Талентирани деца од целиот свет !

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.620
Поени од реакции
34.808
... нека биде ова катче, каде децата од целиот свет со својот талент воодушевуваат и не прават посебно емотивни,

69ba8d54cb69f5c941e91c0566e1964f.jpg 1607584718925_No+Parental+Pressure++Its+A+Playway+Learning.jpg

денес не останав рамнодушна на малата Bella Devyatkina која со само 4 години станала полиглот, познавајќи 7 странски јазици, со познавање на руски, англиски, француски, мандарински, арапски, италијански, германски, шпански, станала чудо од талент во светски размери за лингвистика (сега на возраст од 8 год. веќе совладала уште еден јазик, па сега биднале 8 странски јазици),

x1080.jpg 1.jpg

малата Bella Devyatkina, родена била во 2012 г во Москва, а талентот како полиглот почнал сосема спонтано кога мајка и' Јулија, како познавач на англиски јазик почнала наизменично да и' зборува на својата ќерка и на англиски јазик, што таа за кратко време лесно и без напор го совладала и со само една година возраст Бела веќе добила професорка по француски јазик со што на многу необичен начин на нова незадолжителна метода на слободно учење и тоа во зоолошка градина, во кујна и на други необични места за учење на францускиот јазик.

1607585398763_Bella+was+lauded+with+the+Global+Child+Prodigy+award+in+January+2020+for+her+exc...jpg Bella-Devyatkina-bilinguale-Erziehung-e1553689745167.jpg

...иако мама Јулија не го гледала овој талент на ќерката како чудо од дете, светот сепак ја гледа Бела со WOW лице и голем талент за лингвистика, нејзиниот канал на YouTube има 43К претплатници, а Instagram со 59K следбеници,


...така да организација што препознава деца кои имаат екстремна компетентност во своите области како што се сликарство, моделирање, пишување, претприемништво, боречка вештина, музика, социјална работа, од разни земји од целиот свет во 2020 година била доделена наградата „Глобално чудо од дете“ за нејзината исклучителна јазична способност и беше именувана меѓу најдобрите 100 чуда на годината.

браво за малата, слатка русинка, Bella Devyatkina! :bravobe:
 
Последно уредено:

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.600
Изгази со шпанскиот, прав мадрилењо акцент. :cuc:
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.281
Поени од реакции
22.559
Прво неверојатно нешто е што дете од 4 години не може воопшто да чита а не пак волку течно да чита на мајчин јазик. За останатото нема потреба да се коментира дека е извонредно. :cuc:
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Во иднината повеќето деца ќе станат индиго деца

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.620
Поени од реакции
34.808
А што ќе добие Бела во животот со нејзиното познавање на осум јазика?
... тука имаш опасно размислување, барем така те разбирам, да се пуштат децата онака без контрола да растат надвор и дома без родителски едукативен надзор и само вриштење, пиштење и лигавење со оправдување дека ,,дете е нека има детство,, да биде и тупо и глупо, пуштено од контрола од родителот кој нели го мрзи да му посвети внимание и труд, а не инспиритативно како мајката на Бела, познато ми е такво размислување да му се купи све на детето на готово и знаење и диплома и општествена положба како најпаметна опција,
...сатисфакција на родителот мајката Јулија, занимацијата на Бела да во игра и незадолжително учење биде ,,посебно дете,, со подобра иднина за разлика од другите деца пуштени во лер ? дополнително од друга страна и комерцијалниот ефект и бенефит до сега од добиената награда за талент, приклучени фанови на социјални мрежи кои привлекува и реклами сигурно парично веќе им се исплати сигурно во вредност колку што сме исплатени ти и јас до сега за својот труд,
 
Последно уредено:
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
А што ќе добие Бела во животот со нејзиното познавање на осум јазика?
Со познавање на само еден странски јазик ти се отвораат многу нови можности во животот, камо ли со осум. Баш познавањето на јазици може многу повеќе да и се најде од познавање на куп неважни работи кои ќе мора да ги учи во школо.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
... тука имаш опасно размислување, барем така те разбирам, да се пуштат децата онака без контрола да растат надвор и дома без родителски едукативен надзор и само вриштење, пиштење и лигавење со оправдување дека ,,дете е нека има детство,, да биде и тупо и глупо, пуштено од контрола од родителот кој нели го мрзи да му посвети внимание и труд, а не инспиритативно како мајката на Бела, познато ми е такво размислување да му се купи све на детето на готово и знаење и диплома и општествена положба како најпаметна опција,
...сатисфакција на родителот мајката Јулија, занимацијата на Бела да во игра и незадолжително учење биде ,,посебно дете,, со подобра иднина за разлика од другите деца пуштени во лер ? дополнително од друга страна и комерцијалниот ефект и бенефит до сега од добиената награда за талент, приклучени фанови на социјални мрежи кои привлекува и реклами сигурно парично веќе им се исплати сигурно во вредност колку што сме исплатени ти и јас до сега за својот труд,
Не е моето размислување опасно туку практично. Дете на три години течно читаше ама таткото го пренасочи на математика. Веднаш по завршување на факултет отиде на работа во Google. Другото дете пишуваше песнички и раскази, заедно со наставничката ја прошета цела Македонија. Од тоа доби еден куп пофалници и благодарници, никакво фајде од нив. Кој бенифит во денешно време од знаење странски јазици (освен англиски)?
Со познавање на само еден странски јазик ти се отвораат многу нови можности во животот, камо ли со осум. Баш познавањето на јазици може многу повеќе да и се најде од познавање на куп неважни работи кои ќе мора да ги учи во школо.
Нека познава 20 странски јазици, никакво фајде од тоа. Може да ги користи само како преведувач, ништо повеќе. Што во практичниот живот има од познавање на шпански, кинески? Англискиот го исклучувам, тој е неопходен во денешно време.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.412
Поени од реакции
42.670
И јас бев талентирано дете на времето. Имам снимка од 3ти роденден како ги "читам" Црвенкапа, Грдото пајче, Милка млекарката или како и да се викаше... Нормално, не ги читам, туку сум ги научил од што ми ги читале моите, точно од збор до збор.




Сеуште тоа ми е најголем успех во животот. :(
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
@Паланчански, да знае 8 јазици во Македонија,не и вредат ништо,во Македонија нема потреба ни англиски да знае за да се качува по кариерното скалило.
Додека во некоја земја со развиен туризам и угостителство,уфф бро,немаш појма какво богатство е да знаеш јазик плус.
Еве Москва ќе ја земам за пример,туристи има од цел свет,во текот на целата година.Освен што може да работи во јака туристичка фирма,на висока позиција,или хотел,може да работи во силна интернационална компанија.
Знаеш колку кошта саатница за tour gouide на германски во москва? 3000р низка сезона,5000 висока! А на кинески знаеш колку? 10-13000 рубљи на саат!
@bijons примеров со девојчево е пример за остварување на неостварени амбиции на родителите на девојчето,ништо повеќе.
Посебните деца,многу често завршуваат на отпад.
Тоа што ти го опиша во твојот пост,е исто како да си го опишала моето детство. Ни запирка нема разлика. Јас до 18 години не зборев ни еден јазик освен мајчиниот,едвај завршив средно со просек доволен. И?
Денес владеам 5 светски јазици, усно и писмено, имам успешна кариера.
Децата треба само правилно да се воспитааат,да им се всадат вистински вредности,а својот пат они сами ќе си го најдат.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.620
Поени од реакции
34.808
денес постот за талентирани деца ќе им го посветам на децата од целиот свет талентирани музичари -бубњари,
бубњевите се многу тешки музички инструменти за удирање, што освен чувство на држење на ритам, бара и перфекција за синхронизација со другите музички инструменти, а и добра физичка кондиција,


Lyonya Shilovsky од Новосибирск, само со три години свири заедно со Руска националната филфармонија, додека тато позади го бодри!... Сибир во Русија, ќе биде познат и по вакви млади таленти


Leonid Shilovski веќе пораснат и насочен кон музичко школо со насока „ударни инструменти“


Tom Sawyer, не е ликот од книгата на Марк Твен, туку од едно симпатично 6 годишно дете кое веќе сега е момче, својата љубов и талент ја има кон бубњевите,


три годишниот L.J. Wilson од Fullerton, California


со само 3 години Anshuman Nandi од Индија како вистински профи драмер инаку бубњевите ги зел во своите раце уште на 9 месеци возраст!
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.620
Поени од реакции
34.808
...оххх , ме потсети на моето најрано детство, истото и јас го поминав само во комбинација со знамињата на државите, морав на татко ми да му ги кажам покрај главните градови на државите и нивните знамињата со прст на атласот! (y)
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
Абе све тој убаво, ама туј голему улогу имав и родитељи. Деца изразиле желбу за нешто и они само ги поддржават. Мене мои на 4 године ме тераа да иду с'с деда и бабу да беру сливе за ракију. Ја први пет минути сливе береше, а после 3 пути упаѓа у реку. И не им текнало на мои да ме запишев на пливање, можда с'к Фелпс ќе станеше. :P
 

Kajgana Shop

На врв Bottom