Тачи - албанскиот ќе стане службен јазик

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
хахах

rymz напиша:
Во САД веќе го има тоа...не е официјален, ама документите можеш да ги поднесеш на шпански јазик...
па во австралија можеш на 31 јазик... ама тоа е демократија, а не како средство за покажување кој е примат во државата. Со тоа Австралија се подобрува, а со воведување на таква работа, само се мени ликот на Македонија, а тоа не смее да се дозволи.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
theMac3donian напиша:
па во австралија можеш на 31 јазик... ама тоа е демократија, а не како средство за покажување кој е примат во државата. Со тоа Австралија се подобрува, а со воведување на таква работа, само се мени ликот на Македонија, а тоа не смее да се дозволи.

не смее да се подобрува македонија? или јас не те сватив добро, или точка запирка поставени на погрешно место?
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Misirkov напиша:
Izvini, Albancite ne se 25% od naselenieto, tuku neshto nad 17% (shto nikako ne e malku!). Ova e tolku pati objanuvano, zoshto i kako morashe da se shteluva da bide 25%, ne ni mi se pochnuva.
KOj ti beshe nastavnik vo 1 oddelenie?
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Никола напиша:
Ме интересира што тоа службен јазик значи.
Дали е нешто слично на ова?
http://www.ling.gu.se/projekt/sprakfrageladan/english/varldskarta/eng-bel.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Belgium

Каде иако има помалку од 1% германци, пак германскиот е официјален.
Или друго е нешто?
не е тоа Никола, во Белгија не ги користат јазиците за политички потребни, туку за народни...

Кај нас официјален јазик значи политичка моќ
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
rymz напиша:
не е тоа Никола, во Белгија не ги користат јазиците за политички потребни, туку за народни...

Кај нас официјален јазик значи политичка моќ
Добро, во ред, сигурен сум дека ќе си добијат поени ако нешто такво постигнат, семкари се политичарите, но ме интересираше, дали за таков систем се работи?
Знае некој Швајцарските и Белгиските пасоши какви се или како е средено таму со повеќе народи во една држава? Ингеренции во кантоните, локална власт..?
Бидејќи најверојатно тој систем треба да се копира.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Abre kolku i da ja vrtat kolku i da se pravi, mislam deka iako Svajcarija ima 3jazika sepak Germanskiot e toj "oficjalen".
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
rymz напиша:
не е тоа Никола, во Белгија не ги користат јазиците за политички потребни, туку за народни...

Кај нас официјален јазик значи политичка моќ

Баш ова ко кажав со предходниот пост. Не дека Македонија не треба да се подобрува, туку дека политичката моќ не треба да шета од лево на десно, па горе па долу... бидејки тогаш нема да има баланс туку ХАОС.
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Никола напиша:
Добро, во ред, сигурен сум дека ќе си добијат поени ако нешто такво постигнат, семкари се политичарите, но ме интересираше, дали за таков систем се работи?
Знае некој Швајцарските и Белгиските пасоши какви се или како е средено таму со повеќе народи во една држава? Ингеренции во кантоните, локална власт..?
Бидејќи најверојатно тој систем треба да се копира.
службен јазик значи потполно тоа...е сега како го толкува тоа народот, како партиите кај нас...веќе познато, јадење бурек, во македонија живееме што има тука албански да се зборува, не сум ја албанец албански да учам...и тако даље...


К-15 имаат убав скеч за работава....

Далечна е Америка...ама богами и Велес ако тргнеш ПЕШКИ!!!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
theMac3donian напиша:
Abre kolku i da ja vrtat kolku i da se pravi, mislam deka iako Svajcarija ima 3jazika sepak Germanskiot e toj "oficjalen".
Во Швајцарија се сите три официјални плус има и четврт јазик кој се вика реторомански. А за да бидеш државјанин на швајцарија треба да знаеш најмалку два. А ДОкументите се на германски бидејќи Официјалните институции се во германскиот кантон каде германскиот го збори мнозинското население.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
мислам дека со следнава информација можеме да ја заклучиме темава:

Дневник 25.06.2007 напиша:
ДПА не бара албанскиот да биде официјален во цела Македонија
ДПА нема да инсистира албанскиот јазик да биде официјален на цела територија на Македонија, изјави вчера потпретседателот на партијата, Мендух Тачи. Изјавата ја даде вчера во Тетово, по завршувањето на изборното собрание на тетовскиот разгранок на ДПА, на кој за претседател беше повторно избран Абдуљади Иљази.

Тачи рече дека проблемот со употребата на албанскиот јазик во овој момент е тоа што за него говорат луѓе што немаат врска со Охридскиот договор, правичната застапеност и немаат врска што значи амандманот 5 од Уставот.

- Со Охридскиот договор се случија две работи за Албанците. Комплетна културна автономија и правична застапеност - истакна Тачи.

Според него, политичкиот дијалог не е закочен. Тој рече дека сите отстапки се правеа со цел една партија да се врати во парламентот.

- Проблемот кај нив е што општата математика веќе не функционира. И фамозниот Бадентер што го злоупотребија повеќе не функционира. Ако тие мислат дека псевдодоговорот со ВМРО-ДПМНЕ може да го спроведат со скромни 16, гласа се лажат. За тоа се потребни 18 гласа - рече Тачи.

Според него, во овој момент ефикасна методологија е четирите најголеми политички партии, кои имаат двотретинско мнозинство во Собранието и Бадентерово да се договорат приоритет да имаат сите закони што ќе го забрзаат патот до интеграциите во НАТО и во ЕУ.
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
lele uzbugjeni shipojve:vozbud: breeee abe rekov hipohondrici.nisto neime a se gi boli:)sluzben albanski jazik i sluzben makedonski jazik vo albanija za makedoncite se razbira.egalite stoe tolku toa loso i vo albanija da ima vtor slizben jazik makedonski za makedoncite ta neli se stremine kon evropa belgija svica i mng drugi.jas ke bidem najsreken ako albancite im dadat na makedoncite isto taka slobdono da si go upotrebuvaa makedonskiot jazik vo sekoj del vo albanskoto opshtestvo:) ta neli imame zaednicki mnogu nesta i skenderbeg nie zaednicki :) jas mislam deka albancite kese soglasat i makedonskiot da se upotrebuva kako vtor sluzben jazik vo albanija:toe:
 

lav

Член од
17 март 2005
Мислења
1.203
Поени од реакции
13
Ме интересира што тоа службен јазик значи.
Дали е нешто слично на ова?
http://www.ling.gu.se/projekt/sprakfrageladan/english/varldskarta/eng-bel.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Belgium

Каде иако има помалку од 1% германци, пак германскиот е официјален.
Или друго е нешто?

Службен јазик овде е и може да биде само Македонскиот...сите други не можат да бидат негова супституција..
А причината е едноставна..никој нема да го користи..затоа што нема да може да го замени службениот..што е и сосема природно.
:toe:
 
H

HITCH

Гостин
Не сум против никого АМА СЛУЖБЕН ЈАЗИК НА АЛБАНЦИТЕ!?!?!?! НЕ ДОАЃА ВО ПРЕДВИД... Албанците се изгубија малку. Некаде по вестиве ко да потслушнав формирале Илирида или ќе формирале деновиве и тоа на територија на Македонија не разбрав добро. Е сега вака... Оваа држева е Македонија со официјален јазик Македонски во која живеат и работат Македонци со повеќе малцински групи. Значи малцинтсвото не е мнозинство и не може да се споредува со него...НЕКОЈ МИ СЕ ЧИНИ ДЕКА ЗАБОРАВА КАДЕ ЖИВЕЕ....
НЕМА ДА ДАВАМ ПОВЕЌЕ КОМЕНТАРИ НА ВАКВИ ТЕМИ ОВА Е МОЈ КОНЕЧЕН ОДГОВОР
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Ме интересира што тоа службен јазик значи.
Дали е нешто слично на ова?
http://www.ling.gu.se/projekt/sprakfrageladan/english/varldskarta/eng-bel.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Belgium

Каде иако има помалку од 1% германци, пак германскиот е официјален.
Или друго е нешто?
Никола, ете каде е проблемот, не е кај политичарите, во нас е.

Службен јазик овде е и може да биде само Македонскиот...сите други не можат да бидат негова супституција..
А причината е едноставна..никој нема да го користи..затоа што нема да може да го замени службениот..што е и сосема природно.
:toe:
Не сум против никого АМА СЛУЖБЕН ЈАЗИК НА АЛБАНЦИТЕ!?!?!?! НЕ ДОАЃА ВО ПРЕДВИД... Албанците се изгубија малку. Некаде по вестиве ко да потслушнав формирале Илирида или ќе формирале деновиве и тоа на територија на Македонија не разбрав добро. Е сега вака... Оваа држева е Македонија со официјален јазик Македонски во која живеат и работат Македонци со повеќе малцински групи. Значи малцинтсвото не е мнозинство и не може да се споредува со него...НЕКОЈ МИ СЕ ЧИНИ ДЕКА ЗАБОРАВА КАДЕ ЖИВЕЕ....
НЕМА ДА ДАВАМ ПОВЕЌЕ КОМЕНТАРИ НА ВАКВИ ТЕМИ ОВА Е МОЈ КОНЕЧЕН ОДГОВОР
Реков ја, дај да тераме вака со омраза поинтересно е, не сме спремни за повисоки пасишта за денешниве овци..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom