Супер лига, да или не?

Дали сте за Супер лига?


  • Вкупно гласачи
    299
  • Гласањето е завршено на .
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
За некои од вас е многу почесно да кажете: ,,еј, јас сум за оваа Супер Лига бидејќи го немам една деценија гледано тимот во ЛШ и преку глава ми е од Лудогорец, Карабаг и Силекс", отколку да разубедувате луѓе со измислени аргументи и изедначувања на работи кои не можат да бидат изедначени.

Искрено, од управата.
 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.327
Поени од реакции
6.850
Слободно нека си формираат мочана Супер Лига. Ако веќе се толку битни и такви мангупи, нека си формираат лига и нека си ја играат цела сезона, ко НБА. Нема што да бараат во домашни лиги, нема они што да се мешаат со обични смртници. Нека им лупнат доживотен бан за ЛШ. Никад веќе и да не потрае лигата да не можат да се вратат, а ако сакаат да се вратат да играат домашни лиги, да треба да им платат грдни милиони на останатите клубови у лигата.
Ова што го планираат само ќе ги уништи домашните лиги. Вие што се радувате на ваква лига, зошто уопште тогаш гледате Премиер, Примера, Сериа А? Ваква лига само ќе ги уништи останатите клубови кои не спаѓаат у оваа "елита".
 
Член од
10 јуни 2018
Мислења
127
Поени од реакции
265
И еве да речеме сите добиваат по 400 мил годишно и? Сите имаат пари одеднаш тепачка за играчи Раиола и компанија тријат раце еден просек веќе вреди 100 мил. Меси потпишува нов договор од 120 мил годишно. Плати рипаат, бонуси за агенти.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.834
Поени од реакции
14.195
Затоа што Евертон е дупка од клуб, и никој не го гледа. Неговите навивачи не се доволни за да биде профитабилен.

Од друга страна, Јунајтед и неговиот концепт на фанови пред навивачи, ја извозе кризата без никаков посериозен проблем. Јас сум убеден дека тоа бил моделот што ги охрабри сите да го убрзаат процесот.
Види, се тоа ми е јасно, посебно за вториот дел за кој баш сега искоментирав додека листав низ страниве што ги имав пропуштено.
Може си ја видел рекламава, ако не обавезно гледај :icon_mrgr:

Него не си ми јасен зошто ја подржуваш супер лигава во ваков формат како што е сега предложена - без испаѓање, односно glorified friendlies, монопол на парите во фудбалот од 20тина клубови (сигурно ќе се приклучат уште, посебно швабиве и французите), осакатување финансиски на сите тимови надвор од оваа бувљотина, итн.

Па не е фудбалот само овие 20 клуба мме. Што ако пропадне Арсенал или Милан? Немора да се они вечно помеѓу најдобрите, ќе се издигнат други клубови. Вака нема шанса да видиме нов Лестер бидејќи уште од старт се лимитирани.

Нека направат супер лига како замена за ЛШ, ама нека биде таа со релегација, со шанса на сите клубови од УЕФА лигите да се пласираат, нека има еве 5-10 тимови помалце од моменталнава ЛШ, ама да има барем некоја цел СЛ, да има вистинска борба за победа или опстанок.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.205
Поени од реакции
25.938
Види, се тоа ми е јасно, посебно за вториот дел за кој баш сега искоментирав додека листав низ страниве што ги имав пропуштено.
Може си ја видел рекламава, ако не обавезно гледај :icon_mrgr:

Него не си ми јасен зошто ја подржуваш супер лигава во ваков формат како што е сега предложена - без испаѓање, односно glorified friendlies, монопол на парите во фудбалот од 20тина клубови (сигурно ќе се приклучат уште, посебно швабиве и французите), осакатување финансиски на сите тимови надвор од оваа бувљотина, итн.

Па не е фудбалот само овие 20 клуба мме. Што ако пропадне Арсенал или Милан? Немора да се они вечно помеѓу најдобрите, ќе се издигнат други клубови. Вака нема шанса да видиме нов Лестер бидејќи уште од старт се лимитирани.

Нека направат супер лига како замена за ЛШ, ама нека биде таа со релегација, со шанса на сите клубови од УЕФА лигите да се пласираат, нека има еве 5-10 тимови помалце од моменталнава ЛШ, ама да има барем некоја цел СЛ, да има вистинска борба за победа или опстанок.
Јас ја поддржувам суштинската промена што се случува. Тоа е дека се трга моќта од некои глупи бирократи (кој у курац е Чеферин, јеботе, Словенец на чело на УЕФА :pos: ) и се префрла врз тие што реално ја прават играта тоа што е, големите клубови.

Дали форматот е идеален, како ќе се прави транзиција на квалитет во иднина, и се друго ќе дојде само од себе, кога ќе се реши примарниот проблем, а тоа е глупави бирократи што одлучуваат за играта.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.940
И кој ќе биде мотивот освен да се освои таа лига? Што со екипите 2-12 место? Нема борба за испаѓање, нема борба за пласман во топ-4, нема борба за пласман во Европа, нема борба за промоција, нема ништо.
Екипите кои ќе се долен дел на табела, знаејќи дека утакмиците имаат нула такмичарско значење ќе се влечат ко црева, just going thru the motions и ќе има еден куп 0-0, 1-1 килави текми без никаков жар.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.214
Поени од реакции
56.924
Лигите пак ќе си функционираат, тие екипи што до сега се бореле за титула ќе продужат да го прават истото со таа разлика што сега ќе имаат ултра приходи од играње во Супер Лига. Само уште повеќе ќе се отцепат од тие што нема да играат.
Ако Интер и Јувентус моментално се да речеме за 1 класа побогати и финансиски постабилни од Наполи и Рома, со играње во Супер Лигата ќе бидат уште 3 пати побогати.
Значи не постои шанса Интер и Јуве некогаш да клапнат финансиски за да дојде ред тоа да го искористи Наполи или Рома за да се вмеша или да освои Скудето.
Утре Интер да киксне една сезона, да заврши 6то место ќе го боли кур пошто од септември пак ќе добие 300+ милиони евра додека Наполи ќе се окози да заврши 2ро место за курово здравје.

Интер, Милан и Јувентус нека играат Супер Лига ама другите 4 екипи највисоко пласирани нека играат во ЛШ па од таму според коефициенти на секои 3 години рецимо нека се приклучуваат во СЛ. Интер ако 3 години по ред завршува на 10 место у СЛ и не се пласира у плеј-оф нека лета па нека се бори за повторен пласман. Така некако според мене би било изводливо сево ова.

Во спротивно нема сврха, ќе стане пријателски турнир, Интер ќе изгуби првите 5 утакмици и со тоа ќе изгуби шанси за плеј-оф или за највисок пласман и ќе си игра курташак у следните 10тина кола пошто во лига треба да се бори за титула со Милан и Јуве. Па после истото ќе биде Реал ко што ви е мрско да го глеате со Динамо Киев, вака ќе го глеате со на Интер вториот состав, што е практично исти кур.
Небаре секоја утакмица у оваа супер лига ќе се игра на нож како да нема утре. Жими тасе.

Трансферите. Интер да извиси од ЛШ пласман една сезона автоматски на трансфер листа му идат Лукаку, Барела и Мартинез. Ќе се јави у некој клуб да бара играч, ќе му рече не ти доаѓам чим не играш ЛШ кој те ебе.
Интер ќе игра у СЛ, Ливерпул ќе го побара Барела овој ќе му рече не бе шо ќе праам таму, исти кур ми е и тука, си зиам пари си играм у елитно такмичење. Не дека нема да има трансфери меѓу овие супер лигашки екипи ама нема да бидат баш така шокантни или да начекаш некоја распродажба пошто Х клуб не изборил пласман у елитно такмичење.
Помалите екипи уште поише ќе дерат и за секакви мртваци ќе се фрлаат тешки пари на трансфери на плати.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.888
Поени од реакции
7.881
Ај да видиме колку ќе ја бојкотираат сега Лидс - Ливерпул
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.612
Поени од реакции
21.829
Јас ја поддржувам суштинската промена што се случува. Тоа е дека се трга моќта од некои глупи бирократи (кој у курац е Чеферин, јеботе, Словенец на чело на УЕФА :pos: ) и се префрла врз тие што реално ја прават играта тоа што е, големите клубови.

Дали форматот е идеален, како ќе се прави транзиција на квалитет во иднина, и се друго ќе дојде само од себе, кога ќе се реши примарниот проблем, а тоа е глупави бирократи што одлучуваат за играта.
Чеферин бил бирократ а Глејзер, Перез, Жанг и Ањели ја правеле играта. Ок. (y)
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.471
Поени од реакции
17.110
Ај да видиме колку ќе ја бојкотираат сега Лидс - Ливерпул
Нека дај еден гол Лидс па после ако сакаат пешки нека си бегаат до Ливерпул од револт :D
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.830
Поени од реакции
63.520
Искрено, не очекував ваков отпор на оваа идеја.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.567
Поени од реакции
13.898
Имаше и истражувања пред некоја година дека меѓу Европјаните НБА го презема приматот од ЛШ.
:pos: ваљда тролаш ај

Тоа нба циркузот е во тотален пад, минатата сезона е со катастрофална гледаност, никој не се замара во регуларен дел за кошарка, нема жар, нема одбрана, на никој не му е гајле, салите беа полупразни, тотално срање. Не пак на европјаните да им е пред ЛШ :lolzz:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom