Супер лига, да или не?

Дали сте за Супер лига?


  • Вкупно гласачи
    299
  • Гласањето е завршено на .

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.846
Поени од реакции
24.283
И за кој кур ги воспевавме Челзи?!
@Косинус братот дури и бои смени.

Ај ќе ти ебам тоа Челзито, следна недела знаете сите за кој треба да навивате во 1/2 финале нели, нели?! НЕЛИИИ?!!

Форца Сити ваљда..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Може линк нешо? Зарем и Уефа ќе дава загарантирани места за тие 12 екипи?
Нема да има групна фаза од 2024та, туку исто како СЛ, 10 натпревари, 8 одат во плеј оф.

Нема да се игра вторник и среда, туку во четврток.

 

JUVE_Ultras

Ragazzo della piazza
Член од
22 септември 2010
Мислења
2.451
Поени од реакции
3.968
Хух,дали на драмата уште не и доаѓа крајот :D

Подлегнале Сити на овој протест пред Етихад од фановите кои биле против парите,а тимот им потроши милијарда откако им е дојден Гвардиола :pos:


 
Член од
16 јули 2013
Мислења
3.865
Поени од реакции
4.368
Сега го читам соопштението на Курва Суд Милано и можам да кажам само алал да им е за се што е напишано.Тешко дека некоја навивачка група имаат напишано така опширно и опфатено све во врска со проблемите во фудбалот.
Енглезиве како билмези,3 реченици на а4 формат дека ова е убиство на фудбалот со умисла.Без притоа да се потенцира што е решението и дали фудбалот е фудбал како што беше порано....
Соопштението во целост
Секоја чест за Курва Суд,и овие неколку реченици ми останаа во меморија:

Фудбалот навистина им припаѓаше на луѓето дури и кога на некои клубови им беше дозволено да го заобиколат Финансискиот фер-плеј, додека други со помалку влијателни претседатели беа казнети.
Фудбалот навистина им припаѓаше на луѓето дури и кога Светското првенство беше принудено на Катар во 2022 година, и покрај тоа што го помести целиот календар и не ги занемари кршењата на човековите права.
Фудбалот навистина им припаѓаше на луѓето дури и кога финалето на Суперкупа се играше на други континенти или датумите на некои натпревари беа променети неколку дена пред почетокот, оштетувајќи ги оние навивачи кои резервирале возови или авиони за да стигнат до стадионот.
Можеме да наведеме бројни други примери за да покажеме апсолутно лицемерие на зборовите што ги слушаме од началниците на фудбалот во последните 48 часа.
Сега кога парите завршуваат, слободно борете се меѓу себе, но не се осмелувајте да ги именувате фановите.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Подлегнале Сити на овој протест пред Етихад од фановите кои биле против парите,а тимот им потроши милијарда откако им е дојден Гвардиола :pos:


Епа ова е тоа што иритира во целава ситуација, му вика магарето на зајакот, големи ти се ушите.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.780
Поени од реакции
13.452
Нема да има групна фаза од 2024та, туку исто како СЛ, 10 натпревари, 8 одат во плеј оф.

Нема да се игра вторник и среда, туку во четврток.

Само со идиотскиот швајцарски модел. Не ни знаев дека постои до пред недела дена, па ми требаше потоа време да разберам како функционира тој модел.

Всушност, пробуваат да ја зголемат лигата, да угодат на сите, а од друга страна да не се зголеми бројот на натпреварите.
 
Член од
29 април 2015
Мислења
4.059
Поени од реакции
3.843
Нема да има групна фаза од 2024та, туку исто како СЛ, 10 натпревари, 8 одат во плеј оф.

Нема да се игра вторник и среда, туку во четврток.

Грешка си разбрала.

Не во четврток, туку и во четврток покрај вторник и среда.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Грешка си разбрала.

Не во четврток, туку и во четврток покрај вторник и среда.
Games will also be played on Thursdays instead of Tuesdays and Wednesdays.

Пишува instead, а не besides. Каде виде дека и вторник и среда? Линк имаш?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.149
Поени од реакции
16.665
Ја па незнам што на навијачите, посебно на овие чиви тимови ќе бидат членови на лигава им смета толку?
Мене па ми е ок, не би имал ништо против свака недеља вторник/среда/четврток да глеам јаки утакмице одколку да чекам од септември до март/април да пројде тоа мртвилото од групе у ЛШ и ЛЕ па да се поглеа асален фудбал.

Башка проблемот е што овие што се бунат грото проста маса, моем да ги замислим у англија у некој паб полупесмени како оправаат дека е ова неправда за фудбалот, што не може да разбере дека све е бизнис на денешницава и не глеа низ призмата на клубојте.

Имате интернет, побарајте документарци и статии за работата на фифа и уефа, не мора ништо друго, побарајте го само документарецот од серијата 30 for 30 за Сеп Блатер.
Какви слепи црева и паразити има у тоа фифата и уефата и како се богатат на грб на големите фудбалски тимови, со давање трошке на помалите федерации кои у свет на демократија имаат ист глас како и големите.

Покорумпирана и по паразитска установа и од владата нашава северна вукојебина!

Редно беше тимовите да им покажа зуби, ама јебига ќе мора да попушта овој пут, ама ќе има пак обиди ако фифа не смени нешто у форматот на ЛШ или не го зголеми наградниот фонд
За шо да ги гледам кога нема компетитивност. Вештачка работа, створена за правење профит, не дека ќе ми сметаше ама исто како пријателски натпревари да гледаме, како оној купот кој се игра на лето ауди куп или како и да беше.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Нема да има групна фаза од 2024та, туку исто како СЛ, 10 натпревари, 8 одат во плеј оф.

Нема да се игра вторник и среда, туку во четврток.

Искраено не го сфаќам баш моделов. Пред некое време се дискутираше за 10 екипи во една група и најдобрите 2 или 4 не ме држи за збор да идат понатека. На пример да има 3 групи од по 10 екипи.
Ова со 36 екипи а само 10 утакмици по екипа стварно не знам како би идело. Доста глупо ми делува на прво читање. Или барем ја не можам да го сфатам.
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.260
Поени од реакции
7.263
1618954473647.png

Треба да има Перез интервју, да видиме што ќе испадне.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.642
Една од најјаките теми во историјата на форумов :D Искрено не очекував ваков заплет денеска, откако вчера објавија за ЕСЛ. Преголема реакција на целата фудбалска јавност. И со право. нека видат колку длабоко фудбалот е дел од светската култура. Него се плашам дека малку екипи ќе се откажат официјално и дека можат да ја продолжат ЕСЛ во некоја поскратена форма со 8 клубови на пример, како за почеток. Но едноставно, УЕФА го има кецот во ракавот и многу лесно може да ги суспендира истите од ЛШ/ЛЕ, а за првенствата, нека си играат или нека остават на националните федерации дали и како ќе ги казнат тие клубови. Најискрено се надевам дека нема ништо да се случи од ова и дека деновиве ќе објават и официјално дека проклетава ЕСЛ се расформира. А во позадина, УЕФА ќе најде начин како да им даде поголем процент на заработка на тие 12-15 величествени, од кои добар процент немаат ни редовно учество во ЛШ последниве години. Вест на денот е сепак оставкава на Вудвард :D и отказот на братот Мурињо од Тотенхем кој веќе собра 100 мил еур само до откази :cuc: алал да му е.
Бтв, многу ретардиран новион усвоен систем за ЛШ од 2024/25. Не мислите така?
 
Последно уредено:
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.780
Поени од реакции
13.452
Грешка си разбрала.

Не во четврток, туку и во четврток покрај вторник и среда.
Ма тоа е најмалку битно.

Поентата е што ќе биде како лига, без групи, но нема сите да играат меѓу себе, всушност ќе се направи така да има што помалку натпревари меѓу посилните и послабите. А и би требало да се зголеми бројот на клубови од најсилните лиги, барем така се збореше, не сум читал официјално.

У секој случај ептен конфузен систем на натпреварување, а по мене и погрешен.

И сигурен сум дека нема да се задоволни 90% од фановите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom