Супер лига, да или не?

Дали сте за Супер лига?


  • Вкупно гласачи
    299
  • Гласањето е завршено на .
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Ти си ја утнал побајаги поентата. ЛШ моментално е натпреварување на најбогатите со фрлање по некоја коска. Исто во ЛЕ повторно екипите од топ 4 лигите фигурираат. Каде е нашиот и општо источноевропскиот фудбал? Зошто јас сега би се секирал дека Севиља или Наполи ќе пропаднале кога историски екипи како Ференцварош или Стеауа или Ѕвезда веќе ги пропаднаа истите тие од УЕФА со промените на форматите и приватизирањето на ЛШ на екипите од топ 5 лигите.
Значи место да се најде начин како да се сменат тие правила од УЕФА ти сметаш дека е добро уште толкава приватизација да се направи и фудбалот да е само за богатите?
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.630
Поени од реакции
5.606
Ne se svetci od UEFA, normalno. Rabotata e deka UEFA kako organizacija ne moze samo da gi gleda prvite 10-15 ekipi tuku mora da ima oko za site. Drzavi, ligi, timovi. Fakt e, deka od promenite vo LS vo poslednite godini najmnogu koristea golemite. Im se garantira mesto vo LS (=garantirani pari) i plus zemaat povekje pari nego predhodno. I uste ne se zadovolni. Od kade dolgovite na poedinecni timovi koi se milijarda Evra? MILIJARDA! Uefa e kriva ili losoto rakovodenje na klubot? A od druga strana gi imas Baern i Dortmund so 0€ dolg duri pari nastrana. Baern gubi 150m € godinava Dortmund 100€ i bez pogolemi problemi ke go pominat. Kako toa klubovi so pogolem obvrt posle edna godina kriza se na rab na egzistencija? Uefa e kriva? Znaci Evropa e zasiten pazar, ne mozat ni povekje fanovi ni povekje obvrt da generiraat iako prihodite od fanovi, sponzori, liga, Uefa, TV se ogromni. Sega ke odat vo Azija i Amerika od fudbalot ke napravat event, show, kako NFL, ke promenat vreme koga ke igraat, nekoj den mozebi nekomu ke mu tekne deka vo Manchester im 2 golemi klubovi pa ajde vo Shanghai da go premestime. A od druga strana Perez samo gleda povekje pari da generira a da prodolzi kako dosega da trosat pari koi gi nemaat. Se sekavam vo vremeto pred Bosman koga i posle istecen dogovor se plakase za transfer na igrac, normalni sumi. Problemot so UEFA e kako prasanjeto dali jajceto ili kokoskata bila prva prisutna. Ucenite so pravenje posebna liga pocnaa uste pred mnogu godini i sekojpat UEFA im dade uste povekje na golemite. E sega dali UEFA e kriva za razvojot ili klubovite (golemite) sekoj sam neka si proceni.
Да ама прашање на време е кога и овие екипи ќе почнат да работат со огромна загуба. Или па ќе станат просечни клубови во кои не би можеле веќе да привлекуваат екстра квалитетни играчи. И Баерн и Дортмунд ќе се придружат на СЛ само прашање на време е кога. Порано или подоцна.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Елитна лига со умрените Арсенал, Тотенхем, Интер што не може да пројде групна фаза, Милан што не постои 10 години на фудбалска мапа и Патетико. :pos: Што имаат направено овие клубови во последни 5/6 години, па и повеќе? Лестер, Севиља, Ајакс, Лион имаат поголемо влијание и поголеми успеси последниве неколку години од овие клубови.

Се собрале криминогени профитери (не дека овие од Уефа и Фифа се поарни) и одлучиле да го приватизираат фудбалот на најгруб начин помеѓу одбрана елита која ќе функционира како кастите во Индија и со тоа да го редефинираат фудбал во самата негова суштина.

Ваков груб монопол не е добар во ниту една свера, тотално ќе ги уништат националните лиги. К од квалитет ќе нема во ова натпреварување, овие натпревари ќе се како на пријателските турнири во САД што се играат пред почеток на сезона, 100 процентен егзибиционизам со нула натпреварувачки дух, во кој ќе има циркузи како во американските спортови. Сигурно на полувремиња ќе има јавни запросувања или наградни игри „погоди го голот и освој 10 000 долари“ како во НБА шо има со многу реклами, тотално нетипично за европскиот менталитет.

После 5,6 години кога на сите ќе им здосадат истите мечеви, посебно оние мечеви кои нема да имаат никаво резултатско влијание, а таквите ќе се мнозинство бидејќи нема ни промоција ни релегација, ќе прават очајни промени да би го задржале интересот на гледачите како НБА што прави за да го одржи во живот all star викендот. Патем, некои ја спомнаа НБА како аргумент плус за суперлигава, истата таа НБА која во последно време страда баш од формирање супертимови и што ги руши сите рекорди во негледаност.
Незнам како не сфаќате дека кур ги боли американциве за титули и историја, глобал фан бејс е се што ги интересира, кеш, профит, толку.
Арсенал кој нема титула 17 години има поголема фан база во Азија и Америка од Јувентус, Атлетико, Челзи, Милан....
Кронке да го интересираа титули во овие 17 години ќе земеше барем една.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
Да ама прашање на време е кога и овие екипи ќе почнат да работат со огромна загуба. Или па ќе станат просечни клубови во кои не би можеле веќе да привлекуваат екстра квалитетни играчи. И Баерн и Дортмунд ќе се придружат на СЛ само прашање на време е кога. Порано или подоцна.
Oti da rabotat so zaguba? Pa ke kratat malce na plati i transferi, ne e deka od denes do utre ke snemaat prihodi. Da, ovaa situacija e nepredvidena i poinaku planiraa. Kako mnogu kompanii niz svetot na primer. Ke se prilagodat na uslovite. Neli so novata LS ke zemat povekje pari ali ne im e dosta.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.834
Поени од реакции
10.147
Ништо бе, нека си играат само во таа лига, нека бидат исклучени од домашни лиги и таман ќе е. Нормално дека никој не треба да им забрани приватна лига, таман работа. Ама они сакаат и од таму и од ваму да цицаат, е на куров, затоа е и револтот. Мене лично ме боли кур за парите, мене ми е за компетитивноста, нема логика лига во која нема испаѓање, фактички екипа ко Арсенал ќе и чуе кур што ќе направи и во ПЛ и во СЛ зашо ќе има гарантирано ОГРОМНИ приходи. Рецимо имаат 0/5 скор на старт, губат надеж за било што, и до крај на лига кур ќе играат зашо не може да испаднат. На што личи тоа?
УЕФА и ФИФА се ставени во клинч, немаат никаков маневар што ќе им донесе предност во моментов. Еве да речиме ќе ги исфрлат од ПЛ, Серие А, Ла Лига. Автоматски губат милијарди од тв преноси, реклами и се живо, истите тв куќи што сега скокаат тогаш ќе нудат 10 пати помалце пари за пренос, или еве ги испаѓаат во 5та лига, па таа 5та лига ќе биде погледана од ПЛ
Во луз-луз ситуација е УЕФА
 
Последно уредено:
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Oti da rabotat so zaguba? Pa ke kratat malce na plati i transferi, ne e deka od denes do utre ke snemaat prihodi. Da, ovaa situacija e nepredvidena i poinaku planiraa. Kako mnogu kompanii niz svetot na primer. Ke se prilagodat na uslovite. Neli so novata LS ke zemat povekje pari ali ne im e dosta.
Коронавирусот и пандемијата е само причина. Идејата датира од поодамна, а овие големци првпат посериозно разговарале во 2017 година за Супер Лига.
Муабетите ,,еве мораме, цел свет е во криза видете што се случува" се класично просеравање за испрани мозоци.

Дури и ЛШ да се реформира по нивен терк, повторно тие би оделе на своја рака. Не може УЕФА да креира фонд поголем од оние пари што би ги истурила ,,JP Morgan". Бараат алиби, добиваат алиби.

Која е таа криза што го зафатила големиот Реал Мадрид? Колку што знам, реновирањето на ,,Бернабеу" не е прекинато поради недостаток на средства во ек на пандемија.
Во кризна состојба не фрлаш 100 милиони за Хазард и по 40 милиони за непознати Бразилчиња од фавели. Јас се извинувам.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Не е поентата на Супер лигата да ги собере најдобрите клубови. Поентата на Супер лигата е да ги собере најбогатите клубови и клубовите со најголем marketing и earning потенцијал за да може да се максимизира профит. Ќе има и по малку фудбал за масите, ама поентата на таа лига е друга.

Сега веќе е доцна за оправање на работата. Тоа требало да се мисли кога се продавале клубовите на разни Амери, шеици и тајкуни. Ги заболе курот Америте за традиција. Тие за 5 долари поголем профит ќе си ја откопаат мртвата баба и ќе ја парадираат на полувреме со етикета од Ред бул, Кока Кола или Простамол, а не па ќе се замарале традиција.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Значи место да се најде начин како да се сменат тие правила од УЕФА ти сметаш дека е добро уште толкава приватизација да се направи и фудбалот да е само за богатите?
Добро зар не сфаќаш дека фудбалот и ден денес е само за богатите? Зар не гледаш кој освојува ЛШ или СП? Моменталната битка е за Порто и Севиља, а не за Ференцварош, Галата и ЦСКА да земаат повеќе пари, а мене како фан на Реал кур ме боли дека Севиља ќе пропаднеле, тие и така моментално се најголеми пијавици на грбот на Реал и Барса и тие станаа гиганти за поранешни Европски шампиони од И.Европа.
УЕФА буквално ги уништи малите лиги, матер им споеба, не дозволуваат регионални лиги, некои си мизерни пари даваат за нас, ги приватизираа натпреварувањата каде што е медот итн. Каква црна парола вадиш фудбалот е на сиромашните на сред 2021 година? Касниш 50 години околу тоа. Фудбалот е моментално забава, а со оглед на тоа дека пазарот на забавата е моментално со преголема понуда логично е дека и фудбалот ќе еволуира во тој правец. Фановите од И.Европа место да плукаат по 12-ве треба да бараат од УЕФА нови натпреварувања, регионални лиги, пари од преноси и милион други бенефити за да гледаме и ние колку толку модерен фудбал, а не да ги поддржуваат Чеферин и останати кои со прст немаат мрнато за нас.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.141
Поени од реакции
28.898
Не е поентата на Супер лигата да ги собере најдобрите клубови. Поентата на Супер лигата е да ги собере најбогатите клубови и клубовите со најголем marketing и earning потенцијал за да може да се максимизира профит. Ќе има и по малку фудбал за масите, ама поентата на таа лига е друга.

Сега веќе е доцна за оправање на работата. Тоа требало да се мисли кога се продавале клубовите на разни Амери, шеици и тајкуни. Ги заболе курот Америте за традиција. Тие за 5 долари поголем профит ќе си ја откопаат мртвата баба и ќе ја парадираат на полувреме со етикета од Ред бул, Кока Кола или Простамол, а не па ќе се замарале традиција.
Наместо дресови играчите ќе имаат исцртано спонзори на нив ко боксерите, место Ибра ќе му пишува Нивеа.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Па ќе се формира SuperLiga Entertainment кај што ќе се снимаат некој behind the scene па на крај година ќе гледаме некој си фејк зафркнации на тренинг, кратки забавни видеа со некоја реклама, bloopers на играчите. Па ќе има слично видео ко сега каде што Ањели чита бројки каде ќе објаснунва каде голем број проценти на американците , арапите, разно разни азијати, blanco и остали што сакаат лигата да има повеќе голови па ќе мислиме дека ова се супер јаки во напад тимови и затоа толку голови паѓаат, а не дека судии и тренери ќе мора да влијаат што повеќе голови да има.

Нека се формира и нека им се забрани играње во домашните првенства и нека настане право американско шоу каде ќе си има и свои фудбалски правила кој ќе ги диктираат парите, а не спортот. И така е наменет за Американски и Азијски пазар најверојатно и таму ќе играат некој утакмици ќе ми биде кеф да го гледам Крос како кука дека не спал 2 дена пошто морал да игра на различни континенти :icon_lol:
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Добро зар не сфаќаш дека фудбалот и ден денес е само за богатите? Зар не гледаш кој освојува ЛШ или СП? Моменталната битка е за Порто и Севиља, а не за Ференцварош, Галата и ЦСКА да земаат повеќе пари, а мене како фан на Реал кур ме боли дека Севиља ќе пропаднеле, тие и така моментално се најголеми
Пак ќе кажам, ме боли кур кој освојува, се дур сите имаат шанса да се натпреваруваат во исто натпреварување (ЛШ/ЛЕ). Тоа што УЕФА им ебала матер на помалите клубови не значи дека треба да се продолжи со ебење матер. Туку да се најде решение да гледаме интересен и некогаш неизвесен фудбал.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Се што е погрешно во фудбалот во денешно време напишано во еден пост. :aplauz:

Кур ме боли за вложувања, плати, тикток генерации и каков бренд направил он.

Фудбалот е направен од сиромашните. Не е за брендови и за пари, туку за забава. Најдобрата споредна работа на светот. Доволно е погрешна ситуацијава како што е сега, со ова отцепување и глумење елита, толку од фудбалот. Во фудбалот требаше да се носат мерки и некои регулативи за колку толку да бидат сите изедначени, а не уште повеќе да се зголемува таа разлика. Ме боли кур дали Барса - Реал ќе донесе 50 милиони приходи. Секогаш е подобра опција коа рандом екипа од небитна лига ќе си игра курташак со овие екипи. Тоа е убавината на фудбалот.
Моменталнит фудбал не е за сиромашните. Никој од нас не ни има видено како изгледал тој фудбал за сиромашните. Не знам у каква заблуда живеете. Таа рандом екипа од небитна лига пак е некој милионски клуб како Ајах, а не звезда или вардар. Зашто би ме болело кур дали Севиља или Ајакс ќе пропадне кога веќе они со години уназад ги уништија останатити клубови?
Може да не ви се свиѓа идеата, ама не можам да разберам како се фаќате на вакви патетики. Карта за ЛШ за овие клубови одамна е 100 евра, гледаме милионски клубови на тв и плаќаме за стримингот. Која црна сиромаштија..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom