ТИФОМАНИЈА!

Член од
2 февруари 2023
Мислења
104
Поени од реакции
480
Пред се поздрав и секоја чест за отварањето на нов подфорум каде се дискутира аргументално и нормално. Со навивачка реторика без глупирање и пишување за лајкови и малоумни досетки на ниво на фејзбук коментари.
- Ако некого го занима зошто и како е дојдено со тоа да при губење навивачка застава се губи автоматски и честа на група истото поттекнува од војската. Помеѓу највредните воени трофеи и во секоја статистика се запишува и заведува е губењето на војнички знамиња се класификува со тоа кога паѓа некоја тврдина или град прво што се менува е знамето. Од тој мотив е испрактицирано истото. Овааа форма ја имаат само англичаните отфрлено во нивната пракса губењето на коп означува(ло) пораз. Пред се и над се за навивачката група заставата означува ЧЕСТ со губењето на истата ти ја губиш и честа.

- Сите се против ФФМ чак и оние чии клубови со долга традиција беа згаснати, ама како попчиња се редат први на репрезентација. Сите се против ФФМ ама полн стадион со Англија и полни џебови на надлежните. Утре пак некој ќе има меден месец на Малдиви, ќе се свират непостоечки пенали. Нас општо како нација ни фали застанување позади идеал. Никогаш не застануваме позади она што сме го кажале или позади она што веруваме долгорочно. За жал ние не можеме да направиме промени на некое големо ниво. Плафон што може да се издејствува е промена на управа во клуб.

- Друга мнооогу битна работа ние кој тоа обединување гледаме многу погрешно, да се прави револуција не знам ти што. Ние сме еден грст луѓе од цела држава кој викендите ги поминуваат на различен начин. Во просек има 700-800 луѓе кој стојат во коп на ниво на цела држава за еден викенд не се ни толку али ајде ќе дадеме вишок од карти. За секое обединување треба да има мотив, план и цел! Како да се стигне до таа цел со што помалку жртви за идејата. Таа цел да биде реална и пред се да се има некоја комуникација за соработка при акции кампањи кој ќе бидат општокорисни за сите. Од типот на хуманитарни акции, помагање едни на други при забрана за гостување макар стоеле во коп заедно. Изразување заеднички револт итн. Значи да биде нешто што ќе има поента и логика.

- Даље имаат желба поголем дел од луѓево меѓу кој не сум јас да се навива на репка (горе зборам едно овде трето) Зашто се мора да се комплицира кога може да биде толку еднсотавно? Меѓу тие луѓе кој се редовни на репка нема зла крв и тие секако се гледаат едни со други на стадион само стојат во различни копови. Најпросто нека се најдат по 3 ца истакнати од сите на полувреме или пред натпревар па се знаат меѓу себе за почеток нека застанат во ист коп стават знамиња и шоу мост гоу он. Нека седнат една кафана да го вратат Солун па да го довршат походот на Александар Македонски и како што е редот Се е просто само ние ги комплицирае работите

- Иако последниов пасус е иронија и заебанција сега нема да се заебавам. За национален бунт работата треба да функционира по пат на патриотски/националистички здруженија. Преку кој би се реализирале тие акции. Нема никаква потреба навивачки групи да повикуваат на такви настани
 
Член од
13 март 2014
Мислења
89
Поени од реакции
107
Ako dobro se sekavam znameto Gorce e iskinato vo 1999 na vardar -Pelister cinam kup natprevar se igrase prvo proba da se zapali reagirase(mavase) policijata ne dozvoli pa samo bese iskinato I parce od znameto do pred nekoe vreme imav doma isto na taa utakmica imase tepacki nadvor pred stadion izlegivme brkanje po skalite na Juzna I Istok pa ko vlegovme kamenuvanje od site strani I sudir so del od komiti na Severna tribina bese niska se kacija destina clenovi I tepacka preku ograda (a meguvreme letaa kocki kamenja imase nekolku povredeni) na poluvreme nekade imase obid da se trgni nase zname od ograda a prethodno policijata ne napadna I trgna od ograda no bese ne uspesen obidot pa samo na Kiro mu go zedoja koznoto obeseno na ograda ne se sekavam dali bevme cetiri ili poveke avtobusi no znam deka site bea sol napraeni dzamojte izmrznavme do Bitola duri si odime so znaminjata nasi gi pokrivavme dzamojte da mozi da izdrzime od studot da si odime doma no mozi da sum janglas nesto najubo za toa da pisi @Tifoz ako pameti podobro da kazi detalji oti sigurno pameti i koj luge bea itn... a mozi I @toplinka ako bese da kazi za znameto ...

So napraj vrvenje godinite upm a ova e edno od prvite moi gostuvanja ne mozam da poveruvam deka pominale 24 godini ebati zivotot kako vcera da bese pa samo drugarstvoto I sluckite ke ostanat se drugo luk I voda a bas steta so mnogu malku pametam za toa deca nemojte da mesate alhohol so psihotropni supstanci plus tableti izbegnuvajte gubenje isklucvo da si piete samo pivo

Sent from my SM-S901B using Tapatalk

Не е еден транс..кој да ги допамти хехехе
 
Член од
11 октомври 2022
Мислења
123
Поени од реакции
262
2300 навивачи на Англија ќе бидат присутни во Скопје на утреншниот натпревар.
Добро познато е дека Англичани се доста проблематични кога ќе искочат од Англија, најголеми алкохоличари после нас можам да кажам хехех.
 
Член од
24 јуни 2016
Мислења
1.083
Поени од реакции
1.910
Ocajno fali organizirano navivanje na natprevarite na reprezentaciite. Cist primer e natprevarot od vecerva... 30.000 publika so isklucok na povremeni blesoci se ostanato ramno na 0. Da, i vo minatoto ne se navivase organizirano ama obicnata publika navivase daleku povekje od sega a ova momentalnoto e dno.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.880
Поени од реакции
7.265
Докажано е дека комити не прават акции, спијат сигурно. Не знам што очекувате од нив.
Si velam za $ bilo prasanjeto oti ete kaj e Kamen Most na 200 metri od spomenikot a tamu prat proslavi no garant berat uste knigi za da donesat denojve vo Bitola, a ovie(anglicanite) kako so se pijanici samo da odis i da si beris sami ke gi zaboravat znaminjata ne znam dali bi bile trofei ako nema koj da gi brani vaka posteleni na fotntana ne e interesno posleden na reprezentacija incident e mislam toj Beliot(bog da go prosti) ko mu gi zapali Angliskoto zname na tribina
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.256
Поени од реакции
7.951
Si velam za $ bilo prasanjeto oti ete kaj e Kamen Most na 200 metri od spomenikot a tamu prat proslavi no garant berat uste knigi za da donesat denojve vo Bitola, a ovie(anglicanite) kako so se pijanici samo da odis i da si beris sami ke gi zaboravat znaminjata ne znam dali bi bile trofei ako nema koj da gi brani vaka posteleni na fotntana ne e interesno posleden na reprezentacija incident e mislam toj Beliot(bog da go prosti) ko mu gi zapali Angliskoto zname na tribina
Изгледа доста едуцирани сме штом не им паѓаме знамиња на овие од Англија, а богами и $ тргнале по тој пат, чудни времиња. :D Шала на страна, со 0 вредност се.

Патем, навивачите на Италија вчера во Леверкузен.

FB_IMG_1700551921241.jpg
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.152
Поени од реакции
35.243
Секако Англичаниве не си ги вреднуваат знамињата, ништо не им значи ако им земеш знаме. Знам еднаш ККВ мислам беа им собраа некои знамиња на Болтон или Фулам некој беше дојден тука да игра против Работнички. Исто како да не се десило.
 
Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.256
Поени од реакции
7.951
Секако Англичаниве не си ги вреднуваат знамињата, ништо не им значи ако им земеш знаме. Знам еднаш ККВ мислам беа им собраа некои знамиња на Болтон или Фулам некој беше дојден тука да игра против Работнички. Исто како да не се десило.
И на Лестер им имаат паднато знаме во Македонија, зошто, што и како поима немам.

IMG_20231121_090115.jpg
 
Последно уредено:
Член од
18 септември 2020
Мислења
1.040
Поени од реакции
5.768
Во однос на навивање на репрезентација...
Според мене, имаме чоек во федерација кој не сме го искористиле доволно. Знаете за кој зборам, со сите има коректни, да не речам пријателски однос. Ако ја тргнеме утакмицата со косово, јас мислам "организацијата" на утакмиците би требало да оди на начин: еден сектор од стадионот(400/500 карти) зависно од утакмицата шо би се делеле по градови на навивачи кои имаат желба да навиват на репрезентација. Без многу комплицирање на работите...Забрана за внесување на клупски реквизити и тоа е тоа. Погоре некој спомна, тие шо ја пратат репрезентацијата редовно, веќе и се имаат "спријателено" меѓу себе. Значи можно е да функционира некој заеднички коп од навивачи кои сакат да ја пратат репрезентацијата. Без никакво мешање на групите. Веќе има некоја база на редновни навивачи во сите градови, потребно е само истите да седат заедно а не раштркано низ стадион. Вчера имаше многу навивачи но не седеа на ист сектор. Знам дека и ффм делат карти намерно раштркани низ стадион како превенција, но кога истите можат надвор од Македонија да седат заедно, можат и во Македонија да седат заедно. Кога ќе почни да функционира еден таков сектор, кога ќе има навивање, мислам и репрезентацијата ќе стани поатрактивна и за останатите навивачи.
Најбитно од се е, кој и да оди во тој сектор од кај и да биди, да си ја остави суетата и егото дома и нема причина зошто не би функционирало. Вчера на таа публика беше потребно само некоја група да започне песна или скандирање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom