Тајната на добрата пица

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
И во Bottega del gusto спроти бившо Горки може да се најде buffalo mozzarela.
Кога правам олд скул пица, користам од таа моцарела и мене лично ми е подобро него со обична моцарела. Многу по интензивен вкус од обичната има.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.737
Поени од реакции
17.436
гледав некој рецепт на нет со low moisture mozzarela, за њу јорк стил на пица. Не сум разглеал во деликатесен какви видови има.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.280
Поени од реакции
22.505
ko sto kaza @Skorp pojak vkus sto za vistinska ednostavna pica a ne torta e bitno. ako stavis uste 10 sostojki ke se izgubi...
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.631
Поени од реакции
5.610
Za m
poveke nadvor od MK...edno 80/20
Автоматски споено мислење:


se nekako mi ide deka najbitno e T na pecenje. Mnogu tesko moze doma da se izvede nesto slicno
Za Sos koristam specijalni domati. Ne mozis da gi kupis sekade a vo Mk ni da gi sonuvas.

Inace vo Sosot ima SAMO Domati i malce Sol.

Site tie gluposti sto si gi cital ili videl za sosovi zaboraj gi.

Za testo ti treba Brashno , Voda malce Sol i Malce Kvasec.

Site recepti sto si gi slushnal so razno razni gluposti ( Mleko, jajca, pavlaka....) zaboraj gi

Za Pecenje Shporet ns 450-500Stepeni na podot ima Specijalen Kamen ( Od nakdobriot Majstor za Furni za Pica ) od Italija poracan i e od Vulkanska Lava praen.

Picata mora da bidi ispecena za 1:30minuti.

Sto ce stavish na picata e stvar na Vkus ama shto pomalku toa podobro.
I zaboravi majonez, kecap i ostali dodatoci.

Inace Picava deneska ne ispadna opticki bash najdobra!
Mi dojde poseta i prestoja Testoto .A prestojanontesto poteshko dobiva Boja i morashe da gi pecam 15Sekundi povejce.

Ama i tie 15 Sekundi se premnogu, se rastopi Mozarelata i izgleda kako kasha a inace e kako parcenca.

Znaci geanizata od ubava do losha e mnogu mala.

Eve vi primer pa sporedete go so predhodnite.
 

Attachments

Член од
28 јуни 2018
Мислења
745
Поени од реакции
922
Za m


Za Sos koristam specijalni domati. Ne mozis da gi kupis sekade a vo Mk ni da gi sonuvas.

Inace vo Sosot ima SAMO Domati i malce Sol.

Site tie gluposti sto si gi cital ili videl za sosovi zaboraj gi.

Za testo ti treba Brashno , Voda malce Sol i Malce Kvasec.

Site recepti sto si gi slushnal so razno razni gluposti ( Mleko, jajca, pavlaka....) zaboraj gi

Za Pecenje Shporet ns 450-500Stepeni na podot ima Specijalen Kamen ( Od nakdobriot Majstor za Furni za Pica ) od Italija poracan i e od Vulkanska Lava praen.

Picata mora da bidi ispecena za 1:30minuti.

Sto ce stavish na picata e stvar na Vkus ama shto pomalku toa podobro.
I zaboravi majonez, kecap i ostali dodatoci.

Inace Picava deneska ne ispadna opticki bash najdobra!
Mi dojde poseta i prestoja Testoto .A prestojanontesto poteshko dobiva Boja i morashe da gi pecam 15Sekundi povejce.

Ama i tie 15 Sekundi se premnogu, se rastopi Mozarelata i izgleda kako kasha a inace e kako parcenca.

Znaci geanizata od ubava do losha e mnogu mala.

Eve vi primer pa sporedete go so predhodnite.
Ova e mozda najbolje sto imam gledano kao recept:


Ama dzabe sve koga bez peckata t.e. bez 450C nishto... Ni SanMarzano ni Buffala dzabe koa ke ti treba 10 min...

Pozdrav i bravo za opremata :)
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.921
Сум пробал десетина варијации и Капричиоза сепак ми е најдобар синоним за добра пица.
Штета што овде ретко кој прави пици на традиционален начин. Кога дојде Доминос пица со труп дебело тесто и 300гр кашкавал кој тече и се тегне на сите страни да претставува добра пица... што останало за добра нормална италијанска .
Се знае пица
Тенко развлечено тесто со поголем дијаметар.
Квалитетен Сос разлеан по тестото
Кашкавал, Шунка, Печурки, Маслинки
и печење 2-3 минути. во тоа јаките фурни 300-400'C
Ама тие состојки кај нас.
Браќата кои се школувале во 'талија па дошле овде како пица мајстори. Ѓоа... ;)



И како тоа уствари треба да се спрема и со кои состојки.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.517
Поени од реакции
9.068
Најдобрата пица е онаа што е извадена од фурна на дрва...
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.631
Поени од реакции
5.610
Сум пробал десетина варијации и Капричиоза сепак ми е најдобар синоним за добра пица.
Штета што овде ретко кој прави пици на традиционален начин. Кога дојде Доминос пица со труп дебело тесто и 300гр кашкавал кој тече и се тегне на сите страни да претставува добра пица... што останало за добра нормална италијанска .
Се знае пица
Тенко развлечено тесто со поголем дијаметар.
Квалитетен Сос разлеан по тестото
Кашкавал, Шунка, Печурки, Маслинки
и печење 2-3 минути. во тоа јаките фурни 300-400'C
Ама тие состојки кај нас.
Браќата кои се школувале во 'талија па дошле овде како пица мајстори. Ѓоа... ;)



И како тоа уствари треба да се спрема и со кои состојки.
Prijatele,

Za dobra pica ti treba LJUBOV za Detail!!!
A poshto Pici pravam edno 15Godini ( za sebe a ne po kafani) a i vidi go moeto video od predhodnata strana mozam da ti kazam deka vo Makedonija nema da jadish dobra Pizza. Zatoa sto Gazdite se lakomi za pari i gledaat na brz profit a narodov makedonski po pravilo e gladen pa saka na Picata da ima pola kilo Mastraf. I samo togas de zadovolni.

Inace vo Makedonija ima nekoi decki mislam od Kratovo ili taka neshto sto se dobri majstori za Pica pravenje a i se ovlasteni od Napoli da obucuvaat Pizzeria .

A ova drigarcevo sto pishuva za na drva e vo pravo.

Sano ovde se raboti za Pizza DOMA pravena!!!!
Автоматски споено мислење:

Eve vi najdov Link od Batkive!!!

Ne se od Kratovo tuku od Makedonska Kamenica.




Samo jas povejce OBOZAVAM Skromni ludje .
 
Последно уредено:
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.921
Prijatele,

Za dobra pica ti treba LJUBOV za Detail!!!
A poshto Pici pravam edno 15Godini ( za sebe a ne po kafani) a i vidi go moeto video od predhodnata strana mozam da ti kazam deka vo Makedonija nema da jadish dobra Pizza. Zatoa sto Gazdite se lakomi za pari i gledaat na brz profit a narodov makedonski po pravilo e gladen pa saka na Picata da ima pola kilo Mastraf. I samo togas de zadovolni.

Inace vo Makedonija ima nekoi decki mislam od Kratovo ili taka neshto sto se dobri majstori za Pica pravenje a i se ovlasteni od Napoli da obucuvaat Pizzeria .

A ova drigarcevo sto pishuva za na drva e vo pravo.

Sano ovde se raboti za Pizza DOMA pravena!!!!
Автоматски споено мислење:

Eve vi najdov Link od Batkive!!!

Ne se od Kratovo tuku od Makedonska Kamenica.


OK, ти си во Австрија и ако можеш да си дозволиш специјална фурна за пици од 10.000 за задоволување на свои хирови и фетиши, не секој таму а камоли во Македонија може да си го дозволи тоа.

Пица ретко кој може да направи дома- Скоро никој.
Барем не во онаква форма каква што треба да биде.

Исто како месо на скара.
Замисли еквивалентен психопат за скари да свика "ovde se raboti za Skara DOMA pravena!!!!"

Kaj ќе ја прави таа скара DOMA!!!?!?!?!
НА ОВА?!?!
48a37327-6f33-4cee-a817-383e9017b6e9.jpg

Или скара се прави на ќумур во двор.
skara.jpeg
И кај ќе прави ваква скара? А? Во стан? Кај на мајка му пичката!

Значи. Тајната на добра пица е да ја откриете пицеријата во која ја прават автентично на оргиналот
Исто ко СКАРА ако немаш услови за да си направиш СКАРА! ќе си отидеш во некоја биртија кај што имаат квалитетна СКАРА
НЕ НА ПЛИН! И кај што сервираат квалитетно месо или ќе си ја правиш на викендица или в село или кај ти ја знам!

Значи форсираш нешто што не е изводливо да се прави дома во СВОЈАТА ОРГИНАЛНА ФОРМА!
Кој да прави ДОМА ПИЦА? На што? НА БЕКО шпорет за кифли печење?!?!?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.517
Поени од реакции
9.068
Значи. Тајната на добра пица е да ја откриете пицеријата во која ја прават автентично на оргиналот
Во право си @Jedah и јас мислам дека темата е за автентична пица направена во пицерија а не направена дома. По мене сметам дека во Италија се прави нај автентична оригинална пица со крцкаво тесто однадвор а мека и еластична од внатре затоа што се пече во фурна на дрва и излегува за една до две минути исто така затоа што за тестото за пици употребуваат брашно тип "00" кое не верувам дека го има во Мкд а можеби негде го има не сум запознаен. Сепак до брашното е влажност,пепел итн. Јас не сум стручен за тоа но тоа е само мое размислување. Кој сака нека пише свое мислење за оригинална и автентична пица.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
745
Поени од реакции
922
vidi sekako deka doma nema da mozes da ja napravish original ako nemash furna/pecka od 500C... Ama mozesh da gi nabavish gore dole sostojkite koi se koristat, a i da sledish recepti avtenticni... primer kapricioza ke si stais articoki mesto toa maslinkite sto gi slapaat, mozzarela moze obicna mesto ajdamer i slicno...

Ako praish vo poloshi uslovi (domasni), toa ne znaci deka e OK da mu turis mleko i sekjer vo testoto :DDD ili susam da mu stavash... ili kecap/majonez:sick::sick::sick:
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.631
Поени од реакции
5.610
OK, ти си во Австрија и ако можеш да си дозволиш специјална фурна за пици од 10.000 за задоволување на свои хирови и фетиши, не секој таму а камоли во Македонија може да си го дозволи тоа.

Пица ретко кој може да направи дома- Скоро никој.
Барем не во онаква форма каква што треба да биде.

Исто како месо на скара.
Замисли еквивалентен психопат за скари да свика "ovde se raboti za Skara DOMA pravena!!!!"

Kaj ќе ја прави таа скара DOMA!!!?!?!?!
НА ОВА?!?!
Прегледај го приврзокот 332729

Или скара се прави на ќумур во двор.
Прегледај го приврзокот 332730
И кај ќе прави ваква скара? А? Во стан? Кај на мајка му пичката!

Значи. Тајната на добра пица е да ја откриете пицеријата во која ја прават автентично на оргиналот
Исто ко СКАРА ако немаш услови за да си направиш СКАРА! ќе си отидеш во некоја биртија кај што имаат квалитетна СКАРА
НЕ НА ПЛИН! И кај што сервираат квалитетно месо или ќе си ја правиш на викендица или в село или кај ти ја знам!

Значи форсираш нешто што не е изводливо да се прави дома во СВОЈАТА ОРГИНАЛНА ФОРМА!
Кој да прави ДОМА ПИЦА? На што? НА БЕКО шпорет за кифли печење?!?!?

Ne e taka Prijatele,

Ako jas mozam da si dozvolam da kupam shporet ne znaci deka morash i ti da kupish be!
Ama zatoa si vo Makedonija i so Malce mozok i prebaruvanje na Internet ce najdish i podobro reshenie!

DA ti pomognam,
Napraj si sam Shporet doma, ili mislish deka e golema MUDA????


I da jas Zhiveam vo Stan i sekogash koga sakam Jadam Kebapi doma Praveni na Skara na Kumur!

Da i toa go ima makar i vo zgrada shto ziveam,

Zatoa shto pred zgradata imame mesto za takvi raboti organizirano so site komshii zaedno a i cesto pravime sobiranki so Gajbi Piva, Kup Torti i sto ushte ne, Ili da ti pratam Sliki od Na Razhen Peceni Prasina???


Uste ednash Ce ti kazam, Se Raboti ZA LJUBOV vo DETAIL i za Nishto Drugo.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.631
Поени од реакции
5.610
Во право си @Jedah и јас мислам дека темата е за автентична пица направена во пицерија а не направена дома. По мене сметам дека во Италија се прави нај автентична оригинална пица со крцкаво тесто однадвор а мека и еластична од внатре затоа што се пече во фурна на дрва и излегува за една до две минути исто така затоа што за тестото за пици употребуваат брашно тип "00" кое не верувам дека го има во Мкд а можеби негде го има не сум запознаен. Сепак до брашното е влажност,пепел итн. Јас не сум стручен за тоа но тоа е само мое размислување. Кој сака нека пише свое мислење за оригинална и автентична пица.

Ne prijatele se Raboti Za PiZZA napravena doma,

Poveli dojdi kaj mene pa da probash od moive Pici tNapraveni po Originalnata i edinstvena dozvolena Pica sto ima Pravo da se narekuva Napoleatana.
1:30Sec Pecenje, SO tocno predvidena kolicina na Sol, Kvasec, Voda.... i e tokmu takvi kako sto gi opishuvash,
Nadvor Krckavo, Vnatre Duscha meko , SUper Tanko i na Napoleatana ima Samo sos od domati i Mozzarella i NISCHTO drugo.

Ti Pishav i pogore!!!!
SAMO SOL , Bosilek se stavaat livcina otkako ce ja ispecish picata i ako sakash mozis da ja poturish so maslinovo maslo


Jas vo vremeto koga pocnav so Pici si kupiv Slicno vakvo Shporence i pecev vo nego odlicni pici, zatoa sto odi do 500Stepeni so mala izmena.

 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.517
Поени од реакции
9.068
Ne prijatele se Raboti Za PiZZA napravena doma,

Poveli dojdi kaj mene pa da probash od moive Pici tNapraveni po Originalnata i edinstvena dozvolena Pica sto ima Pravo da se narekuva Napoleatana.
1:30Sec Pecenje, SO tocno predvidena kolicina na Sol, Kvasec, Voda.... i e tokmu takvi kako sto gi opishuvash,
Nadvor Krckavo, Vnatre Duscha meko , SUper Tanko i na Napoleatana ima Samo sos od domati i Mozzarella i NISCHTO drugo.

Ti Pishav i pogore!!!!
SAMO SOL , Bosilek se stavaat livcina otkako ce ja ispecish picata i ako sakash mozis da ja poturish so maslinovo maslo
Имаш превод и на англиски типов ти дава рецепт за италијанска пица па ти процени. Кај мене испробано во домашни услови (мислам за Италија) испечена на 300C° обична рерна пицата излезе топ дали е до брашното ко што пишав погоре дали е нешто друго не знам ама до рецептот ќе да е. Можам да замислам со ова тесто на Давид Чивитело како би изгледала пицата од фурна на дрва...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom