Супер лига, да или не?

Дали сте за Супер лига?


  • Вкупно гласачи
    299
  • Гласањето е завршено на .

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Значи луѓе, револтот произлегува од начинот на кој сакаат да си ги покријат гомнениците и дополнително да се збогатат, а сето тоа на штета на фудбалот. Кажано е и претходно на темава, ете ќе имаат тродупло повеќе пари, ама и цените автоматски ќе пораснат, што го спречува Дортмунд сега да бара 350 милиони за Халанд?! И што ќе го спречи Раиола да бара 150 милиони плата за Халанд? Како ќе го издржи тоа Перез? Значи пак ќе се дојде на истото што е сега, со ненормално нереални цени и шо ќе бара после Перез? 3 клуба да се одвојат и да напраат екстра супер лига? Значи го избраа најлошиот начин да цел фудбалски свет застане позади Уефа.
Факт е дека мора да се напраат промени, ама тоа треба со договор меѓу сите чинители, а не два тројца газди да изиграваат монопол.
Toa e kako vo ekonomijata. Ako ima povekje pari na pazarot raste inflacijata (=povisoki ceni). Problemot so Haaland ne e deka Dortmund bara 300m i Haaland 150m. Toa e nivno pravo. Problemot e sto ima klubovi koi i pokraj toa sto ne moze da si go dozvolat toa go plakjaat. Ja ako nemam pari da kupam i platam igrac, bez ogled dali baraat 200m ili 5m EUR, togas ne go kupuvam. I ako go kupam moram da go platam. Ko ke mi tekne deka Barsa mu kazuvase na Dembele da strajkuva za da go pustat nemam nikakvo razbiranje ni zal za niv. I toa e del od odnesuvanjeto na klubovite. Golemite se mnogu surovi prema malite, ne bi gi odvoil ni Dortmund isto pravat samo so pomalce mokj). Treba klubovite da pocnat primer da prifatat, ako nekoj klub ne saka da prodade igrac (=da pocituvaat dogovori). I mokjta na agentite treba drasticno da se namali da ima jasni pravila, kolku moze da dobie provizija a ne kako rob da go nudi igracot niz Evropa. Za ovie raboti nadlezna e UEFA. Ama gomnariite gi pravat klubovite.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.660
Флорентито бил глуп и излапен старец кој немал појма од фудбал, рече ратм од кајгана форум и жив остана.
Што разбира човек во чиј мандат клубот освоил ЛШ 5 пати?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Јас не знам што вакви стручњаци кои се попаметни од Флорентино и Глејзер дремат по форуми. Со нивниот интелект пари, пички, дрога, секс, јахти би си обезбедиле за 3-4 дена.
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.916
Поени од реакции
9.521
УЕФА му еба мајката на фудбалов овие ке го докусурат сега со СЛ не е дека не требаше некој заби да им покажит ама не на овој начин.Мислам дека кај Британциве немат да поминит ова СЛ а глатко ќе си поминит кај Шпанскиве ѓупци удаени во долгој
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Се што е погрешно во фудбалот во денешно време напишано во еден пост. :aplauz:

Кур ме боли за вложувања, плати, тикток генерации и каков бренд направил он.

Фудбалот е направен од сиромашните. Не е за брендови и за пари, туку за забава. Најдобрата споредна работа на светот. Доволно е погрешна ситуацијава како што е сега, со ова отцепување и глумење елита, толку од фудбалот. Во фудбалот требаше да се носат мерки и некои регулативи за колку толку да бидат сите изедначени, а не уште повеќе да се зголемува таа разлика. Ме боли кур дали Барса - Реал ќе донесе 50 милиони приходи. Секогаш е подобра опција коа рандом екипа од небитна лига ќе си игра курташак со овие екипи. Тоа е убавината на фудбалот.
И каква врска има тоа со преформатирањево на ЛШ во Супер Лига? Дали си свесен дека 16 екипи од 4 лиги партиципираат во ЛШ, а од И.Европа по 2-3 екипи има вкупно? Ова го кажувате како да наш Вардар/Пелистер играат ЛШ во крајни фази или имаат конкурентни екипи па еве ги овие 12 екипи го уништија фудбалот. Не, напротив фудбалот е концентриран моментално на 4 лиги плус ПСЖ, а овие екипи одат кон концентрирање на 20 екипи на чив грб се шлепаат другите од нивните домашни лиги. Таа е цела поента, а фудбалот не е на сиромашните веќе 50 години. Патетики без врска.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Флорентито бил глуп и излапен старец кој немал појма од фудбал, рече ратм од кајгана форум и жив остана.
Хахахахахха кажи брат ми?! Ние од дома еве вака, неуки, сиромашни, да критикуваме човек кој успеал да освои титули и титули со Реал Мадрид.

Додека не освоиме ние барем две титули, еве сите критикувачи и хејтери на Перез и идејата, не смееме да кажеме збор. Многу сме си зеле за слобода. Срамота.
Автоматски споено мислење:

Што разбира човек во чиј мандат клубот освоил ЛШ 5 пати?
Каде си нашол ти уточиште...краен стадиум.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
И каква врска има тоа со преформатирањево на ЛШ во Супер Лига? Дали си свесен дека 16 екипи од 4 лиги партиципираат во ЛШ, а од И.Европа по 2-3 екипи има вкупно? Ова го кажувате како да наш Вардар/Пелистер играат ЛШ во крајни фази или имаат конкурентни екипи па еве ги овие 12 екипи го уништија фудбалот. Не, напротив фудбалот е концентриран моментално на 4 лиги плус ПСЖ, а овие екипи одат кон концентрирање на 20 екипи на чив грб се шлепаат другите од нивните домашни лиги. Таа е цела поента, а фудбалот не е на сиромашните веќе 50 години. Патетики без врска.
Си ја утнал ти цела поента ако сметаш дека фудбалот го сочинуваат 20 екипи. Ако сите останати се шлепаат на нивни грб ондак дај нека се распаднат, играчи сами нека си произведуваат екипиве и ќе глеаме "фудбал".
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Не знам дали е пишано овде, но Перез рече дека иднината на малите земји е да се, здружат и така да направат појака лига и да изборат место, ги спомна Скандинавските земји во една лига и Балканските во друга (АБА, СЕХА), и претпоставувам Источно европските во друга лига(Чешка, Словачка, Полска, Украина, Белорусија, Русија, Балтик). Така би било реалистично да се избори пласман.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
И каква врска има тоа со преформатирањево на ЛШ во Супер Лига? Дали си свесен дека 16 екипи од 4 лиги партиципираат во ЛШ, а од И.Европа по 2-3 екипи има вкупно? Ова го кажувате како да наш Вардар/Пелистер играат ЛШ во крајни фази или имаат конкурентни екипи па еве ги овие 12 екипи го уништија фудбалот. Не, напротив фудбалот е концентриран моментално на 4 лиги плус ПСЖ, а овие екипи одат кон концентрирање на 20 екипи на чив грб се шлепаат другите од нивните домашни лиги. Таа е цела поента, а фудбалот не е на сиромашните веќе 50 години. Патетики без врска.
Oti ne se izdignaa ovie klubovi pred 100 godini tuku posle 100 godini izigrani vo maticni ligi? Sega koga stanaa pregolemi i prejaki koj gi eba malite, ne ni trebate. Znaci ja ne sum protiv SL da bide posebna liga, privatna. Ama neka si igraat sami bez UEFA, FIFA i bez da kupuvaat igraci od drugite klubovi koi se nadvor od ligata. Vidi gi igracite od tie 12 klubovi. Ni 5% ne proizlegle od toj klub. Ama ok, se slepaat na tugj grb.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Кажа дека на младата популација му сметало долгото траење на натпреварите, заморно ми било 90 минути да гледаат фудбал и во иднина ако има потреба ќе има промени околу тоа.
Само се прашувам на кој фудбалски фан му е досадно да гледа 90 минути фудбал, мене ми лета времето дури и кратко ми се гледа.
Тебе од што ти е екстра интересен фудбалот на сред ЛШ нокаут утакмици или кога игра твојот Патетико по 10 поста просечно куцаш.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Си ја утнал ти цела поента ако сметаш дека фудбалот го сочинуваат 20 екипи. Ако сите останати се шлепаат на нивни грб ондак дај нека се распаднат, играчи сами нека си произведуваат екипиве и ќе глеаме "фудбал".
Ти си ја утнал побајаги поентата. ЛШ моментално е натпреварување на најбогатите со фрлање по некоја коска. Исто во ЛЕ повторно екипите од топ 4 лигите фигурираат. Каде е нашиот и општо источноевропскиот фудбал? Зошто јас сега би се секирал дека Севиља или Наполи ќе пропаднале кога историски екипи како Ференцварош или Стеауа или Ѕвезда веќе ги пропаднаа истите тие од УЕФА со промените на форматите и приватизирањето на ЛШ на екипите од топ 5 лигите.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Факт е дека најголем дел од фудбалските фанови во Европа ЛШ и ЛЕ гледаат поради овие 12 екипи (плус тие неколку од Германија и Франција). Само сметам дека овој концепт од 12 екипи е мал, ваквото натпреварување во 2 групи ми наликува на Копа Америка. Треба да се прошири на 24 и така ќе имаат поголема преговарачка и финансиска моќ.

Нивен проблем е како ќе пронајдат финансии од реклами и телевизиски права. Не верувам дека било кој своеволно одлучил да го напушти стариот концепт и да формира нов, без амин од одборите и спонзорите. Свесно влегуваат во пресметан ризик.

Фудбалот, како и секој спорт, е бизнис. Ако не сакате да гледате, не гледајте. Само политиката мора да остане надвор од фудбалот. Нема што Џонсон да се меша. Прво нека ги сопре компаниите од ЕУ кои ја напуштаат Британија, па потоа нека се справува со другите предизвици.

Големиот проблем ќе биде борбата за топ 4ри во ПЛ (во другите лиги не знам како е) за ЛШ и 4-6 за ЛЕ. Тука лигата ќе загуби многу.

И цртањето босанска глава (мислам коцката за ВАР прегледот) го уништи фудбалот. Се гледа до сантими! Можеше истото да се реши со 6 судии (како што имаше во ЛШ т.е. плус 2ца). Пропустите се дел од играта ( и не дека сега нема пропусти). Клечењето, политичките пароли на самите клубови и празните трибини само го доуништија фудбалот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom