Студирање во странство

Член од
27 јуни 2011
Мислења
4
Поени од реакции
0
Informacii za studiranje medicina vo Frankfurt Germanija ili viena?Znam deka mora da se polaga test za pozznavanje na jazikot.Jas momentalno se spremam za daf-ot . Sega kje sum 4ta godina gimnazija i sakam fax ili germanija ili Viena.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
1.074
Поени од реакции
581
Ако имаш некои познаници, пробај преку Германска амбасада, да отидеш како стипендист од Македонија.
 
Член од
31 октомври 2008
Мислења
265
Поени од реакции
41
Некој вака да е на постдипломски во Шведска или Норвешка?
 
A

Antigona

Гостин
Некој вака да е на постдипломски во Шведска или Норвешка?
Прашај што те интересира за Норвешка,
јас до вчера (што се вели) се замарав со целата успешна процедура иако заминувам во друг правец.
 
Член од
17 јули 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Irenna во врска со постдипломските во Норвешка, кажи ми дали знаеш дали би можело да аплицирам за стипендија, барав по еден куп сајтови али ништо баш корисно не најдов. Знам дека има опција за loans од нивната влада, меѓутоа тие се враќаат само доколку останеш да живееш во Норвешка после студирањето. Е сега, има неколку опции и шо ги нудат универзитетите поединечно, да не имаш налетано случајно на некаква информација за доделување стипендија на некој од универзитетите таму и како оди процедурата, јас дипломирав англиска филологија во Бугарија и би сакала да продолжам на нешто во таа насока, книжевност, општество и култура и сл. И дали знаеш кога се аплицира или ако си чула за доделување стипендии преку нивните претставништа во Македонија (мислам дека имаат конзулат или нешто во Скопје) Однапред благодарам. Ако сакаш може и мејл да ти оставам или мсн за подетални информации ако имаш
 
A

Antigona

Гостин
Irenna во врска со постдипломските во Норвешка, кажи ми дали знаеш дали би можело да аплицирам за стипендија, барав по еден куп сајтови али ништо баш корисно не најдов. Знам дека има опција за loans од нивната влада, меѓутоа тие се враќаат само доколку останеш да живееш во Норвешка после студирањето. Е сега, има неколку опции и шо ги нудат универзитетите поединечно, да не имаш налетано случајно на некаква информација за доделување стипендија на некој од универзитетите таму и како оди процедурата, јас дипломирав англиска филологија во Бугарија и би сакала да продолжам на нешто во таа насока, книжевност, општество и култура и сл. И дали знаеш кога се аплицира или ако си чула за доделување стипендии преку нивните претставништа во Македонија (мислам дека имаат конзулат или нешто во Скопје) Однапред благодарам. Ако сакаш може и мејл да ти оставам или мсн за подетални информации ако имаш
Стипендии даваат, но тоа зависи на кој смер си и на кој универзитет. Македонци кои земале стипендија од Норвешка се оние кои се имаат запишано на пост дипломски студии на универзитетот во Ставангер. Значи комплетно 2 години им беа финансирани( инаку тие студираа некои насоки поврзани со инжинерство)

Секој друг универзитет си има одредени програми преку кои им дава стипендии на отприлика 20 - 30 студенти , а за останатата финансиска поддршка се иде преку http://www.lanekassen.no/Toppmeny/Languages/English/

Јас лично кога бев примена , на мојот смер немаше никакви шанси да земам стипендија, затоа бев спремна да префрлам 12 000 евра ( ЗА ЕДНА АКАДЕМСКА ГОДИНА) на сметката на универзитетот каде што требаше да дојдам сега во Август. Значи за 2 години Магистратура ќе ти требаат 24 000 евра.

Парите ти требаат бидејки мораш да покажеш во амбасадата дека имаш финансиска помош , освен тоа се пополнува формулар, и даваш копија од пасош и копија од писмото дека си примена на Мастер студии во Норвешка и немаш проблем за виза :)

Инаку се аплицира од октомври месец до јануари, а во фебруари те известуваат за резултатите. Откако добиваш писмо дека си примена,,,, апсолутно се ти организираат норвежаните и те контактираат по мејл за да им дадеш согласност ( значи дочекот на аеродром, спиењето, ориентационата недела, собирањето и запознавањето со сите интернационални студенти таму, помош околу сите формалности што треба да ги завршиш кога ќе пристигнеш таму, во врска со вадењето на картичка од норвешка банка, со сите регулатности во полицијата за да добиеш број за да можеш да работиш таму и легално да живееш и АПСОЛУТНО СЕ, цело време ќе ти помагаат норвежаните)

Јас пред месец дена ги откажав студиите таму, а ми беше организирано се, и соба ми чуваа во студентски дом и се договарав каде да ме чекаат, во колку саат, и во врска со авио билетот, се беше спремно .....Но за среќа ми понудија работа, па сега идам во друг правец :)
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Јас сум во Љубљана, ама мислам дека доволно сум кадарен да ти одговорам на прашањето.
Ако гледаш кај можеш да просперираш најмногу, тогаш двете опции ти се добри.
Ако гледаш кои кадри се повеќе барани на пазарот, одговорот е медицина. Во Словенија има многу малку доктори, забари и останати медицинари. Лично познавам 10-тина луѓе кои дошле тука да работат (додуша повеќето забари, ама сепак...), и без проблем се снашле. Веднаш добиле договор за работа, сместување и шо уште не.

Ако треба уште нешто, питај. :)
a kje moze mene da mi pomognesh malce? ja sakam sledna godina da se zapisham na arhitektura vo ljubljana... dali moze da mi kazes kako stojat rabotite so toj fakultet? dlai ima rabota za arhitekti i ako slucaaajno znaesh nekoj od arhitektonski i ako ne mu preci, moze da mi dadesh negov meil? inache ti kaj si smesten i mesecni kolku pari troshish odprilika? ja se mislam megju slovenija, norveshka, svedska i germanija, ama najverojatno slovenija kje odam, i taka go znam jazikot
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
погледенете за овој проект : http://en.wikipedia.org/wiki/Erasmus_Student_Network
не знам кој се може да аплицира, ама факт е дека многумина не се информирани за проектот.

гледав едно интервју со студенти кои биле на размена ( не од Македонија) и кажаа дека оценките не се најбитни. најбитно е мотивационото писмо и познавањето на јазикот во земјата каде што одите на размена.
 

LGBT

Weird
Член од
20 јули 2011
Мислења
329
Поени од реакции
157
Некој да ми каже за биоинформатика во Германија?
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
Ако е некој заинтересиран да студира Ислам во Саудиска Арабија, нека ми кажe.
 
Член од
8 август 2011
Мислења
1
Поени од реакции
1
Повеќе информации во врска со добивање стипендија за архитектонски во Шпанија??
 
Член од
21 јули 2011
Мислења
112
Поени од реакции
36
Ja procitav cela tema i vidov deka za ova nikoj ne prasal. Pa bi sakal ako ima nekoj da mi objasni malce poveke vo vrska so slednive raboti :
1. Ima li nekoj sto studira ekonomija vo Boston ( ili vo okolinata na Boston ) ?
2. Kako e studentskiot zivot tamu ?
3. Kolku se mesecnite trosoci?

Fala odnapred :)
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
1.258
Поени од реакции
101
На 10ти Септември ќе бидат објавени резултатите од факултетите во Љубљана :) Кој стигна да аплицира ? Инаку нема школарина за студенти од Македонија е бесплатно, плус добиваш 200 евра стипендија и платена пракса ;)
 
Член од
14 август 2011
Мислења
14
Поени од реакции
2
Некој да не знае како оди преоцедурата една средношколска година да бидеш во америка.Од министерство организираат за деца од прва и втора година, а како може преку агенција ?бидејќи сега ќе бидам 3
 

Kajgana Shop

На врв Bottom