Тачи - албанскиот ќе стане службен јазик

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.353
Поени од реакции
18.243
А што се случи со Албанскиот во Собрание не сум во тек, се изгласа тој закон по втор пат, по трет пат како беше и што значи тоа сега.

Каде ќе се употребува во Собранието, пак ограничено или секаде?
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
95
Поени од реакции
3
Никој од нив не е луд.Сите се паметни , посебно пред избори .Само народот е луд , што до сега не му дојде преку глава и не и влезе на ниедна гарнитура во собрание , па да ги нареди на плоштад да висат како лампиони.
Викаш?????? Е па треба да има муда после тоа да прави исти работи како овие гнојави што ја уништија државата и го ставија на колена македонскиот народ .Мислам на сите без исклучок , од осамостојувањето до ден денес.
Да ти кажам дека во целост се согласувам со тебе, се додека ние, народто се однесуваме како сето оваа за овие 17 години се случува во некоја друга држава а не кај нас дома, пред нашите врати, во нашиот двор, нашите политичари ќе се понашаат така...се додека народот не им влета во собрание, па и влада сеедно и со стапови да ги избрка надвор, а не да чекаме тие да си организираат избори по потреба, секогаш ќе ни се случува истото...
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Ако албанскиот стане втор службен јазик во МК. за тоа ние Македонците сме си криви.Требаше уште од осамостојувањето во 1991 г.да започнеме да водиме построга политика кон малцинствата,исто како што Грција и до ден-денес го прави и сепак успешно опстојува како држава.Згора на тоа примивме во 1999та мислам беше 150 000 бегалци-Косовари,кои ни ја обременија државата.Штета што сме 21ви век,да бевме 70тина години уназад можеби ќе се најдеше некој паметен којшто да изврши етничко чистење на оваа напатена држава.Извинете на прегрубиот став,ама не можам да замислам како на некој не-Македонец му пружаш цела рака тој запнал да ти ја земе и другата.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Auuu teski zborovi padnaa etnic clensing :kesa:

Koj sto vetil mora da ispolni oti Albancite ne zaboravaat i ke si go zemat toa vetenoto vaka ili onaka ... princip si e princip ...molim lepo
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
Ако албанскиот стане втор службен јазик во МК. за тоа ние Македонците сме си криви.Требаше уште од осамостојувањето во 1991 г.да започнеме да водиме построга политика кон малцинствата,исто како што Грција и до ден-денес го прави и сепак успешно опстојува како држава.Згора на тоа примивме во 1999та мислам беше 150 000 бегалци-Косовари,кои ни ја обременија државата.Штета што сме 21ви век,да бевме 70тина години уназад можеби ќе се најдеше некој паметен којшто да изврши етничко чистење на оваа напатена држава.Извинете на прегрубиот став,ама не можам да замислам како на некој не-Македонец му пружаш цела рака тој запнал да ти ја земе и другата.
Nekoj nesto zboruvase deka ke se priznavalo Kosovo???

Denot koga Makedonija ke go priznae Kosovo ke bide denot koga Makedonija i bukvalno ke si se otkaze od svojata suverenost i drzavnost , a ovie najavi za novi albanski baranja treba da i bidat dobra lekcija i pouka i na vlasta i na narodot.

Samo ko ke se setam deka nekoi na ovoj forum izjavuvaat deka Albancite im se brakja na Makedoncite!!!

Se nadevam deka ke se prepoznae doticniot.:smir::smir::salut::salut::salut:
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
Auuu teski zborovi padnaa etnic clensing :kesa:
Зборовите не се тешки,тешка е ситуацијата на твојата држава,која не може глава да крене од тие малцинства со етничко мнозинство во одредени места,тоа се луѓе кои не заслужуваат оваа држава да ги храни.А,за етничкото чистење ли праиме муабет.И тебе тоа ти се тешки зборови ли?Ами не беше ли етничко чистење кога во 2001г.за време на конфликтот етничките Македонци од Тетово,Куманово,делови од Скопје беа под присила иселувани од сопствените домови и на истите тие домови ,,по некаква случајност,,газди станаа етнички Албанци.Што значи христијанска македонска куќа наеднаш претворена во муслиманска албанска?Не е ли тоа болка и престап за тебе?А,чекам одговор од тебе.
 
P

Princ

Гостин
Ако албанскиот стане втор службен јазик во МК. за тоа ние Македонците сме си криви.Требаше уште од осамостојувањето во 1991 г.да започнеме да водиме построга политика кон малцинствата
Зошто ставот ти е како да не сте го пробале горенаведеното?
Вие пробавте со построга политика кон малцинствата, ама не ви успеа. Тоа не е исто како и да не сте пробале, сте згрешиле, и сега жалите :)
да бевме 70тина години уназад можеби ќе се најдеше некој паметен којшто да изврши етничко чистење на оваа напатена држава.
Е ова веќе е лошо.
тоа се луѓе кои не заслужуваат оваа држава да ги храни.
Е ајде де, ти мене ме храниш. Државата ме храни. Зошто зборуваш глупости? Не си способен твојата фамилија да ја храниш, во мојата мешаш прсти.
Ами не беше ли етничко чистење кога во 2001г.за време на конфликтот етничките Македонци од Тетово,Куманово,делови од Скопје беа под присила иселувани од сопствените домови и на истите тие домови ,,по некаква случајност,,газди станаа етнички Албанци.
На оваа тема римз ќе ти каже збор-два, иако стотина пати ви има кажано досега.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
.

Е ајде де, ти мене ме храниш. Државата ме храни. Зошто зборуваш глупости? Не си способен твојата фамилија да ја храниш, во мојата мешаш прсти.
Извини,а да споменав некаде дека јас те хранам?Убаво реков оваа држава ВЕ храни.Ниту пак споменав дека не можам фамилијата да си ја прехранам?Оптичка илузија или неможност постовите да ги интерпретираш во вистинското светло?
 
P

Princ

Гостин
Извини, а како тоа државата не храни? Ќе се потрудиш да ни објасниш (иако знам дека нема да се снајдеш)?
На крај краишта... која држава не храни? Твојата???? Од кај бе твоја? На вчерашен ти личам?
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Извини,а да споменав некаде дека јас те хранам?Убаво реков оваа држава ВЕ храни.Ниту пак споменав дека не можам фамилијата да си ја прехранам?Оптичка илузија или неможност постовите да ги интерпретираш во вистинското светло?
Ај, да се умешам малце..

Кажи ми која држава ме храни? Платен сум за МОЈОТ труд, МОЕТО знаење...

Чива држава...твоја? Од каде ексклузивитет на државата лично врз тебе?
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Ај, да се умешам малце..

Кажи ми која држава ме храни? Платен сум за МОЈОТ труд, МОЕТО знаење...

Чива држава...твоја? Од каде ексклузивитет на државата лично врз тебе?
Kako be ne te hrani?
Ne si slusnal deka so noviot zakon koj go donese gvujo, vo sklop na borbata protiv oligarcite, na Sterjo mu se nalozuva da sekoj den prireduva besplatna vecera za 500 dusi vo Palace?!
Kukuuuuuuuuuu, abe kako ne go znaes toa?


p.s. odlicno vino sluzat.
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
170
Поени од реакции
3
Тачи нека кажува што сака, ама 25% од населението не може на 66% од населнието да му кажува со кој јазик треба да му се обраќа.
koe 66% naselenie ? ili romite turcite vlasite srbite bugarite i tn.. gi racunas makedonci ? abe odi krsi glava tamu samo romi i turci imas pojke o 300 000 kuroglav...
 
Член од
12 јуни 2008
Мислења
170
Поени од реакции
3
Извини,а да споменав некаде дека јас те хранам?Убаво реков оваа држава ВЕ храни.Ниту пак споменав дека не можам фамилијата да си ја прехранам?Оптичка илузија или неможност постовите да ги интерпретираш во вистинското светло?
da ti ebam drzavata sose sestrata :) ako ne se lutis ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom