за сега е ТОП. 1500 МКД приклучокот е ваљда модемот. Не потпишав реверс така да тоа е 1500.[DOUBLEPOST=1490469685][/DOUBLEPOST]Еве тест со амстердам :) телеком не мери тично на Upload
Ova e nivna optika ili preku telekom se slepaat.... ?
 

Fiend

смут џезер
Член од
29 март 2012
Мислења
947
Поени од реакции
1.074
Имате ли проблем регион центар карпош со интернетот? Секој ден има голем пинг посебно после 5 поручек, а сабота и недела е по цел ден над 170 пинг, не се игра никаква онлајн игра.
 
Последно уредено:

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
[DOUBLEPOST=1490469474][/DOUBLEPOST]Го ставив 40/40 за 1000 денари. Оптика е до дома. Ставаат модем со 1 LAN, download оди до 40 ама уплоад од 25 Mbps после 10 тестирања во 3 дена немам видено. 3 дена го имам... појма немам како ќе биде. Сега за сега е ТОП. 1500 МКД приклучокот е ваљда модемот. Не потпишав реверс така да тоа е 1500.[DOUBLEPOST=1490469685][/DOUBLEPOST]Еве тест со амстердам :) телеком не мери тично на Upload
А колку време чекаше да те уклучат?Се јавив за кај тетка ми Скопје и ми рекоа дека имало можност ама еве веќе 2 недели нема да се јават...
 

MackO

Away with you .. !
Член од
21 февруари 2007
Мислења
257
Поени од реакции
204
А колку време чекаше да те уклучат?Се јавив за кај тетка ми Скопје и ми рекоа дека имало можност ама еве веќе 2 недели нема да се јават...
Istoto se slucuva i kaj mene, koga bev da platam smetka se rasprasav dali moze kaj mene u zgrada da pustat linija za optika mi zemaa broj za kontakt eve veke nedela dena gi nema da se javat dali moze da me priklucat ili ne
 
Член од
24 април 2006
Мислења
5
Поени од реакции
0
А колку време чекаше да те уклучат?Се јавив за кај тетка ми Скопје и ми рекоа дека имало можност ама еве веќе 2 недели нема да се јават...
Кога се пријавив ми рекоа за две недели. Ама ме приклучија за 3 дена.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Коа плаќала сметка и рекле дека тие што чекале повеќе било пошто требало да се излече кабел. Но средувале за макс 1 месец
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Некој да сподели искуство кој веќе подолго користи нивна оптика? Како поврзуваат, пинг, брзина, спидтест ако може да сподели. Што модем ставаат итн?
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
72
Поени од реакции
17
Денес катастрофа оптикава 4 down во прилеп има некој проблеми?
 

outcast

login: failed!
Член од
29 јануари 2007
Мислења
424
Поени од реакции
8
Дечки ќе ве молам за мала помош:

Штотуку активирав оптички интернет, првиот пакет 40/40 што е за 1000ден., и можам да кажам дека што се однесува до брзината интернетот е топ, и аплоад и даунлоад гравитираат на околу 38Мбпс. Е сега имам „проблем“ со wi fi поврзувањето.
Модемот е PBN (Pacific Brtoadbantg Networks), за оние кои веќе користат оптички интернет ова им е познато.

LED сијаличката кажува дека wi fi е активен, па пробував да се врзам со телефонот. На упатството од рутерот има ифо за WI FI SSID и WI FI WPA2 Key, па очекував таква мрежа да најдам со телефонот

Во WI FI мрежи имам само Telekabel како новитет, отворена е/незаштитена и не можам да се поврзам. Се јавив во техничка поддршка, девојчето појма немаше :/ Ме прашува каков модем имам, дали е Thomson или Motorola, и викам PBN дека е а таа ми одговара дека тоа не е нивна опрема :O
На крајот муабетот заврши со „пробај ресет да направиш, дали ќе се смени нешто“

И пробав ресет :) За момент во wi fi мрежи се појави таа од упатството (SSID) и за брзо исчезна. Го исклучив wi fi на задната страна од рутерот, и пак го пуштив. После тоа пак ми се појави истата Telekabel мрежа...

Како да се пристапи рутерот од компјутер, како овие сетизи да се дефинираат, ако некој има искуство би бил многу благодарен ;)

Поздрав
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Дечки ќе ве молам за мала помош:

Штотуку активирав оптички интернет, првиот пакет 40/40 што е за 1000ден., и можам да кажам дека што се однесува до брзината интернетот е топ, и аплоад и даунлоад гравитираат на околу 38Мбпс. Е сега имам „проблем“ со wi fi поврзувањето.
Модемот е PBN (Pacific Brtoadbantg Networks), за оние кои веќе користат оптички интернет ова им е познато.

LED сијаличката кажува дека wi fi е активен, па пробував да се врзам со телефонот. На упатството од рутерот има ифо за WI FI SSID и WI FI WPA2 Key, па очекував таква мрежа да најдам со телефонот

Во WI FI мрежи имам само Telekabel како новитет, отворена е/незаштитена и не можам да се поврзам. Се јавив во техничка поддршка, девојчето појма немаше :/ Ме прашува каков модем имам, дали е Thomson или Motorola, и викам PBN дека е а таа ми одговара дека тоа не е нивна опрема :O
На крајот муабетот заврши со „пробај ресет да направиш, дали ќе се смени нешто“

И пробав ресет :) За момент во wi fi мрежи се појави таа од упатството (SSID) и за брзо исчезна. Го исклучив wi fi на задната страна од рутерот, и пак го пуштив. После тоа пак ми се појави истата Telekabel мрежа...

Како да се пристапи рутерот од компјутер, како овие сетизи да се дефинираат, ако некој има искуство би бил многу благодарен ;)

Поздрав
Поврзи рутер со лаптоп преку ЛАН кабел, и у пребарувач 192.168.1.1 или која и да е на рутерот и ќе пристапиш до подесувањата.
 

outcast

login: failed!
Член од
29 јануари 2007
Мислења
424
Поени од реакции
8
Поврзи рутер со лаптоп преку ЛАН кабел, и у пребарувач 192.168.1.1 или која и да е на рутерот и ќе пристапиш до подесувањата.
Заборавив да кажам за тоа: пробав преку компјутерот со 192.168.1.1 и 192.168.0.1 , не отвора :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom