Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
@outcast

Поврзи го лаптопот со лан кабел со рутерот, десен клик на мрежниот адаптер, во пропертис ќе ти ја покажит дефолт гетвеј адресата, можит да е 192.168.100.1 или 192.168.1.254
 

outcast

login: failed!
Член од
29 јануари 2007
Мислења
424
Поени од реакции
8
@outcast

Поврзи го лаптопот со лан кабел со рутерот, десен клик на мрежниот адаптер, во пропертис ќе ти ја покажит дефолт гетвеј адресата, можит да е 192.168.100.1 или 192.168.1.254
еве ги моите “бројки“ :

http://prntscr.com/evowei

пробав со 89.205.4.1 како што рече, default gateway - пак безуспешно :(
Се одлучив уште еднаш да се јавам во техничка поддршка, пак некое девојче не многу упатено на другата страна - ме убедува дека уредот не е модем/рутер туку само модем, а во упатството имам wifi SSID и WPA2, имам и Telekabel сигнал кој уредот го зрачи, пробав да видам дали доколку исклучам wi fi од позади ќе продолжам да имам интернет - ништо не се смени, све си функционира добро...
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
еве ги моите “бројки“ :

http://prntscr.com/evowei

пробав со 89.205.4.1 како што рече, default gateway - пак безуспешно :(
Се одлучив уште еднаш да се јавам во техничка поддршка, пак некое девојче не многу упатено на другата страна - ме убедува дека уредот не е модем/рутер туку само модем, а во упатството имам wifi SSID и WPA2, имам и Telekabel сигнал кој уредот го зрачи, пробав да видам дали доколку исклучам wi fi од позади ќе продолжам да имам интернет - ништо не се смени, све си функционира добро...
По бројкиве, да, изгледа е само модем. Види побарај го моделот на интернет па да ги видиш вистинските спецификации. Кај блиски мои во Охрид им дадоја само модем, рутер си купија сами.
 

outcast

login: failed!
Член од
29 јануари 2007
Мислења
424
Поени од реакции
8
По бројкиве, да, изгледа е само модем. Види побарај го моделот на интернет па да ги видиш вистинските спецификации. Кај блиски мои во Охрид им дадоја само модем, рутер си купија сами.
според лепенката на кутијата, каде е и серискиот број на уредот, моделот е:
PM520-00-VO-W-S-P

е сега ова е дел од страница од упатството:
http://prntscr.com/evpesg

ја сам стварно мало збуњен :vrtioci:
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
А фирмверот е оригиналниот или од телекабел?

Туку не мојш да провериш. Можда е со прилагоден фирмвер, да е оневозможено WiFi-то па да морат да купиш рутер.[DOUBLEPOST=1492031508][/DOUBLEPOST]
според лепенката на кутијата, каде е и серискиот број на уредот, моделот е:
PM520-00-VO-W-S-P

е сега ова е дел од страница од упатството:
http://prntscr.com/evpesg

ја сам стварно мало збуњен :vrtioci:
А проба да се регистрираш на нивната страна (од PBN) и да ги сметниш упатствата за употреба?
 
Последно уредено:

outcast

login: failed!
Член од
29 јануари 2007
Мислења
424
Поени од реакции
8
А фирмверот е оригиналниот или од телекабел?

Туку не мојш да провериш. Можда е со прилагоден фирмвер, да е оневозможено WiFi-то па да морат да купиш рутер.[DOUBLEPOST=1492031508][/DOUBLEPOST]
А проба да се регистрираш на нивната страна (од PBN) и да ги сметниш упатствата за употреба?
Не пробав пошто се надевав дека некој претходно на форумов имал искуство и се соочил со истиот проблем, па веројатно ќе може да каже како стојат работите...а сигурен сум дека ќе му послужи таа информација и на други :)
 

outcast

login: failed!
Член од
29 јануари 2007
Мислења
424
Поени од реакции
8
Не го пробав, имав уште 2 обиди со техничка поддршка по истово прашање, и уште 2 пати добив одговор дека морам сам да си набавам рутер.
Така да се откажав од истражување, сигурно имаат причина за ваквата состојба, а не верувам дека тоа е зголемување на продажбата на рутери во државата :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Голема непрофесионалност од нивна страна што кога имаат некој дефект, сите телефони за пријавување им се ,,зафатени". Надвор дува посилен ветар и заврнува дожд, и одма снемува Интернет:coffee:
 
Член од
5 јануари 2014
Мислења
13
Поени од реакции
1
Еве и од Битола телекабел оптика.

 
Последно уредено:

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562
Денеска и ја конечно наместив оптика 40/40, вечер ке направам неколку тестирања па ке видиме како ке се покаже,како што знам оптичкиот треба да е константен 40/40 нема пагање па ке видиме
 
Член од
30 април 2013
Мислења
356
Поени од реакции
207
Зошто некои канали ми закочуваат? Кабелската ја имам на три телевизори на еден приклучок и закочуваат
 
Член од
29 февруари 2016
Мислења
569
Поени од реакции
641
Зошто некои канали ми закочуваат? Кабелската ја имам на три телевизори на еден приклучок и закочуваат
Go imam toj problem i jas na HD kanalite. Mislam deka tuka na forumot nekoj dade objasnuvanje, tehnicki e od strana na telekabel. Moze ke se javi nekoj postrucen i ke objasni.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
356
Поени од реакции
207
Се јавив во телекабел и ми кажаа каналите кочеле , бидејќи на еден приклучок три телевизора имам приклучено и со неоргинални кабли
 

Kajgana Shop

На врв Bottom