ТОМОС мотори

Член од
1 јули 2013
Мислења
17
Поени од реакции
0
da prasam okolku tomos apn so 14ka masina.. dali moze na postoeckite 4 strafa tie za cilindarot da se stavi cilindar od 15ka ili 15ka so kos usis ili treba promeni ..
 
Член од
13 март 2015
Мислења
3
Поени од реакции
0
Барам стручно мислење:
Прашувам за машина од Томос БТ 50. Што се добива доколку предниот запчаник со 13 запци се смени со малку поголем, т.е. со 14 запци, а задниот да се смени со еден забец помалку?
И дали треба и други промени да се добие малку поголема стартност (друг карбуратор и сл. постоечкиот е Бинг 18)?

Фала само на сериозните одговори
 
Член од
12 декември 2009
Мислења
161
Поени од реакции
69
Може ли линкови со цени и модели на гуми за Томос апн 6 ? Кој знае нека пушти или нека пише декка може да се купат
 
Член од
2 јули 2019
Мислења
13
Поени од реакции
1
pozdrav decki.ja sum golem ljubitel na motorive tomos posebno onie poretkite pa zatoa baram nekoj ako ima ili pak znae nekoj da ima nekoe motoce ko na sliakva so baram da mi kaze nemora da bide u odlicno stanje nemora da e komplet ili pak bilo kakov del da ima ke vi bidam mnogu blagodaren,.koj ima moze slobodno da mi pise ovde ili vo poraki fala i pozdrav se nadevam deka ke uspeam so mojata potraga nduete bilo kakvi delove od nego moze i od drugite poretki tomos
moped-army-fb4ecf13746ff9610b13afa952a764d1.jpg
 
Член од
20 јануари 2018
Мислења
91
Поени од реакции
76
Барам стручно мислење:
Прашувам за машина од Томос БТ 50. Што се добива доколку предниот запчаник со 13 запци се смени со малку поголем, т.е. со 14 запци, а задниот да се смени со еден забец помалку?
И дали треба и други промени да се добие малку поголема стартност (друг карбуратор и сл. постоечкиот е Бинг 18)?

Фала само на сериозните одговори

Добиваш поголема брзина, 15 забци наред е максимално голем забчаник со кој се добива поголема максимална брѕина и нормално паомал заден забчаник исто прави уште поголема максимална брзина, но се губи силата ѕа влечење тежок терет ако тоа ти е потребно, и брзините стануваат подолги треба повеќе време за да смениш брзина, нормално секоја брзиина е подолга ѕа 5/10км-ч. Добро искомпониран наштелуван БТ/50 може да постигне до 100 км-ч со стандард 38 клип.
Еве видео од мојот АПН 6 кој со стандард клип иде на рамно 90км-ч, пишува во опис на видеото што се е правено. https://www.youtube.com/watch?v=AAOcatzsg5A
Автоматски споено мислење:

Поздрав, барам ваков модел на ТОМОС БТ 50 пожелно е да ги има сите маски браници и багажникот комлет, машината не е битна може и без машина или со зарибана и сл. а може и во исправна состојаба. Плаќам кеш, реални цени и понуди молам.
1589685673536.png
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom