Студирање во странство

Saiya Jin

Dizzy Fingers
Член од
26 април 2006
Мислења
1.266
Поени од реакции
10
Јас студирам моментално во Британија и цените не се толку високи како што се во Америка. Значи за додипломци (од Македонија) е 10 500 фунти годишно. За нивни студенти е 3 500 годишно. Значи СИТЕ универзитети во Англија се со таа цена без разлика дали е тоа Оксворд или Кембриџ или во Лондон или било каде. Додека во Шкотска за ЕУ и Британија образованието е бесплатно.

Само еден мал проблем е незнам дали реформите што се случуваат во Британија моментално ќе ги засегне сите идни интернационални студенти. Имаат предлог закон да ја покачат квотата на тоа колку смеат да им наплаќат на студентите ( сега е на 3500 а сакаат да ја покачат на 7000). Инаку ако е некој за аплицирање за во Британија треба да одите преку веб страна на укас и од таму до 15 јануари да аплицирате на универзитетите (оксворд и кембриџ е до 15 октомври)

Ако некој сака повеќе информации нека пише ПП :)
 

InSuLaNeR

A man who never was a boy.
Член од
13 јули 2009
Мислења
878
Поени од реакции
107
Се нема пари да се школува во Македонија,а да не зборуваме за во странство!:toe:
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Jas sakam informacii...
Значи како прво треба да имаш влашко потекло. Некој роднина (и подалечен да е) во фамилијата што е влав би свршил работа.
Преводи од сите сведителства, диплома, лична карта, извод, лекарско, СИДА тест.
Само работата е што секоја година се даваат 25 места ама само на неколку факултети (Медицина, Економија, Јазици, Спорт и сл.) и тоа по 2-3 места.
Учиш нулта година романски јазик и после уште 3 или 6 години во зависност од должината на факултетот.
За цело време на студиеање добиваш стипендија од 60 евра месечно и плус сите трошоци (такса, сместување) се платени.
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
63
Поени од реакции
1
Ме интересира студирањето во Словенија. За школарина, трошоци на живот, горе доле ми е јасно, е сега сакам да знам дали можам да се префрлам таму во трета година? Тука сум на економски, па ќе можам ли да продолжам таму,дали ќе ми признаат предмети од тука? :toe:
 

HRISTINAA

Unusual
Член од
5 септември 2010
Мислења
8
Поени од реакции
0
Значи како прво треба да имаш влашко потекло. Некој роднина (и подалечен да е) во фамилијата што е влав би свршил работа.
Преводи од сите сведителства, диплома, лична карта, извод, лекарско, СИДА тест.
Само работата е што секоја година се даваат 25 места ама само на неколку факултети (Медицина, Економија, Јазици, Спорт и сл.) и тоа по 2-3 места.
Учиш нулта година романски јазик и после уште 3 или 6 години во зависност од должината на факултетот.
За цело време на студиеање добиваш стипендија од 60 евра месечно и плус сите трошоци (такса, сместување) се платени.

Nemam rodnina so vlashko poteklo..:/ Nitu sum vlainka
Od ko ke ja sredam rabotata so prevodite, prevedeniot materijal kaj treba da go odnesam?
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Nemam rodnina so vlashko poteklo..:/ Nitu sum vlainka
Od ko ke ja sredam rabotata so prevodite, prevedeniot materijal kaj treba da go odnesam?
Документите се носат во Романска амбасада околу 10 јули секоја година. Треба да прашаш таму за тоа
 
Член од
21 ноември 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo na site, da ja aktiviram malku temava :)
Sakam da zapisam masters po ekonomija/finansii od slednata ucebna godina ( 2011-2012) vo Ljubljana, Saraevo ili Zagreb. Aj pls ako ima nekoj sto studira tamu da mi kaze nesto poveke za uslovite + kade mozam da apliciram za STIPENDIJA ?
Fala mnooooogu :)
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
679
Поени од реакции
30
Се интересирам конкретно за Марибор, Словенија.
Имам две опции - Медицина и информатика.
Која област е поперспективна во Словенија и какви кадри се бараат повеќе?
 

Anne.

~ Happiness In Slavery.
Член од
4 декември 2009
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.284
Ако има некој што студира во Данска нека биде добар да ме информира колку се движи школарината, колкави се трошоците за живеење, да ме упати нешто :) Знам дека рано ми е, али ја навреме да се информирам. Благодариме:smir:
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
Се интересирам конкретно за Марибор, Словенија.
Имам две опции - Медицина и информатика.
Која област е поперспективна во Словенија и какви кадри се бараат повеќе?
Јас сум во Љубљана, ама мислам дека доволно сум кадарен да ти одговорам на прашањето.
Ако гледаш кај можеш да просперираш најмногу, тогаш двете опции ти се добри.
Ако гледаш кои кадри се повеќе барани на пазарот, одговорот е медицина. Во Словенија има многу малку доктори, забари и останати медицинари. Лично познавам 10-тина луѓе кои дошле тука да работат (додуша повеќето забари, ама сепак...), и без проблем се снашле. Веднаш добиле договор за работа, сместување и шо уште не.

Ако треба уште нешто, питај. :)
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
679
Поени од реакции
30
Јас сум во Љубљана, ама мислам дека доволно сум кадарен да ти одговорам на прашањето.
Ако гледаш кај можеш да просперираш најмногу, тогаш двете опции ти се добри.
Ако гледаш кои кадри се повеќе барани на пазарот, одговорот е медицина. Во Словенија има многу малку доктори, забари и останати медицинари. Лично познавам 10-тина луѓе кои дошле тука да работат (додуша повеќето забари, ама сепак...), и без проблем се снашле. Веднаш добиле договор за работа, сместување и шо уште не.

Ако треба уште нешто, питај. :)
Абе види, сестра ми лани се запиша на Медицински Факултет во Марибор , како странец , без никакво познавање на јазикот. Школарината изнесуваше 5000еур, меѓутоа искористи право да напише молба (дека доаѓа од посиромашна држава и дека немаат големи примања родителите) и беше ослободена целосно од школарината.Како странец, немаше право да аплицира за студенстки дом, па седи во стан. Многу веројатно е и дека ќе и одобрат и стипендија со која ќе и го платат станот(200еур). Знам дека имаше некоја афера со докторите за дежурства , и било прилично дефицитарна работа.
Ти шо факс учиш и до каде си? Има и други бенефиции за студенти, како на пример со тоа боневите се јаде абнормално ефтино во речиси секој ресторан, веројатно и самиот ги користиш.
Ја сега матурирам и најверојатно ќе аплицирам у Марибор, и тоа не планирам да се враќам од кога ќе завршам. Знам дека двата факултети за кои сум заинтересиран се дијаметрално спротивни, меѓутоа мислам дека би успеал и на двата, затоа се интересирам каде би имало повеќе работни места и нормално, поголема плата. Ти имаше ли проблеми со јазикот и како се запиша на почеток?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Абе види, сестра ми лани се запиша на Медицински Факултет во Марибор , како странец , без никакво познавање на јазикот. Школарината изнесуваше 5000еур, меѓутоа искористи право да напише молба (дека доаѓа од посиромашна држава и дека немаат големи примања родителите) и беше ослободена целосно од школарината.Како странец, немаше право да аплицира за студенстки дом, па седи во стан. Многу веројатно е и дека ќе и одобрат и стипендија со која ќе и го платат станот(200еур). Знам дека имаше некоја афера со докторите за дежурства , и било прилично дефицитарна работа.
Ти шо факс учиш и до каде си? Има и други бенефиции за студенти, како на пример со тоа боневите се јаде абнормално ефтино во речиси секој ресторан, веројатно и самиот ги користиш.
Ја сега матурирам и најверојатно ќе аплицирам у Марибор, и тоа не планирам да се враќам од кога ќе завршам. Знам дека двата факултети за кои сум заинтересиран се дијаметрално спротивни, меѓутоа мислам дека би успеал и на двата, затоа се интересирам каде би имало повеќе работни места и нормално, поголема плата. Ти имаше ли проблеми со јазикот и како се запиша на почеток?
Неможиш така да гледаш на работите каде би имало повеќе плата оти релативно е , ете пример учиш информатика завршваш за 4 години наоѓаш работа и си работиш за 500 до 1000 евра на почеток , одиш на медицина 6 години учиш значи и после тоа наоѓаш работа земаш можи нешто повеќе плата, повеќе ќе работиш дежурства и слично и плу рачунај ако учиш нешто информатика, програмирање шо и да е ќе имаш ем две години повеќе работни искуство то ти е плата над 1500 евра мин плус можиш и за 6 години и магистер да бидиш и да одиш после во австрија да земаш 5000 евра плата , познавам еден програмер што моментално во австрија работи и успеа на истиот принцип како што ти кажав. ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom