Тајната на добрата пица

Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.690
Поени од реакции
5.731
Имаш превод и на англиски типов ти дава рецепт за италијанска пица па ти процени. Кај мене испробано во домашни услови (мислам за Италија) испечена на 300C° обична рерна пицата излезе топ дали е до брашното ко што пишав погоре дали е нешто друго не знам ама до рецептот ќе да е. Можам да замислам со ова тесто на Давид Чивитело како би изгледала пицата од фурна на дрва...

Ne mi trebaat negovite recepti prijatele,

Ne moram sekoja sitnica da ja Pishuvam.
TI kazav deka ima SAMO edna Recepta vo Svetot sto e dozvolena da se narekuva Napoleatana!
I taa ja pravam!!!


A deckovo od Mak. Kamenica e shkoluvan bash Tamu kaj tie vo Napoli i ima Diploma za Instruktir i kako sto gledash na linkot pogore pravi Kursevi niz Makedonija.

I kako shto citam na Negovata Facebook strana Pizzeria UNO od Gevgelija na Poslednoto Svetsko Prvenstvo bile 8mi vo Svetot.

Shto bi rekol Makedoncinja Palete kolata i pravec Gevgelija.

Istoto i jas go planiram koga ce bidam MK. Da proveram dali zaslushuvaat 8mo mesto :vozbud: :vozbud: :vozbud:
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.552
Поени од реакции
9.113
TI kazav deka ima SAMO edna Recepta vo Svetot sto e dozvolena da se narekuva Napoleatana!
Па еве освен Давид и Џино Сорбиљо е наполитанец па повторно имаш сос со босилок во него и сеа шупрајме? Чкртни си таму во тефтерот дека без свеж босилок не бива наполитанска пица ;)
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
A eve vi strana kaj shto ima Mnogu Projekti za Pica Shporeti , sami da si napravite. Poshto vo Makedonija se se pravi so mali Pari.

зш би правел, кога би можел да си купиш
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.690
Поени од реакции
5.731
Па еве освен Давид и Џино Сорбиљо е наполитанец па повторно имаш сос со босилок во него и сеа шупрајме? Чкртни си таму во тефтерот дека без свеж босилок не бива наполитанска пица ;)

Dobro be prijatele pishuvam na Makedonski ili na Japonski?????

Bosilek DAAAAA AM posle otkako ce ja ispecish a NEEEE vo SOSOST.

A toj kopukot od videotot stavil bosilek vo pecenjeto i zatoa e taka ovenat kako mrsul

ILI mislish ako nekoj oblekol bela Kecelja deka i e Majstor??
Автоматски споено мислење:

зш би правел, кога би можел да си купиш

Toa e istiot Shporet od mojot link pogore!!!

I ne e dovolno dobar, zatoa sto pecis prva piza i koga ce go otvorish ti bega cela toplina!
Pa za vtora pica pak treba da cekash 10 minuti da zagree.

Ama za Nekoj sto ima trpenie i vreme e dobar.


Jas na toj shporet mu napraviv nekolku modifikacii kako dupli greac pod kamenot, ventilator na poklopecot
i dolu na kamenot mu staviv i motor taka da picata se vrteshe celo vreme. i greeshe do 500 stepeni.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.552
Поени од реакции
9.113
Dobro be prijatele pishuvam na Makedonski ili na Japonski?????

Bosilek DAAAAA AM posle otkako ce ja ispecish a NEEEE vo SOSOST.

A toj kopukot od videotot stavil bosilek vo pecenjeto i zatoa e taka ovenat kako mrsul

ILI mislish ako nekoj oblekol bela Kecelja deka i e Majstor??
Добро зар не им даваш предност на италијанските мајстори кои си го знаат занаетот? Ааа немој така сине пицата не потекнува од Македонска Каменица...
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.690
Поени од реакции
5.731
Добро зар не им даваш предност на италијанските мајстори кои си го знаат занаетот? Ааа немој така сине пицата не потекнува од Македонска Каменица...

togash teraj magareto,

i tvrdoglavi so tvoite filozoffi steknati pred monitor.

I javi se vo Napoli i prashaj za koe takvoo mu dale na coekov od Kamenica Licenca da obucuva Ludje po cela Evropa i da odi na Svetski Prvenstva.


Inace nitu go znam nitu go poznavam coekov. Samo gledav ednash Emisija ovde na TV i Naravno poshto se makedonci mi ostanaa v Mozok.



P
Автоматски споено мислење:

Pogledni go videovo

 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.552
Поени од реакции
9.113
I javi se vo Napoli i prashaj za koe takvoo mu dale na coekov od Kamenica Licenca da obucuva Ludje po cela Evropa i da odi na Svetski Prvenstva.
Може тој од Каменица низ Европа ги обучува да прават пастрмајлии наместо пици...who knows :toe:
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.690
Поени од реакции
5.731
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.086
Поени од реакции
8.135
Dobro be prijatele pishuvam na Makedonski ili na Japonski?????

Bosilek DAAAAA AM posle otkako ce ja ispecish a NEEEE vo SOSOST.

A toj kopukot od videotot stavil bosilek vo pecenjeto i zatoa e taka ovenat kako mrsul

ILI mislish ako nekoj oblekol bela Kecelja deka i e Majstor??
Автоматски споено мислење:




Toa e istiot Shporet od mojot link pogore!!!

I ne e dovolno dobar, zatoa sto pecis prva piza i koga ce go otvorish ti bega cela toplina!
Pa za vtora pica pak treba da cekash 10 minuti da zagree.

Ama za Nekoj sto ima trpenie i vreme e dobar.


Jas na toj shporet mu napraviv nekolku modifikacii kako dupli greac pod kamenot, ventilator na poklopecot
i dolu na kamenot mu staviv i motor taka da picata se vrteshe celo vreme. i greeshe do 500 stepeni.
на линкот што си го постирал нема ваков производ, друго, една пица ми е доволна, зошто побогу би правел друга?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.690
Поени од реакции
5.731
Aj sporedi go mojov Germanski link

https://www.universal.at/p/g3ferrari-pizzaofen-delizia-g10006-ober-unterhitze/AKLBB415290364?ActionID=preissuchmaschinen&AffiliateID=psmido&IWL=11&NUMSArt=90102010523230&NUMSArtPc=90102010523231&Name=feed_psmido_GHRabatt5_KEBW&P1=MTcwODE=&WKZ=66&sku=246187-0&utm_campaign=preissuchmaschinen&utm_content=feed_psmido&utm_medium=ppsm&utm_source=psmido#sku=246187-0

So tvojov Makedonski dali e istata Pecka samo so drugo ime nspishano na Kapakot !!

https://www.neptun.mk/categories/APARATI_ZA_DOMAKINSTVO/KUJNSKI_APARATI/TOSTERI/ARIETE-DE-GENNARO I vtora Pica bi pecel za Zhenata, Devojkata, Brat ti......

A ako si sam i nemash nikogo za deushtvo, togash e dovolna i odlicna.

Kaj mene ima stalno " 4-5 dobrovolci" za Pica jadenje i ne me zadovoluvashe pa zatoa i je smeniv.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.552
Поени од реакции
9.113
Погоди го сосот и пицата ќе ти биде прва лига. Едно време беше сосема нормално во Македонија пица да се прави со кечап... :tapp:
Порано мешаа доматно пире со вода и по некој сув зачин за доматен сос по скопските пицерии. А тесто правеа од јајца,млеко,брашно... А нема да ме чуди ако негде е се уште така :facepalm:
Автоматски споено мислење:

Za Sos koristam specijalni domati. Ne mozis da gi kupis sekade a vo Mk ni da gi sonuvas.
:pos:кој пациент си @vouager

За сите што сакате да направите убав сос за пица имате сос скоро во сите продавници. Имате во стаклени шишиња пасиран доматен сос или конзерви со цели домати од италијанската сорта "Сан Марцано".

Во сосот ставате прстофат шеќер против киселост и го посолувате по желба. Ќе си додадете малку оригано или кој има замрзнато свеж босилок, малку маслиново масло и готов е сосот за пица.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.690
Поени од реакции
5.731
Порано мешаа доматно пире со вода и по некој сув зачин за доматен сос по скопските пицерии. А тесто правеа од јајца,млеко,брашно... А нема да ме чуди ако негде е се уште така :facepalm:
Автоматски споено мислење:


:pos:кој пациент си @vouager

За сите што сакате да направите убав сос за пица имате сос скоро во сите продавници. Имате во стаклени шишиња пасиран доматен сос или конзерви со цели домати од италијанската сорта "Сан Марцано".

Во сосот ставате прстофат шеќер против киселост и го посолувате по желба. Ќе си додадете малку оригано или кој има замрзнато свеж босилок, малку маслиново масло и готов е сосот за пица.
Abe teshko tebe be

Mi davash nekoj sranja od samoposluga i na krajot Jas sum Pacient zatoa shto ti nemaj pojma shto e pizza.
Odi krkaj lebce so Kecap pola kilo na nego zatoa shto vo piceriite ne vi naplajcaat kecap.
Автоматски споено мислење:



Vo italijanska Pizza ce najdish samo od ovie
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom