ТОМОС мотори

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
drugar pred godina dena od usb to pogreska gi izbrisav slikite inace sakav da gi postiram ovdeka pa da vidis ako mislis deka te lazam... go imav slikano i tomosot i kolata... imav mozebi 70 sliki... ako znaes kaj e muzickoto skolo (vo skopje) neli ima edno desetina skali... so tomosot 100 pati se kaciv i se simnav i nisto ne mu bese... ali ne vikam deka nemoze da pukne sekoj motor e obicno parce zelezo samo poentata e toa sto tomosot dzabe ima nekoi sto se inaetat e poizdrzliv od vespite...
Не спомнувај Веспа затоа што е поим за Томос.
А ако праиме муабет за Скутери. Првиот скутер го имав во 5 оделение Хонда дио тоа време ретко кој имаше скутер двајца во мало бевме, другите ги крадеа томосите од татковците и дедовците. Е сеа за брзина можеа да ми се фатат за мандалото томосите. Не на старт не на крајна низгорници низдолници не ме глеаа. Е сеа едино нешто што беше томосот подобар беше влез во кривина поради тоа што можеш повеќе да го легнеш и ништо друго а скутерот со неколку модификации вадење на штендер и други глупости исто можеше да го налегнеш во кривина. Издржливост на водно томосите трипати ги одмараа односно загреваа и не идеа нагоре, а ја со диото во еден здив го качував и тоа со бркање нагоре. Они додека да се качат ја двапати нагоре надоле одев. E сеа после толку загревање види ти колку им траеа клипчињата.
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
Епа и ти сеа....хонда си е хонда светски бренд нормално дека томос неможе со неа, ама па ај спореди вака, колку пари е томосот а колку пари диото?
колку пари толку музика
--- надополнето: 14 јануари 2012 во 18:07 ---
Исто таков Laser му ставив пред некој месец и некако не ми влечеше како што треба.
Btw сега не ни пали, многу фрла уље на свечица, де сменив свечица, де ја греев пак ништо. Еднаш ќе запали и после по старо... премногу фрла уље. Има ли некој идеа што може да е, пошто малку истуство имам со томовчиња...?!
Изгледа премногу уље му ставаш па ја масти свеќицата, мешавината за томос треба да биде 2% уље, 1:50 или на едно литро бензин 20милилитри уље.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Што ги направивте томосите тенкови ебате. Еден удрил кола партали ја направил томост ко нов бил друг се превртувал трет дрва корнел. А ја сирот се пуштив по скали со на другар томосот ми се скрши предна виљушка па на циганскион пазар бев да му купувам предница .
Или ја сум будала или некој тука измислува?
Ако земеме во обзир дека ја тие скали ги рипав со џокче и тоа со двајца со женската кога рипнав ништо не му беше а со еден дебел вол кога рипнав ми се поеба заден амортизер.
абе блиндирани авиони... среќа што на форумов има присебни луге, како тебе па на време ке ги запрат пред да почнат да утврдуваат дека томосите можат и да летаат и дека пробале и успеале... се вивнале до небо, абе за малку и звездите не ги допреле:pos: ало бре... збориме за ТОМОС моторчиња, прдалци од пред пола и појке век... купче железо и грдосија со дизајн 0, естатика и подоле од нула... кој и да беше од погорниве членови, дојди ти со твоето томовче што ти идело брзо, да се пробаме со една кинеска веспа која е 50-ка ама убаво средена и ремонтирана со квалитетни не кинески делови... јас ја турам веспата у опклада а ти ке мораш томосот и уште некоја паричка за да бидеме исти...:cool: па кој победи, нека зима се... да напоменам дека јас имам 150 кила и на томосот ке мора да појачаме со килажа да стигне до 150 кила, па да видиме кое е појако, побрзо и поиздржливо... немојте на куп да ги ставете сите веспи, т.е. тоа се мопеди... веспа е бренд на мопед исто како и јамаха, исто како и џилера и како и томоси некои...
 
Член од
14 август 2010
Мислења
104
Поени од реакции
22
Не спомнувај Веспа затоа што е поим за Томос.
А ако праиме муабет за Скутери. Првиот скутер го имав во 5 оделение Хонда дио тоа време ретко кој имаше скутер двајца во мало бевме, другите ги крадеа томосите од татковците и дедовците. Е сеа за брзина можеа да ми се фатат за мандалото томосите. Не на старт не на крајна низгорници низдолници не ме глеаа. Е сеа едино нешто што беше томосот подобар беше влез во кривина поради тоа што можеш повеќе да го легнеш и ништо друго а скутерот со неколку модификации вадење на штендер и други глупости исто можеше да го налегнеш во кривина. Издржливост на водно томосите трипати ги одмараа односно загреваа и не идеа нагоре, а ја со диото во еден здив го качував и тоа со бркање нагоре. Они додека да се качат ја двапати нагоре надоле одев. E сеа после толку загревање види ти колку им траеа клипчињата.
dobro ama da gi sporeduvame motorite so fabricki performansi bez pojacuvanja i sl. honda dio '93 top speed i e 60km/h.. tolku odi apn6, i automatic a35l (onoj so pogolem cilindar), a poveke od ova ti ide bt50 ( 80km/h)... znaci spored brzinata se tuka nekade osven bt-to... za po uzgornici so apn6,bt50,atx nemozes da gi sporeduvas, a so automatik a35l se tuka nekade (so prednost na hondata) a drugite automatici se poslabi... za zagrevanjeto moze da se resi so dodavanje na perka od apn6 i poklopcite da se namestat so mali izmeni... bez promena na cilindar (ova vazi za automatik,bt,atx)
--- надополнето: 14 јануари 2012 во 20:01 ---
абе блиндирани авиони... среќа што на форумов има присебни луге, како тебе па на време ке ги запрат пред да почнат да утврдуваат дека томосите можат и да летаат и дека пробале и успеале... се вивнале до небо, абе за малку и звездите не ги допреле:pos: ало бре... збориме за ТОМОС моторчиња, прдалци од пред пола и појке век... купче железо и грдосија со дизајн 0, естатика и подоле од нула... кој и да беше од погорниве членови, дојди ти со твоето томовче што ти идело брзо, да се пробаме со една кинеска веспа која е 50-ка ама убаво средена и ремонтирана со квалитетни не кинески делови... јас ја турам веспата у опклада а ти ке мораш томосот и уште некоја паричка за да бидеме исти...:cool: па кој победи, нека зима се... да напоменам дека јас имам 150 кила и на томосот ке мора да појачаме со килажа да стигне до 150 кила, па да видиме кое е појако, побрзо и поиздржливо... немојте на куп да ги ставете сите веспи, т.е. тоа се мопеди... веспа е бренд на мопед исто како и јамаха, исто како и џилера и како и томоси некои...
kazi mi koja e vespata??? i dali e pojacuvana...
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
dobro ama da gi sporeduvame motorite so fabricki performansi bez pojacuvanja i sl. honda dio '93 top speed i e 60km/h.. tolku odi apn6, i automatic a35l (onoj so pogolem cilindar), a poveke od ova ti ide bt50 ( 80km/h)... znaci spored brzinata se tuka nekade osven bt-to... za po uzgornici so apn6,bt50,atx nemozes da gi sporeduvas, a so automatik a35l se tuka nekade (so prednost na hondata) a drugite automatici se poslabi... za zagrevanjeto moze da se resi so dodavanje na perka od apn6 i poklopcite da se namestat so mali izmeni... bez promena na cilindar (ova vazi za automatik,bt,atx)
--- надополнето: 14 јануари 2012 во 20:01 ---

kazi mi koja e vespata??? i dali e pojacuvana...
не е појачувана, ама е 50-ка
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
dobro ama da gi sporeduvame motorite so fabricki performansi bez pojacuvanja i sl. honda dio '93 top speed i e 60km/h.. tolku odi apn6, i automatic a35l (onoj so pogolem cilindar), a poveke od ova ti ide bt50 ( 80km/h)... znaci spored brzinata se tuka nekade osven bt-to... za po uzgornici so apn6,bt50,atx nemozes da gi sporeduvas, a so automatik a35l se tuka nekade (so prednost na hondata) a drugite automatici se poslabi... za zagrevanjeto moze da se resi so dodavanje na perka od apn6 i poklopcite da se namestat so mali izmeni... bez promena na cilindar (ova vazi za automatik,bt,atx)
На времето сите беа 60 Kmh крајна брзина ама со блокатори. Кога ке ги извадиш ги прелетува 60 ко воз бандера и се заглавува стрелката на пластиката доле. И затоа повеќето диовци и џокчина беа со скинати сајли за километража. Нема што да се натегаме терај си го филмот дека е најдобар томосот. Едино кога ме поминуваа томоси беше кога дадов трампа искршен Jog за Yamaha Cute (Ко на глуп и поглуп моторчето само со пластики :) ) крaјна брзина 45 Kmh до 40 им бегав ама после ме поминуваа.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
104
Поени од реакции
22
На времето сите беа 60 Kmh крајна брзина ама со блокатори. Кога ке ги извадиш ги прелетува 60 ко воз бандера и се заглавува стрелката на пластиката доле. И затоа повеќето диовци и џокчина беа со скинати сајли за километража. Нема што да се натегаме терај си го филмот дека е најдобар томосот. Едино кога ме поминуваа томоси беше кога дадов трампа искршен Jog за Yamaha Cute (Ко на глуп и поглуп моторчето само со пластики :) ) крaјна брзина 45 Kmh до 40 им бегав ама после ме поминуваа.
za mene se dobri motori tomosite i honda dio i yamaha jog, a ova se drugovo ne mi prai kejf
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
za mene se dobri motori tomosite i honda dio i yamaha jog, a ova se drugovo ne mi prai kejf
Ако земеш во предвид дека моторот на кинескиве 4 тактниот GY6 е концепт на хонда само се произведува во кина со кинески делови и не се така лоши моторите за таа цена со мала инвестиција (со замена на јапонски клип и цилиндар ) верувам дека ке издржи повеќе од томос. Еве ти нешто повеќе http://www.scooterdynasty.com/150cc4tgy6hp.aspx
Иначе сеа има и со глава со 4 вентила.
 
Член од
14 август 2010
Мислења
104
Поени од реакции
22
Ако земеш во предвид дека моторот на кинескиве 4 тактниот GY6 е концепт на хонда само се произведува во кина со кинески делови и не се така лоши моторите за таа цена со мала инвестиција (со замена на јапонски клип и цилиндар ) верувам дека ке издржи повеќе од томос. Еве ти нешто повеќе http://www.scooterdynasty.com/150cc4tgy6hp.aspx
Иначе сеа има и со глава со 4 вентила.
ne znam jas imav kinez i katastrofa bese a gledam i mnogu se zalat od niv
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
ne znam jas imav kinez i katastrofa bese a gledam i mnogu se zalat od niv
Не викам дека се сјајни али со малце рчкање се добива солидно скутерче за низ град али како и да вртиш од магаре коњ небива.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
dobro ama kazi go modelot na vespata... ako ne e tajna
јијинг чег јунг хјинг е цело име, на веспата а во сообраќајна е јијинг... ти значи нешто тоа?
убаво напиша џиш... стави јапонски клип и цилндар, малку по лесни ролни, по квалитетен каиш, по јаки федери на ламелата или смени ја ламелата со јапонска рејсинг и на крај главата со 4 вентили и добиваш четиритактна 50-ка која е страшно брза а и економична.. поише од 3 литри на 100 не иде... нагласувам јас сум човек од 150 кила...
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
Кај има во скопје метеор клипчиња за томос?
 
Член од
18 јули 2010
Мислења
278
Поени од реакции
177
Jas imam tomos apn 4 so branici odlicno zacuvan pa ako ima nekoj kandidat moze da ipsrati ponuda preku poraka
 

Kajgana Shop

На врв Bottom