Супер лига, да или не?

Дали сте за Супер лига?


  • Вкупно гласачи
    299
  • Гласањето е завршено на .
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Мало виски, мало кока кола... :D Друго ми е зборот:

Чеферин вели дека најмалку е разочаран од Барселона.
„До некаде сите ме разочараа, но Барселона најмалку. Неодамна го избраа Жоан Лапорта за претседател, а со него разговаравме неколку пати. Беше под голем притисок поради финансиската ситуација, која ја наследи и не беше виновен за неа“.

Значи Барса е она дете за кое викаат „Абе добар е он, само се најде во лошо друштво“. :)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Браво за несебичниот арап кој не инвестирал во псж за профит. И кој го бранеше фудбалот не од лични интереси него од љубовта кон него.
Castiel, posle poslednite denovi bi bil malce poljubezen na tvoe mesto. Ako se sekjavam dobro ti bese pro vakva liga. Mojot stav cesto go kazav: protiv investitori, plasticni, seici itn. pod toa pagja i arapov. Ama fakt e, deka PSZ ostana nadvor od ligata i dade potkrepa na postojniot model. Da bea samo Germancite nadvor, ke imase mnogu pogolem pritisok i ke bese neizvesno dali i tie ke padnat. Vaka dve golemi pazari vo Evropa ostanaa nadvor i taa smesna liga bi gubela sekoja smisla.

Okolu motivite na Katarcive za vlozuvanje vo fudbalot: Glavna cel im e so sponzorstvoto vo sportot da si go obelat imidzot koj e pod dno. Niv prvicno ne gi interesira finansiska rendita kako na primer Amerikanskite investori. Ti mislam bese i koj go spomna SP vo Katar deka ke generirale nekoj profit. Koi profit? Tie milijardi sto gi vlozuvaat nikogas nema da gi vratat. Ama sto moze da ostane e prekrasen turnir so sto i samata drzava bi imala benefit. Dolgorocno ke imaat korist od podobar imidz ama se daleku od vrakanje nekoj investment. Eve ti postar tekst okolu toa sto i denes e aktuelen: https://www.scmp.com/sport/other-sport/article/2123791/soft-power-sponsorships-how-qatar-uses-sport-promote-positive
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
А каква врска има "Football is for the fans" со ова што си го постирал?
Фино лепо е напишано, со тој двомеч што нема да се одигра треба да враќаат многу пари на телевизиските куќи кои ги имаат откупено правата за ЛШ кои и не се баш ефтини. Нема врска ниту со фудбалот, ниту со фановите, ниту со Реал.
Крај краева и зашто да го избацат Реал во овој случај?
Сите освен ПСЖ прифатија првично да бидат дел.
Така е на УЕФА не ги занима парите. Битни им се "навивачите" ; Ова сеа што нема да им дадат казна, го праат заради навивачите. А не за парите, таман работа за пари...
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Така е на УЕФА не ги занима парите. Битни им се "навивачите" ; Ова сеа што нема да им дадат казна, го праат заради навивачите. А не за парите, таман работа за пари...
Немаш појма што збориш.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.765
Браво за несебичниот арап кој не инвестирал во псж за профит. И кој го бранеше фудбалот не од лични интереси него од љубовта кон него.
Арапите за профит инвестирале во псж :pos:
Тоа е ко да кажеш џеф безос го купил вашингтон пост за да лапа пари од претплатите.
 
J

joli1

Гостин
Еве како некој кој што не прати фудбал, може ли некој да ми ја објасни ситуацијава со Супер лигата?

Зарем сите навијачи не ја плукаа УЕФА поради тоа што е money hungry?
Зарем УЕФА нема монопол на целиот фудбал?
Зошто би било проблем да има уште една лига?

Прашањава се сериозни, ме интересираат вашите мислења.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.765
Еве како некој кој што не прати фудбал, може ли некој да ми ја објасни ситуацијава со Супер лигата?

Зарем сите навијачи не ја плукаа УЕФА поради тоа што е money hungry?
Зарем УЕФА нема монопол на целиот фудбал?
Зошто би било проблем да има уште една лига?

Прашањава се сериозни, ме интересираат вашите мислења.
Oh shit here we go again.
 
Член од
29 март 2021
Мислења
301
Поени од реакции
864
Немаш појма што збориш.
Го цитираш ликот што после првиот натпревар со Порто мртов ладен изјави дека ИЗГЛЕДА Јувентус и оваа година нема да игра финале на ЛШ.

Му требаа 6-7 месеци на тотално мртвило на Јувентус да сфати дека ИЗГЛЕДА нема да играат финале на ЛШ.

Нормално дека нема појма што зборува.
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.630
Поени од реакции
5.606
Арапите за профит инвестирале во псж :pos:
Тоа е ко да кажеш џеф безос го купил вашингтон пост за да лапа пари од претплатите.
Добро бе со сила се праите ретардирани или што е? Треба ви се нацрта ли ко на децана во градинка? Перат пари преку ПСЖ тоа не е профит? Боже сачувај сте со тоа удирање глава во ѕид.
Автоматски споено мислење:

Castiel, posle poslednite denovi bi bil malce poljubezen na tvoe mesto. Ako se sekjavam dobro ti bese pro vakva liga. Mojot stav cesto go kazav: protiv investitori, plasticni, seici itn. pod toa pagja i arapov. Ama fakt e, deka PSZ ostana nadvor od ligata i dade potkrepa na postojniot model. Da bea samo Germancite nadvor, ke imase mnogu pogolem pritisok i ke bese neizvesno dali i tie ke padnat. Vaka dve golemi pazari vo Evropa ostanaa nadvor i taa smesna liga bi gubela sekoja smisla.

Okolu motivite na Katarcive za vlozuvanje vo fudbalot: Glavna cel im e so sponzorstvoto vo sportot da si go obelat imidzot koj e pod dno. Niv prvicno ne gi interesira finansiska rendita kako na primer Amerikanskite investori. Ti mislam bese i koj go spomna SP vo Katar deka ke generirale nekoj profit. Koi profit? Tie milijardi sto gi vlozuvaat nikogas nema da gi vratat. Ama sto moze da ostane e prekrasen turnir so sto i samata drzava bi imala benefit. Dolgorocno ke imaat korist od podobar imidz ama se daleku od vrakanje nekoj investment. Eve ti postar tekst okolu toa sto i denes e aktuelen: https://www.scmp.com/sport/other-sport/article/2123791/soft-power-sponsorships-how-qatar-uses-sport-promote-positive
Прекрасен турнир за кој умреа доста луѓе дур ги градеа срадионите. Секако дека само ради имиџ уложуваат арапите а не за профит. Секако. Експонираност на државата, повеќе инвестиции, можност да се исперат доста црни пари не е профит така? И секако таа смешна лига е едино смешна ради начинот на квалификации а не ради друго. Ама затоа уефа со новата лш кој има доста сличен формат ич не е смешна.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.765
Добро бе со сила се праите ретардирани или што е? Треба ви се нацрта ли ко на децана во градинка? Перат пари преку ПСЖ тоа не е профит? Боже сачувај сте со тоа удирање глава во ѕид.
Автоматски споено мислење:


Прекрасен турнир за кој умреа доста луѓе дур ги градеа срадионите. Секако дека само ради имиџ уложуваат арапите а не за профит. Секако. Експонираност на државата, повеќе инвестиции, можност да се исперат доста црни пари не е профит така? И секако таа смешна лига е едино смешна ради начинот на квалификации а не ради друго. Ама затоа уефа со новата лш кој има доста сличен формат ич не е смешна.
Нацртај ми те молам како перат пари. Еве објасни ми наједноставно што можеш, кој, како и зошто пере пари преку псж.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.675
Поени од реакции
7.266
aQozB6e_460s.jpg

Сеуште плачат некои за лигава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom