Студирање во странство

Член од
7 јануари 2009
Мислења
679
Поени од реакции
30
Неможиш така да гледаш на работите каде би имало повеќе плата оти релативно е , ете пример учиш информатика завршваш за 4 години наоѓаш работа и си работиш за 500 до 1000 евра на почеток , одиш на медицина 6 години учиш значи и после тоа наоѓаш работа земаш можи нешто повеќе плата, повеќе ќе работиш дежурства и слично и плу рачунај ако учиш нешто информатика, програмирање шо и да е ќе имаш ем две години повеќе работни искуство то ти е плата над 1500 евра мин плус можиш и за 6 години и магистер да бидиш и да одиш после во австрија да земаш 5000 евра плата , познавам еден програмер што моментално во австрија работи и успеа на истиот принцип како што ти кажав. ;)
Да , релативно е. Затоа убаво пишав на почетокот, каде можам да просперирам подобро, на кое поле.
Јасно е дека медицината е поценета, меѓутоа е 6год општата + 4год специјализација = 10 години школо. Епа да му ебам матер,ама ногу е.
Додека електрашкото е 3 години + уште 2.
Огромна разлика.
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
Абе види, сестра ми лани се запиша на Медицински Факултет во Марибор , како странец , без никакво познавање на јазикот. Школарината изнесуваше 5000еур, меѓутоа искористи право да напише молба (дека доаѓа од посиромашна држава и дека немаат големи примања родителите) и беше ослободена целосно од школарината.Како странец, немаше право да аплицира за студенстки дом, па седи во стан. Многу веројатно е и дека ќе и одобрат и стипендија со која ќе и го платат станот(200еур). Знам дека имаше некоја афера со докторите за дежурства , и било прилично дефицитарна работа.
Ти шо факс учиш и до каде си? Има и други бенефиции за студенти, како на пример со тоа боневите се јаде абнормално ефтино во речиси секој ресторан, веројатно и самиот ги користиш.
Ја сега матурирам и најверојатно ќе аплицирам у Марибор, и тоа не планирам да се враќам од кога ќе завршам. Знам дека двата факултети за кои сум заинтересиран се дијаметрално спротивни, меѓутоа мислам дека би успеал и на двата, затоа се интересирам каде би имало повеќе работни места и нормално, поголема плата. Ти имаше ли проблеми со јазикот и како се запиша на почеток?
Е да, сега со воведувањето на болоњскиот начин на студии (3+2 години), школарините рипнаа енормно. За среќа јас сум од старата гарда, така да сум опростен од школарина.
Иначе, во Љубљана не ги уважуваат таквите молби, дека немаш примања. Ептен ретки се случаите шо им успеало то. Стипендија земаат скоро сите овде, на сите им се движи од €200-€230. За Македонци ти зборам. :)

Јас сум запишан на Компјутерска техника и информатика (Fakulteta za računalništvo in informatiko) и сум 3-та година, смер Информатика.

Е бато тие бонови во Љубљана се многу поскапи за разлика од Марибор. Просечна цена им е €2.75, а скоро на сите цената им е над €3.00.
Со јазикот имав проблеми, да, како и секој. Додуша имав интензивен курс од 10-тина дена пред да дојдам тука, ама не ми помогна баш многу. Со тек на време ќе се научиш, ќе те научи маката. После 3 години поминати овде, мислам дека доволно добро го научив јазикот, дури и положив со оцена 5 на средно ниво.

Не знам дали е иста постапката сега. Памтам тогаш дека прво се даваше пријава до 05.02 на интернет, внесваш податоци, такви работи, и мислам дека требаше да одбериме 3 факултети на кои би сакале да се запишиме (прва, втора и трета желба). После, ко ќе ја добиеш дипломата (или матурата во твој случај), преведваш и одма пушташ тука на нострификација. Чекаш негде до кај 20-ти август (јас толку чекав, другите не знам), и после си собираш документи и си одиш фино-лепо на упис.

Иначе, рано ти е уште сега да си го планираш понатамошниот живот. И јас бев ко тебе, редовно ќе учев, немаше да паѓам на колоквиуми/испити, ама не испаѓа како шо ќе си замислиш. Зато полека, дојди еднаш, после чекор по чекор. Слушај паталец, не гаталец. ;)

И толку. :vozbud:
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
679
Поени од реакции
30
Е да, сега со воведувањето на болоњскиот начин на студии (3+2 години), школарините рипнаа енормно. За среќа јас сум од старата гарда, така да сум опростен од школарина.
Иначе, во Љубљана не ги уважуваат таквите молби, дека немаш примања. Ептен ретки се случаите шо им успеало то. Стипендија земаат скоро сите овде, на сите им се движи од €200-€230. За Македонци ти зборам. :)

Јас сум запишан на Компјутерска техника и информатика (Fakulteta za računalništvo in informatiko) и сум 3-та година, смер Информатика.

Е бато тие бонови во Љубљана се многу поскапи за разлика од Марибор. Просечна цена им е €2.75, а скоро на сите цената им е над €3.00.
Со јазикот имав проблеми, да, како и секој. Додуша имав интензивен курс од 10-тина дена пред да дојдам тука, ама не ми помогна баш многу. Со тек на време ќе се научиш, ќе те научи маката. После 3 години поминати овде, мислам дека доволно добро го научив јазикот, дури и положив со оцена 5 на средно ниво.

Не знам дали е иста постапката сега. Памтам тогаш дека прво се даваше пријава до 05.02 на интернет, внесваш податоци, такви работи, и мислам дека требаше да одбериме 3 факултети на кои би сакале да се запишиме (прва, втора и трета желба). После, ко ќе ја добиеш дипломата (или матурата во твој случај), преведваш и одма пушташ тука на нострификација. Чекаш негде до кај 20-ти август (јас толку чекав, другите не знам), и после си собираш документи и си одиш фино-лепо на упис.

Иначе, рано ти е уште сега да си го планираш понатамошниот живот. И јас бев ко тебе, редовно ќе учев, немаше да паѓам на колоквиуми/испити, ама не испаѓа како шо ќе си замислиш. Зато полека, дојди еднаш, после чекор по чекор. Слушај паталец, не гаталец. ;)

И толку. :vozbud:
А можно ли е да се запишам на твојот смер , а да полагам на државна матура англиски јазик ? Конкретно за твојот факс, нивото на образовние што го добиваш таму е многупати подобро од тукашното(мислам на ЕТФ Скопје или ПМФ), нели ? Мислам на ниво на опременост на факултетот, вежби... А генералната структура е речиси иста, смеровите како шо можам да забележам се истите доколку се преведат на македонски. Ти благодарам на укажаната помош, поздрав.
 

ФлоуБТ

Потпис: Clever Bastard
Член од
17 февруари 2008
Мислења
1.582
Поени од реакции
66
А можно ли е да се запишам на твојот смер , а да полагам на државна матура англиски јазик ? Конкретно за твојот факс, нивото на образовние што го добиваш таму е многупати подобро од тукашното(мислам на ЕТФ Скопје или ПМФ), нели ? Мислам на ниво на опременост на факултетот, вежби... А генералната структура е речиси иста, смеровите како шо можам да забележам се истите доколку се преведат на македонски. Ти благодарам на укажаната помош, поздрав.
Ако гледаш предмети, горе-долу е исто. Пред 2-3 месеци бев решен да се вратам назад од одредени причини, па се заинтересирав за признавање на предмети и такви работи. Само 2-3 предмети од првите 2 години во Скопје не се изучуваат, друго се е опфатено.

А за опременоста на факултетот, можам да ти кажам дека стварно Е опремен. Сега не би можел да споредам со ЕТФ и ПМФ, пошто не знам како е таму ситуацијата.
Тоа што овде по секој предмет имаш и лабораториски и аудиторни вежби, мислам дека доволно кажува дека тука е организирано на повисоко ниво, а со то е и поефикасно.

Истото важи и за смеровите, не знам како се во Скопје. На мојот факултет паралелно се изведуваат две програми, старата (не се врши упис во оваа, само се завршува, последна генерација сме ние што сме сега 3 година) која е 4+1 година, и новата, по Болоњски начин, односно 3+2 години. Бирањето на смер е после 2 година, разликата е шо по старата програма имаш само 3 смерови (информатика, софтвер и хардвер), а по новата имаш 8 модули (Компјутерски мрежи, Информациски системи, Владеење на информатика, Развој на програмска опрема, Компјутерски системи, Алгоритми и системски програми, Вештачка интелигенција и Медиумска технологија), од кои секој модул содржи 3 предмети. Ти си бираш два модули и тие ти се како смер. Ако ги споредиш, ќе видиш дека смеровите се уствари расцепкани на повеќе модули.

Е сега за матурите не знам како оди, пошто јас матура НЕ полагав, од старите сум јас, така да, мислам дека најдобро е да си прашаш на уписната служба на универзитетот во Љубљана.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
Може некој да ми каже дали може и ако може како идат или каде да се распрашам за префрлување на факултет во Словенија? Сега сум јас втора година и сакам ако може да се префрлам од трета таму да продолжам.
 
Член од
30 декември 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Jas sum iden student na Ekonomskiot fakultet vo Ljubljana...Za skolarina se plaka za Makeodnci 2100 evra, tocno e deka mozat da te oslobodat od skolarina no toa e sepak individualna odluka na fakultetot, inaku ima povolnosti stipndija ( socijalno ) 185 evra mesecno + trosoci za smestaj i zivot...Inaku se pravat napori od slednata godina da se ukine participacijata za Makedonskite studenti, toj bilateralen dogovor Slovenija i go ponudile na Makedonija, so toa sto e potpisan od nivna strana a se ceka da bide potpisan od nasa.Nasive se plasat od odliv na studenti i sega se ceka a nie ke go jademe stapot.Inaku mislam deka ovoj univerzitet e najdobar na balkanot + megu najdobrite vo istocna evropa, ima akreditacija za Evropa i od godinava za Amerika.
Studentskiot zivot e odlicno organiziran jazikot se uci mislam deka e najrazumna opcija sto moze da se dozvoli...
Toa e se sto znam za SLovenija, bidejki kontaktiram so dosta luge od tamu i sekojdnevno gi bombardiram so prasanja
Ako ima nekoj sto ke bide prva godina neka pise
Pozdrav vi posakuvam sreka vo studiranjeto



me zainteresira so ova sto go pisa, zs bas razmisluvav na taa opcija studiranje ekonomski vo Ljubljana...
tocno e deka sega ke bide besplatno, prasav preku mail... no me interesira,i ako mozes da mi pomognes, da mi dades nekoi podatoci kako i koga aplicirase ti? a posebno za toa kako odi baranjeto smestaj... tnq odnapred
 
Член од
11 јануари 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
постдипломски студии во Романија

Заинтересиран сум за постипломски студии во Романија. Ке ми биде од голема помош секој ваш совет или пак доколку има некој завршено таму, се разбира неговото искуство.. Однапред ви благодарам !!!
 
Член од
13 јануари 2011
Мислења
23
Поени од реакции
1
Стипендија за Австралија

Здраво.
Јас сум државјанин на Австралија(имам живеено таму како дете). Ме интересира како можам да добијам стипендија за студирање медицина во Сиднеј. Дали некој знае или има искусено?
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво. Се знае ли нешто во врска со овој договор за ослободување од партиципација на македонците во Словенија? Сите кажуваат различно. Видов дека секој факултет индивидуално може да го ослободи студентот од партиципација но сепак не ми е јасно...матурант сум а сакам да студирам музика во Љубљана.
 

bikerboy_87

F*CK...all i need is U!
Член од
30 март 2009
Мислења
42
Поени од реакции
4
има некој информации за во швајцарија како одат работите...со 3 години на правен по ЕКТС, дали таму можам нешто да достудирам или во најкраен случај таму да продолжам на мастер студии...гледав на нет и тие таму студираат по ЕКТС систем 180 кредити за bachelor плус 120 кредити за мастер. некои искуства или да слушнал некој некоја успешна приказна од некој близок? позз
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo na site.. Nov sum po forumive i mi treba edna inaformacija. Dali nekoj znae koi od Fakultetite(za ФЕИТ podetalno) se priznati vo stranstvo bez dopolnitelni polaganja... ? fala odnapred:)
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.538
Поени од реакции
5.768
Ги прочитав скоро сите мислења и не најдов сроден пост со моето прашање, кое би гласело... Ме интересираат мастер студии во Словенија(Љубљана) или Италија(Фиренца, Верона), и тоа од Факултет за Биотехнички науки, смер Преработка на анимални производи, на кој сум оваа година апсолвент... Или некој сличен факултет, на пр. Фак. за Ветеринарна медицина...

Знам дека во Италија има изобилство на вакви факултети, но имам слушнато дека има голем дел Македонци и во Словенија..

Помош !?
 
Член од
11 февруари 2011
Мислења
16
Поени од реакции
0
Ок прочитав скоро се.
Сега сум четврта година средно значи завршувам и сакам да се запишам на некој факултет во странство(по можност подалеку од Балканов).Сакам да студирам информатика или компјутерско инжинерство.
Има можност во некоја држава на некој универзитет каде што би добивал стипендија и годишно би ме чинело мах околу 100-300е?+парт-тиме работа како би ги покривал другите трошоци.
Не би можел да си дозволам да плаќам повеќе од 300е годишно.Би работел и би направил се за да студирам во странство.Одличен ученик сум 5.00 и имам положено FC(First Certificate English) итн итн...

Помош?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom