ТОМОС мотори

Член од
14 август 2010
Мислења
104
Поени од реакции
22
друже Томос е, од гомно колаче не бива. No offence.
abe ono e tomos ama vidi kakov e... serede,socuvan
site ste se fatile za ona vespine deka se pomoderni,so trista trakatanci na niv ama za zal se celite plasticni... da se trgnat plastikite ke bidat kako tomos automatik
tomosot ima prijatna voznja,izdrzliv e, jaka masina ima pali-vozi
 
B

BooBojan

Гостин
Друже не зезај ваков ауспух не можеш да најдеш.Јас веке имам на мојот АПН 6 ваков како на втората слика.
Има многу голема разлика од обичниот си ваквиот ауспух,според моето мерење околу10-15км/х.
Цената на овој на втората слика мислам дека е од 800-1000денари.А ако сакаш LASER како оној на првата слика тогаш мислам дека ќе дадеш барем 50евра.Ама е далеку поквалитетен,а можеби и подобри перформанси вади.
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
12
Поени од реакции
0
овој првиот ауспух не е за апн машина туку за бт50 и 15ка и нема да работи добро на твојата машина
овој вториот е за апн машина и ке работи добро

--- надополнето ---

Друже не зезај ваков ауспух не можеш да најдеш.Јас веке имам на мојот АПН 6 ваков како на втората слика.
Има многу голема разлика од обичниот си ваквиот ауспух,според моето мерење околу10-15км/х.
Цената на овој на втората слика мислам дека е од 800-1000денари.А ако сакаш LASER како оној на првата слика тогаш мислам дека ќе дадеш барем 50евра.Ама е далеку поквалитетен,а можеби и подобри перформанси вади.
не е 50евра туку 1200ден, и двата се од марката ласер
за апн6 најдобар ауспух е оригиналниот ама со скратена грана
 
Член од
14 август 2010
Мислења
104
Поени од реакции
22
овој првиот ауспух не е за апн машина туку за бт50 и 15ка и нема да работи добро на твојата машина
овој вториот е за апн машина и ке работи добро

--- надополнето ---



не е 50евра туку 1200ден, и двата се од марката ласер
за апн6 најдобар ауспух е оригиналниот ама со скратена грана
druze mojata masina e od bt50 samo poklopecot i perkata za ladenje i normalno cilindarot. i kaj da najdam vakvi auspusi da ne znaete
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
12
Поени од реакции
0
Мењачот и блоковите се исти кај сите томоси на брзини само во цилиндрите е разликата,посо ти имаш апн цилиндар на него треба ауспух за апн, на српските форуми пише за тоа прочитај па ке ти биде јасно
ласер за апн има секаде кај што се продаваат делови за томос
 
Член од
14 август 2010
Мислења
104
Поени од реакции
22
Мењачот и блоковите се исти кај сите томоси на брзини само во цилиндрите е разликата,посо ти имаш апн цилиндар на него треба ауспух за апн, на српските форуми пише за тоа прочитај па ке ти биде јасно
ласер за апн има секаде кај што се продаваат делови за томос
ok ke vidam.ima eden vo skopjanka samo toj malku zabeguva so cenite...
 
Член од
9 јули 2009
Мислења
41
Поени од реакции
16
Ајде кога сме на ова тема Томос мотори да ве прашам нешто..

Пред 2 недели ми завлече клипот, кога ја отворивме со еден мајстор машината сол беше внатре клипот беше катастрофа па мислев дека и целиндарот ќе беше за нигде но кога го видовме имаше ептен мала решка.. Мајсторот ми вели дека не би требало бушење за специјала.. што мислите можно е да играе голема улога на компресијата ?
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Ајде кога сме на ова тема Томос мотори да ве прашам нешто..

Пред 2 недели ми завлече клипот, кога ја отворивме со еден мајстор машината сол беше внатре клипот беше катастрофа па мислев дека и целиндарот ќе беше за нигде но кога го видовме имаше ептен мала решка.. Мајсторот ми вели дека не би требало бушење за специјала.. што мислите можно е да играе голема улога на компресијата ?
Однеси го нека го избушат не е некоја голема пара за да заспараш нешто. И да ке има губиток на компресија
 
Член од
9 јули 2009
Мислења
41
Поени од реакции
16
Не го носев бидејки ептен мала е но сигурно ќе ми земат 10 евра а се издавав пари на него преку ... више поарно да си земев некое кинеско гом*о али ТОМОС си е ТОМОС :D
 
Член од
14 август 2010
Мислења
104
Поени од реакции
22
па стварно, шо. Шо и да напрајш, па Томос ќе остане.
абе оно е томос али е 100 пати поиздржлив од веспиве... мозеби не е со пластики украсен али е добар мотор не знам зашто го потценувате али ваше си е...
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
абе оно е томос али е 100 пати поиздржлив од веспиве... мозеби не е со пластики украсен али е добар мотор не знам зашто го потценувате али ваше си е...
и малку гз боли ако го возиш подугачко од 45 минути:pos: а и рацете малку на мускули болат, пошто не знам томос да постои а да не влече на страна....
 
Член од
14 август 2010
Мислења
104
Поени од реакции
22
и малку гз боли ако го возиш подугачко од 45 минути:pos: а и рацете малку на мускули болат, пошто не знам томос да постои а да не влече на страна....
da malce gz boli ama ima resenje :ke si se stai od sungerot od sediste od kola i gotovo... a za vlecenje na strana do sega sum nemal problem barem so mojot tomos, a za drugite ne znam..... se zavisi od covekot ako se cuva ko sto treba da ne se "maltretira" motorot ke si bide perfekten....
 
Член од
23 септември 2010
Мислења
645
Поени од реакции
385
Гледам тука некој меша поими, томос е МОПЕД не мотоцикл, има и некои мотоцикли од томос ама според мубетов приметив дека станува збор за мопед
така да неможе да ги споредувате со веспи и други мотоцикли
 

Kajgana Shop

На врв Bottom