Супер лига, да или не?

Дали сте за Супер лига?


  • Вкупно гласачи
    299
  • Гласањето е завршено на .
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.630
Поени од реакции
5.606
Нацртај ми те молам како перат пари. Еве објасни ми наједноставно што можеш, кој, како и зошто пере пари преку псж.
Ти како навивач на Вардар најубаво треба да знаеш како се перат пари.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
Абе земи казни ги таму барса, реал и јувентус, банирај ги две-три сезони и тој приход да не го видат. На Меси 100 милиони плата му дава и ќе ми плачи големи биле платите, куртон скапан, кој ве тераше да давате толкави плати. Мора да има казни, нема разбирачка со овие шпанско-италијански преваранти.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.368
Добро бе со сила се праите ретардирани или што е? Треба ви се нацрта ли ко на децана во градинка? Перат пари преку ПСЖ тоа не е профит? Боже сачувај сте со тоа удирање глава во ѕид.
Автоматски споено мислење:


Прекрасен турнир за кој умреа доста луѓе дур ги градеа срадионите. Секако дека само ради имиџ уложуваат арапите а не за профит. Секако. Експонираност на државата, повеќе инвестиции, можност да се исперат доста црни пари не е профит така? И секако таа смешна лига е едино смешна ради начинот на квалификации а не ради друго. Ама затоа уефа со новата лш кој има доста сличен формат ич не е смешна.
Od site obvinuvanja prema arapite i PSZ prv pat citam deka perat pari. I ne mi e jasno zosto ako mozes da obrazlozis. Inace Arapite za razlika imaat milijardi vlozeno vo fudbalot i nemaat povratok na parite. Za razlika primer Amerikancite vo Anglija (Manchester?) kolku sto znaam vekje vagjaat profit od investicijata.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.756
Поени од реакции
12.833
Ти како навивач на Вардар најубаво треба да знаеш како се перат пари.
Претпоставував дека појма немаш туку се расфрлаш со поими кои не ги разбираш. Ме мрзи искрено да објаснувам, па еве за домашно ќе ти дадам да размислиш за неколку работи. Сам се надвам дека ќе стигнеш до одговорот.
1. Што претставува перење на пари?
2. Кој е газда на ПСЖ?
3. Колку вреди ,,газдата" на псж?
4. Кој му е главен извор на средства на ,,газдата"?
5. Дали тој ,,газда" има потреба да пере црни пари, имајќи го предвид неговото потекло на капиталот?
6. Откако ќе ги одговориш сите овие прашања, сакам да дојдеш и да ни кажеш дали газдата на псж пере пари и кој е неговиот мотив да инвестира во псж.
Поздрав.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.793
Поени од реакции
17.550
Od site obvinuvanja prema arapite i PSZ prv pat citam deka perat pari. I ne mi e jasno zosto ako mozes da obrazlozis. Inace Arapite za razlika imaat milijardi vlozeno vo fudbalot i nemaat povratok na parite. Za razlika primer Amerikancite vo Anglija (Manchester?) kolku sto znaam vekje vagjaat profit od investicijata.
За мене лично токму тоа е проблем. Прават притисок и ги тераат останатите клубови на банкрот политика, бидејки немаат надворешен извор на финансирање како Арапите. Тоа е лош економски модел што ФИФА/УЕФА го подржува и на овие клубови им смета.
Некој поназад спомна дека ова било победа за клубови како Вардар. Никаква победа не е ова за Вардар, бидејки и они го користеа овој модел на управување и сеа ќе банкротираат.
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.630
Поени од реакции
5.606
Претпоставував дека појма немаш туку се расфрлаш со поими кои не ги разбираш. Ме мрзи искрено да објаснувам, па еве за домашно ќе ти дадам да размислиш за неколку работи. Сам се надвам дека ќе стигнеш до одговорот.
1. Што претставува перење на пари?
2. Кој е газда на ПСЖ?
3. Колку вреди ,,газдата" на псж?
4. Кој му е главен извор на средства на ,,газдата"?
5. Дали тој ,,газда" има потреба да пере црни пари, имајќи го предвид неговото потекло на капиталот?
6. Откако ќе ги одговориш сите овие прашања, сакам да дојдеш и да ни кажеш дали газдата на псж пере пари и кој е неговиот мотив да инвестира во псж.
Поздрав.
Домашно можеш на татко ти да му дадеш. Па ќе ти кажам како навивач на вардар најубаво знаеш како фудбалски клуб може да се искористи за перење пари. И кои се последиците од тоа.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.643
Поени од реакции
18.115
Супер Лига без Англичани е најидеално решение. Дури и да влезат поголема штета ќе и направат на лигата отколку да не се во неа.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Еве како некој кој што не прати фудбал, може ли некој да ми ја објасни ситуацијава со Супер лигата?

Зарем сите навијачи не ја плукаа УЕФА поради тоа што е money hungry?
Зарем УЕФА нема монопол на целиот фудбал?
Зошто би било проблем да има уште една лига?

Прашањава се сериозни, ме интересираат вашите мислења.
И ти најде кај да поставуваш прашања и да разговараш, нели глеаш 150 страни се спамираше... а ако кажеш нешто одма си глуп, како што те цитираа веќе и ти кажаа дека си.

Немаш појма што збориш.
Оди шети гумата.
 
Член од
29 март 2021
Мислења
301
Поени од реакции
864
Супер Лига без Англичани е најидеално решение. Дури и да влезат поголема штета ќе и направат на лигата отколку да не се во неа.
Решен си да завршиш во најглуп пост на месецот, гледам јас.
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.641
Поени од реакции
12.470
Супер Лига без Англичани е најидеално решение. Дури и да влезат поголема штета ќе и направат на лигата отколку да не се во неа.
Цел тој напор, само за да имаш уште една лига што ќе биде помалку гледана од Премиер Лига :kafence:
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Го цитираш ликот што после првиот натпревар со Порто мртов ладен изјави дека ИЗГЛЕДА Јувентус и оваа година нема да игра финале на ЛШ.

Му требаа 6-7 месеци на тотално мртвило на Јувентус да сфати дека ИЗГЛЕДА нема да играат финале на ЛШ.

Нормално дека нема појма што зборува.
Не ги извртувај тезите не сум рекол ИЗГЛЕДА нема да играт финале. Научи да читаш шо сум пишал, па после јади смоки. Не се прај многу паметен тука да ми наметнуваш работи кој никогаш не сум ги кажал.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.368
За мене лично токму тоа е проблем. Прават притисок и ги тераат останатите клубови на банкрот политика, бидејки немаат надворешен извор на финансирање како Арапите. Тоа е лош економски модел што ФИФА/УЕФА го подржува и на овие клубови им смета.
Некој поназад спомна дека ова било победа за клубови како Вардар. Никаква победа не е ова за Вардар, бидејки и они го користеа овој модел на управување и сеа ќе банкротираат.
FFP bese prv cekor na vistinski pat ama padnaa pri prv test so PSZ i City. Site sme jasno deka UEFA e dno od organizacija sto sepak ne znaci deka obidot za super liga e usste pogolemo dno.
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Мене не ми е јасно што се дискутира во темава. У смисла Уефа краде пола од парите и пола дава во федерации и клубови, ама боље да напраиме лига од 12 тима и они сами да ги зимаат сите пари? Врвна логика нема што.

Значи аман разберете, тоа што цел свет беше/е против суперлигата не значи дека ја поштуваат и одобруваат Уефа, па сега цело време некои банални досетки какви биле Уефа и ПСЖ, демек не се знае тоа уназад многу години.
Бетер од партиски ботови ебате беља..
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.643
Поени од реакции
18.115
Цел тој напор, само за да имаш уште една лига што ќе биде помалку гледана од Премиер Лига :kafence:
За тоа која ќе биде погледана ќе видиме пошто се надевам дека на крај без нив ќе се формира. А за тоа дека ќе и направат повеќе штета со константно просеравање кое произлегува од некаков комплекс и потреба да постојано се добива посебен третман, не се сомневам воопшто..
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
762
Поени од реакции
293
Pérez: “Young people aren’t watching because of the length of matches”

Young people: watching entire seasons on Netflix in one go because they’ve been priced out of going to games and sky sports costs like £100 a month lol

Кога бев од работа на една недела во Лондон, дури и тие што земаа повеќе пари збореа дека Премиер лига е прескапа за да купиш карти. Повеќето одеа редовно на мечеви од 3-та, 4та лига.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom