Студирање во странство

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Знам многу матуранти што ќе студираат во странство и што ќе им биде добредојдено мислењето на луѓе што веќе учат во странство или имаат завршено.
 
Член од
3 јануари 2008
Мислења
39
Поени од реакции
1
Јас сум заинтерсиран да студирам во Америка или Австралија, доколку има некој кој учи или учел да објасни како одат процедурите, цените, учењето и такви работи.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
за во америка мораш прво да полагаш ЅАТ, тоа е испит математика и англиски, математика делот не е тежок, ама за делот англиски треба посериозно да се спремиш. со резулатите од тој испит се аплицира на факултетите, мислам дека кај повеќето факултети роковите за пријавување се до јануари. зависи дали сакаш да студираш со стипендија, или со самофинансирање, има различни рокови и за пријавување за финансиска помош. ретко даваат целосна стипендија самите факултети, што би значело дека или треба да бараш друга стипендија или да учиш и да работиш. за странци се цените секогаш повисоки и многу варираат од факултет до факултет. најчесто се околу 20000 долари годишно, вклучувајќи трошоци за часови (tuition) и за сместување. кога ќе бараш факултет, во зависност од тоа што сакаш понатаму да постигнеш, би ти препорачала да бараш академски подобар факултет, зашто таму е сосема различно отколку тука и секој факултет си има свои академски достигнувања и ранг, а со тоа, нели и се зголемува или намалува шансата за потоа да најдеш добро платена работа. со завршен академски полош факултет, имаш помали шанси за постдипломски студии на добар факултет и за добро платена работа. принципот на учење е до некаде сличен со сегашниот тука (ектс), има колоквиуми и крајни тестови. можеш да избереш еден главен предмет (major), можеш и повеќе доколку имаш желба за учење (тоа е и поскапо, се плаќаат дополнително часовите што ги земаш), а бираш и спореден предмет (minor), кој исто така стои во диплома, но немаш звање по тој предмет. за тестот кој се полага можеш најдобро да се информираш во американски образовен центар, мислам дека и преку нив се организира полагањето неколку пати во годината.
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
Дали има некој што студира во Загреб? Би сакала таму да студирам...
 

Little Lady

Born To Be Wild
Член од
28 октомври 2008
Мислења
339
Поени од реакции
8
:) а што сакаш да студираш во Загреб? и дали си била досега таму? ...патем јас не студирам таму ама можеби ќе помогнам :smir:
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
Па најпрво сакав медицина, бидејќи имале недостаток од доктори, прашав но ми рекоа дека е многу висока школарината. Сега се одлучив да студирам молекуларна биологија во Скопје, но во случај да не се оформи смерот, плановите ми се за во Загреб. А инаку во Загреб сум била еднаш, но на кратко кога се враќав од одмор во Ријека :D А и хрватски зборувам доста добро :baeh:
 

Little Lady

Born To Be Wild
Член од
28 октомври 2008
Мислења
339
Поени од реакции
8
ахаам..епа јас сум на молекуларна биологија ама во Софија..и задоволна сум, а ако нема Скопје годинава пак, подобро да се распрашаш за Белград би ти рекла,досега се плакаше целосна сума како странец, ама со реформите можно е веќе и да примаат во државна:toe: а и мислам дека се појаки..јас сакав да одам за магистратура Загреб ама малку се разочарав, не е баш како што очекував, не се така напредни..само предност е што (колку што знам) примаат по двајца странци и во државна квота :smir:
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
13
Поени од реакции
0
Фала :):) Какви се условите во Софија кои мора да ги исполнува странски студент? И по која програма се студира? Некако не бев за да студирам во Софија, но можам да ја разгледам и таа можност :)
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Ако има за Франција некој што се интересира, нека праша слободно. Јас сум таму.
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
Исто важи и за Словенија, некој ако се интересира, слободно нека опита :wink:
 

Little Lady

Born To Be Wild
Член од
28 октомври 2008
Мислења
339
Поени од реакции
8
Фала :):) Какви се условите во Софија кои мора да ги исполнува странски студент? И по која програма се студира? Некако не бев за да студирам во Софија, но можам да ја разгледам и таа можност :)
па секоја година е различно околу тоа приемните, али воглавно бугарски, историја и биологија...и доста се лесни,за еден месец се спремаат
само оваа учебна година во Софија не примаја државна квота, само со целосно плаќање а за Пловдив незнам
со огледа на тоа дека се во ЕУ ти важи дипломата секаде само сеуште не е воведен системот со колоквиуми...уште е на испити, а според мене и полесно ни е вака :pipi:


Исто важи и за Словенија, некој ако се интересира, слободно нека опита :wink:
мене ме интересира за магистратури, дај некој линкој од факултети за биологија
а и општо кажи шо услови треба за уписи..во смисла на документи визи...
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Ако има за Франција некој што се интересира, нека праша слободно. Јас сум таму.
познавам една што се заврши постдипломски во франција, во скопје дипломира со многу висок просек на архитектура, ама кажувала дека во франција за македонец тешко се наоѓала работа (поради врската на французиве со грците) дали е тоа точно?
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
мене ме интересира за магистратури, дај некој линкој од факултети за биологија
а и општо кажи шо услови треба за уписи..во смисла на документи визи...
Колку шо гледам јас овде, имаш два смерови за магистратура шо се најтесно поврзани со биологија. То ти се Молекуларна биологија и Структурна и функционална биологија.

А за линкој можам да ти дам само на словенечки, пошто на англиски не му се воопшто средени. Ако сакаш, just yell :wink:

EDIT: Заборајв дека постој Google translate. Еве еден за услови за упис. Друг за предметите. Трет за напредување во наредна година. Сите овие се за Молекуларна биологија. Другите нешто не ги отвора. Потсети ме пак да проверам, ќе ти кажам.
 

Little Lady

Born To Be Wild
Член од
28 октомври 2008
Мислења
339
Поени од реакции
8
фала многу :) програмата ме бендиса, само дали знајш горе-долу како ода и цените, или дали има можности за плаќање како државна квота
а и со јазикот дали е тешко, или брзо се учи, и дали бараат некој испити за него
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
фала многу :) програмата ме бендиса, само дали знајш горе-долу како ода и цените, или дали има можности за плаќање како државна квота
а и со јазикот дали е тешко, или брзо се учи, и дали бараат некој испити за него
За плаќање не сум сигурен во која валута се плаќа, дали во евра или во долари, пошто на мојот факултет е во долари (американски), а на некој други е во евра. Сумата е 2000. Можности за плаќање државна квота нема, пошто не постои таква. Е сега, можиш да земаш стипендија и да си ослободена од плаќање на школарина. Ќе плаќаш само вписнина, то ти е некои 20-30 евра (претпоставувам дека е како на мојот факултет).

За јазикот нема да те лажам, е заебан. Падежи, двоина, триста онадења...
А за испит не знам дали ти бараат тебе. Мене да, за упис во 2 година. Не ти гарантирам за ништо од горе напишаното, мада најверојатно е така. Најубо ти да си прашаш по мејл или телефон, ќе те информираат тие најдобро.

Се надевам дека поможив малце. :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom