ТОМОС мотори

Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
da malce gz boli ama ima resenje :ke si se stai od sungerot od sediste od kola i gotovo... a za vlecenje na strana do sega sum nemal problem barem so mojot tomos, a za drugite ne znam..... se zavisi od covekot ako se cuva ko sto treba da ne se "maltretira" motorot ke si bide perfekten....
си пробал без раце да го возиш? пробај, ако успееш подолго од 3-4 секунди тогаш е добар и не влече...

втора работа... членот над мене убаво кажа... томос е мопед а не моторцикл... т.е. томосов за кој збориме во суштина се води како велосипед со мотор, затоа е мопед... и пони експресот е велосипед со мотор и стварно има и педали. иако томосо нема педали за да го возиш како точак, сепак во законите се води како велосипед со (помошен) мотор т.е. мопед
 
Член од
14 август 2010
Мислења
104
Поени од реакции
22
си пробал без раце да го возиш? пробај, ако успееш подолго од 3-4 секунди тогаш е добар и не влече...

втора работа... членот над мене убаво кажа... томос е мопед а не моторцикл... т.е. томосов за кој збориме во суштина се води како велосипед со мотор, затоа е мопед... и пони експресот е велосипед со мотор и стварно има и педали. иако томосо нема педали за да го возиш како точак, сепак во законите се води како велосипед со (помошен) мотор т.е. мопед
automatikot na drugarot sum go vozel bez race dodeka sam ne zastana...da site tomosi se mopedi osven CTX,ELEKTRONIK90 i ima uste eden 125ccm kako enduro (ako nekoj go znae) se motorcikli zasto imaat nad 50ccm... 90% od mladive denes se palat na vespive kako ne znam sto da se, za izgled se podobri ali za izdrzlivost ne bi se slozil... tomosot kaj se moze da pomine ne veruvam deka nekoja od vespite bi mozela..
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
automatikot na drugarot sum go vozel bez race dodeka sam ne zastana...da site tomosi se mopedi osven CTX,ELEKTRONIK90 i ima uste eden 125ccm kako enduro (ako nekoj go znae) se motorcikli zasto imaat nad 50ccm... 90% od mladive denes se palat na vespive kako ne znam sto da se, za izgled se podobri ali za izdrzlivost ne bi se slozil... tomosot kaj se moze da pomine ne veruvam deka nekoja od vespite bi mozela..
не биди сигурен... и тврдоглав... веспите 50 кубика двотактни што се (исто како томосот) дигаат без проблем до 80 а и повеќе... јас разбирам дека е во прашање носталгија, љубов, кеиф и слично кон томос мопедот, ама немој со глава низ ѕид да идеш и да ми споредуваш технологија од пред 25-30 години со новава технологија... томосот и јас го почитувам, зашто први контакти со 2 тркала ми биле токму со него, на мои 11 години... што се сум правел со него и да не бил он не би возел онака како што возам мотори денес, ама немој те молам да ми кажуваш дека таму кај што ке отишол томос од 50 кубика (пардон, 49 кубика) немало да отиде ниедна веспа... јас би рекол обратно... сепак како што реков погоре, тоа е мопед од пред дедо ное времето...
 
Член од
18 јули 2010
Мислења
278
Поени од реакции
177
Ednas odamna brat mi so tomos apn 4 od onie so branici udri vo vratata od garaza a taa e od drvo pravena epilog skrsena vrata. so novite skuteri taka da udres seta plastika ke stane partali. vo toj segment e poizdrzliv tomosot.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.576
Поени од реакции
7.500
Ednas odamna brat mi so tomos apn 4 od onie so branici udri vo vratata od garaza a taa e od drvo pravena epilog skrsena vrata. so novite skuteri taka da udres seta plastika ke stane partali. vo toj segment e poizdrzliv tomosot.
Значи ти сметаш дека Томос е подобро да се има за да го удираш во дрва?
 
Член од
14 август 2010
Мислења
104
Поени од реакции
22
ne ne go svati sto sakase da kaze, sakase da kaze deka ako se udris so tomos bilo kade (vo ovoj slucaj drvo) nema da se ispokrsi kako vespite, osven toa tomosot pominuva i vo kal, pesok,zemjen pat i sl. a za vespite ne sum siguren.... eden primer da ti kazam so mojot tomos... na ulicata kaj sajmiste (koga se odi od keramidnica kon centar) eden so chevrolet kalos mi presece pat i go "dzveknav" vozev so 70km/h i nemav predna kocnica (mi bese skrsena rackata)... koga stanav od zemjata so da vidam na stranata od kaj vozacot prednoto krilo zgmeceno vratata celata bese za nekoj agol izmestena (ne se zatvarase) katastrofa... koga go vidov toa pomisliv kakov bi mi bil motorot... koga zavrsi policijata so uvidot go krenav motorot go razgledav celosno nemase ni grebatinka osven na nogarata,rackata za kumplung... i od togas sum ubeden deka tomosite se podobri od vespite
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
Да и јас сум имал такви сообраќајки со томос, што и да му се деси го поправаш за 20 минути, дури и ремонт на пат можеш да му направиш ти треба само еден штрафцигер и цеваста 11.
Е сеа ако правиме споредба на времето томос колку бил квалитетен со сегашното време на веспите, несомнено томос е неуништив иначе нашава генерација поим ке немаше за нив, проблемот е само што се прегазени од времето како и сите југословенски фабрики.
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
603
Поени од реакции
146
јас имам томос го купив летово, го зедов го ремонтирав го офарбав се и оди околу 75 а има и ласерски ауспух црн како тој на првата страна сто е долу :D
 
Член од
14 август 2010
Мислења
104
Поени од реакции
22
јас имам томос го купив летово, го зедов го ремонтирав го офарбав се и оди околу 75 а има и ласерски ауспух црн како тој на првата страна сто е долу :D
koj tomos go imas??? jas na mojot mu staiv LASER ama ne e kako sto treba nz zasto i si go vrativ stariot...
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
603
Поени од реакции
146
имам томос а35 ама менета е машината од некој друг мотор и се гледа дека моторот е поголем од стандардниот ама затоа е многу побрзо од обично моторче.иначе моторчето е 2005-та година и се имам тркано со томос спринт 2010 и го победив! исто е како на сликава http://www.google.com/imgres?q=tomos a35&hl=en&biw=1366&bih=677&tbm=isch&tbnid=6y4SuZRh9oWacM:&imgrefurl=http://www.davisgokartsales.com/product_tomos_a35.htm&docid=E7GSqyqg1al_EM&imgurl=http://www.davisgokartsales.com/images/tomos_a35_t_L.jpg&w=300&h=253&ei=ba0QT8yWOcrl4QTykfXuAw&zoom=1&iact=hc&vpx=198&vpy=150&dur=411&hovh=202&hovw=240&tx=136&ty=138&sig=110882705519920695840&page=1&tbnh=144&tbnw=171&start=0&ndsp=17&ved=1t:429,r:0,s:0 само што ја нема километража и таа маската до километражата. Го купив летово во никаква состојба(све искршено)ама имаше ново машинче и одкако го зедов го средив се и сега го припремам да го гарбам
--- надополнето: 13 јануари 2012 во 23:41 ---
интересна случка беше кога го купив после 1 месец гледам браникот преден се нишаше на секаде и си викам абе убав си е и добро одам низ една како планина во селото мое и ок по пат повеќе од 70 знам пошто од братучедми не оди повеќе од 50 (кинез што да прави) и го претекнував со голема брзина и појдовме ама низ дупките летав со 60 сигурно и кога се манав во една дупка браникот ми фати на гумата и закочи цела предница јас преку мотор и напред а моторот како што кажува братчедми се свртел 2 пати и јас реков леле сега како ќе си одам дома (а моторчето сеуште си работеше) станувам и кога гледам моторот ништо не му фалеше не беше ни гребнато пошто трева беше и сега продолжуваме и јас пополека и братучедми да се направи демек оди неговото убаво моето не и сега го нацапува кога се мана во една дупка со моторчето (сигурно возеше 30) и многу се мана(а тој не искусен со моторчиња) и кога станува го гледаме неговото сите пластики искршени а и гумата предна пукната и така се јавивме и дојде таткому и плати мн пари за пластики за гума за фарот преден кочницата,вилјушката,банташот,гума и што уште не и од тогаш се уварив дека нема подобро моторче од томос !!!!
 
Член од
14 август 2010
Мислења
104
Поени од реакции
22
имам томос а35 ама менета е машината од некој друг мотор и се гледа дека моторот е поголем од стандардниот ама затоа е многу побрзо од обично моторче.иначе моторчето е 2005-та година и се имам тркано со томос спринт 2010 и го победив! исто е како на сликава http://www.google.com/imgres?q=tomos a35&hl=en&biw=1366&bih=677&tbm=isch&tbnid=6y4SuZRh9oWacM:&imgrefurl=http://www.davisgokartsales.com/product_tomos_a35.htm&docid=E7GSqyqg1al_EM&imgurl=http://www.davisgokartsales.com/images/tomos_a35_t_L.jpg&w=300&h=253&ei=ba0QT8yWOcrl4QTykfXuAw&zoom=1&iact=hc&vpx=198&vpy=150&dur=411&hovh=202&hovw=240&tx=136&ty=138&sig=110882705519920695840&page=1&tbnh=144&tbnw=171&start=0&ndsp=17&ved=1t:429,r:0,s:0 само што ја нема километража и таа маската до километражата. Го купив летово во никаква состојба(све искршено)ама имаше ново машинче и одкако го зедов го средив се и сега го припремам да го гарбам
--- надополнето: 13 јануари 2012 во 23:41 ---
интересна случка беше кога го купив после 1 месец гледам браникот преден се нишаше на секаде и си викам абе убав си е и добро одам низ една како планина во селото мое и ок по пат повеќе од 70 знам пошто од братучедми не оди повеќе од 50 (кинез што да прави) и го претекнував со голема брзина и појдовме ама низ дупките летав со 60 сигурно и кога се манав во една дупка браникот ми фати на гумата и закочи цела предница јас преку мотор и напред а моторот како што кажува братчедми се свртел 2 пати и јас реков леле сега како ќе си одам дома (а моторчето сеуште си работеше) станувам и кога гледам моторот ништо не му фалеше не беше ни гребнато пошто трева беше и сега продолжуваме и јас пополека и братучедми да се направи демек оди неговото убаво моето не и сега го нацапува кога се мана во една дупка со моторчето (сигурно возеше 30) и многу се мана(а тој не искусен со моторчиња) и кога станува го гледаме неговото сите пластики искршени а и гумата предна пукната и така се јавивме и дојде таткому и плати мн пари за пластики за гума за фарот преден кочницата,вилјушката,банташот,гума и што уште не и од тогаш се уварив дека нема подобро моторче од томос !!!!
e dobro si se uveril... i jas prvo imav automatik motorot bese bomba se go srediv go doterav i posle nekoe vreme mi se zdosadi od nego i si kupiv kineska vespa ne izdrza ni 3 meseci (deka slajfuev ja krevav na edno i sto se ne praev) i posle nea ja sitnav i ja zemav betata ali sega pak sakam da si zeam automati4e (pomalku trosi) ako imas fb pisi mi po poraka da te najdam
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Што ги направивте томосите тенкови ебате. Еден удрил кола партали ја направил томост ко нов бил друг се превртувал трет дрва корнел. А ја сирот се пуштив по скали со на другар томосот ми се скрши предна виљушка па на циганскион пазар бев да му купувам предница .
Или ја сум будала или некој тука измислува?
Ако земеме во обзир дека ја тие скали ги рипав со џокче и тоа со двајца со женската кога рипнав ништо не му беше а со еден дебел вол кога рипнав ми се поеба заден амортизер.
 

PsycLogic

Junk'n'roller
Член од
21 јуни 2010
Мислења
67
Поени од реакции
15
koj tomos go imas??? jas na mojot mu staiv LASER ama ne e kako sto treba nz zasto i si go vrativ stariot...
Исто таков Laser му ставив пред некој месец и некако не ми влечеше како што треба.
Btw сега не ни пали, многу фрла уље на свечица, де сменив свечица, де ја греев пак ништо. Еднаш ќе запали и после по старо... премногу фрла уље. Има ли некој идеа што може да е, пошто малку истуство имам со томовчиња...?!
 
Член од
14 август 2010
Мислења
104
Поени од реакции
22
Исто таков Laser му ставив пред некој месец и некако не ми влечеше како што треба.
Btw сега не ни пали, многу фрла уље на свечица, де сменив свечица, де ја греев пак ништо. Еднаш ќе запали и после по старо... премногу фрла уље. Има ли некој идеа што може да е, пошто малку истуство имам со томовчиња...?!
probaj stavi drug auspuh... imam dvajca drugari so tomos automatik... dvata tomosa se isto godiste isti klipovi,isti karburatori no razlicni auspusi. edniot ima laser a drugiot e so standarden od tomos...drugarot sto tomosot mu e so laser non stop se zali ne mu vlece po tromav e od drugiot tomos... eden den gi zamenia auspusite i toj polosiot tomos si bese super vlecese postarten bese i dr. znaci deka problemot bese do LASERot... sto se odnesuva do svekicata stavi on NGK samo ke ja kupis (ako si od skopje) ima sproti olimpiski bazen NGK prodavnica (tamu se orginalni) a od drugite mesta se kopii od NGK, mozes da gi razlikuvas po toa sto natpisot treba da e tacno na centar (ni pogore,ni podole,ni levo,ni desno) i neli kaj navojot svekicata ima sajbni.. e pa tie ne treba da se pomrdnuvaat mnogu dozvoleno e da se pomestuvaat do 1mm... napraj go ova i kazi sto ke napravis
--- надополнето: 14 јануари 2012 во 14:29 ---
Што ги направивте томосите тенкови ебате. Еден удрил кола партали ја направил томост ко нов бил друг се превртувал трет дрва корнел. А ја сирот се пуштив по скали со на другар томосот ми се скрши предна виљушка па на циганскион пазар бев да му купувам предница .
Или ја сум будала или некој тука измислува?
Ако земеме во обзир дека ја тие скали ги рипав со џокче и тоа со двајца со женската кога рипнав ништо не му беше а со еден дебел вол кога рипнав ми се поеба заден амортизер.
drugar pred godina dena od usb to pogreska gi izbrisav slikite inace sakav da gi postiram ovdeka pa da vidis ako mislis deka te lazam... go imav slikano i tomosot i kolata... imav mozebi 70 sliki... ako znaes kaj e muzickoto skolo (vo skopje) neli ima edno desetina skali... so tomosot 100 pati se kaciv i se simnav i nisto ne mu bese... ali ne vikam deka nemoze da pukne sekoj motor e obicno parce zelezo samo poentata e toa sto tomosot dzabe ima nekoi sto se inaetat e poizdrzliv od vespite...
 

PsycLogic

Junk'n'roller
Член од
21 јуни 2010
Мислења
67
Поени од реакции
15
Не сум од Скопје, при прво доаѓање ќе набавам таква свеќица, дај боже да е само до тоа. Мене ме плаши да не е нешто зарибано внатре!!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom