Телекабел Аналогна и дигитална кaбелска телевизија (РОБИ) -генерална дискусија (новости, прашања.)

Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Друже скоро ли ти поставија? Ме интересира што и како беше процедура, колку време чекаше, како поврзаа од кај влечат оптички кабел итн. Фала однапред :)
Да скоро ми поставија. Инаку процедурата е се јавуваш во Телекабел, проверуваат дали има техничка можност на твојата локација и ако има ти закажуваат монтажа, која за мене изнесуваше 2-3 дена. Оптички кабел ти носат буквално до дома, како Телеком, со тоа што го влечат од улицата, од уличните ормари. Се гледа најоптималното решение како да го донесат до дома, јас поминав без бушење, бидејќи сум на приземје, инаку во принцип ќе мора да се буши за да дојде оптиката до местото каде што ќе биде рутерот. Монтираат оптички модем и од него после со мрежен кабел си поврзуваш рутер за ви-фи.

Кај мене дојде екипа од 4 луѓе, 2-ца работеа внатре, 2-ца надвор, се задржаа околу 2 саати, инаку доста љубезни дечки, мора да ги пофалам. Потпишуваш стандарден договор и тоа е тоа, на прва сметка ќе добиеш и 1500 денари за монтажа и после тоа секој месец плаќаш претплата од 1000 денари.

Што се однесува до самиот квалитет на интернетот, излишен е било каков коментар и споредба со кабелски или АДСЛ интернет, во погле на стабилност и брзина.

Ако заборавив нешто или те интересира било што слободно прашај.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Samo internet koristis od Telekabel i me interesira dali kaj optickiot internet dali oni davaat ruter za WI-FI ili ti si kupuvaa bidejki kaj kabelskiot internet na Telekabel korisnikot sam si kupuva ruter za da moze da koristi WI-FI pa me interesira dali kaj optickiot internet oni davaat ruter za WI-FI ili ne.
Да скоро ми поставија. Инаку процедурата е се јавуваш во Телекабел, проверуваат дали има техничка можност на твојата локација и ако има ти закажуваат монтажа, која за мене изнесуваше 2-3 дена. Оптички кабел ти носат буквално до дома, како Телеком, со тоа што го влечат од улицата, од уличните ормари. Се гледа најоптималното решение како да го донесат до дома, јас поминав без бушење, бидејќи сум на приземје, инаку во принцип ќе мора да се буши за да дојде оптиката до местото каде што ќе биде рутерот. Монтираат оптички модем и од него после со мрежен кабел си поврзуваш рутер за ви-фи.

Кај мене дојде екипа од 4 луѓе, 2-ца работеа внатре, 2-ца надвор, се задржаа околу 2 саати, инаку доста љубезни дечки, мора да ги пофалам. Потпишуваш стандарден договор и тоа е тоа, на прва сметка ќе добиеш и 1500 денари за монтажа и после тоа секој месец плаќаш претплата од 1000 денари.

Што се однесува до самиот квалитет на интернетот, излишен е било каков коментар и споредба со кабелски или АДСЛ интернет, во погле на стабилност и брзина.

Ако заборавив нешто или те интересира било што слободно прашај.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Samo internet koristis od Telekabel i me interesira dali kaj optickiot internet dali oni davaat ruter za WI-FI ili ti si kupuvaa bidejki kaj kabelskiot internet na Telekabel korisnikot sam si kupuva ruter za da moze da koristi WI-FI pa me interesira dali kaj optickiot internet oni davaat ruter za WI-FI ili ne.
Да, само интернет користам. Рутер не добиваш, ако немаш треба да си набавиш. Цената на солиден рутер е од 750 денари па нагоре, во Анхоч имаш доста избор за прилично прифатлива цена.
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Да скоро ми поставија. Инаку процедурата е се јавуваш во Телекабел, проверуваат дали има техничка можност на твојата локација и ако има ти закажуваат монтажа, која за мене изнесуваше 2-3 дена. Оптички кабел ти носат буквално до дома, како Телеком, со тоа што го влечат од улицата, од уличните ормари. Се гледа најоптималното решение како да го донесат до дома, јас поминав без бушење, бидејќи сум на приземје, инаку во принцип ќе мора да се буши за да дојде оптиката до местото каде што ќе биде рутерот. Монтираат оптички модем и од него после со мрежен кабел си поврзуваш рутер за ви-фи.

Кај мене дојде екипа од 4 луѓе, 2-ца работеа внатре, 2-ца надвор, се задржаа околу 2 саати, инаку доста љубезни дечки, мора да ги пофалам. Потпишуваш стандарден договор и тоа е тоа, на прва сметка ќе добиеш и 1500 денари за монтажа и после тоа секој месец плаќаш претплата од 1000 денари.

Што се однесува до самиот квалитет на интернетот, излишен е било каков коментар и споредба со кабелски или АДСЛ интернет, во погле на стабилност и брзина.

Ако заборавив нешто или те интересира било што слободно прашај.
Тоа е се што ме интересираше, уште еднаш фала за инфо :)
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
@DadoTom уште една молба ако може. Ај најпрво во cmd укуцај
Код:
ping google.com -t
и почни спид тест, и прати скриншот од пингот како се движи пред и за време на целото тестирање. upload_2018-2-3_15-24-5.png
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
@DadoTom уште една молба ако може. Ај најпрво во cmd укуцај
Код:
ping google.com -t
и почни спид тест, и прати скриншот од пингот како се движи пред и за време на целото тестирање.
Нема проблем, утре ќе се приберам дома и ќе направам, па ќе постирам тука резултат.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
@DadoTom уште една молба ако може. Ај најпрво во cmd укуцај
Код:
ping google.com -t
и почни спид тест, и прати скриншот од пингот како се движи пред и за време на целото тестирање.
Првиов е со сервер на Неотел:


Овој подолу е со сервер од Телеком.


Резулатите од пингот ги имаш во пдф.
 

Attachments

Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
FilmBOX пакетот на телекабел е пуштен без пари, проверете си ги фрекфенциите на страната на телекабел.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom