Струјомерите - како функционираат?

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
кога ќе го обновуваш инвентарот со лончиња, обрати внимание дека никако не смееш да купиш од стариот тип со емајл.
обавезно да биде од новите, со дупло дно и сл
Кои се последиците?
Моите имаат и таков шпорет па фураат со сите типови тенџериња и лончиња
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Кои се последиците?
Моите имаат и таков шпорет па фураат со сите типови тенџериња и лончиња
нема последици! него кај таквите стари лончиња се искривува дното, станува овално најчесто, така да за индукција тоа е многу непожелно. контактната површина се намалува. па ако уште и се клати, а обично и се клати,, тогаш имаш пали/гаси на деловите како што се клатат.
 
Член од
7 септември 2011
Мислења
5
Поени од реакции
1
kako moze da se poznae dali i koj krade struja? nemoze 3 meseci da mi doagja struja po 4-5,000 a za posledniov 20,000...
Kako moze da se osiguri strujomerot za da ne mi kradat struja?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
kako moze da se poznae dali i koj krade struja? nemoze 3 meseci da mi doagja struja po 4-5,000 a za posledniov 20,000...
Kako moze da se osiguri strujomerot za da ne mi kradat struja?
Самото тоа што ти дошла таква сметка покажува дека не е точно мерењето
Ако имаш стари сметки за повеќе години наназад можеш да провериш и да се увериш дека секој ист месец си трошел приближно иста количина на струја ( ист број киловатчасови ) Тие разлики не можат да бидат поголеми од неколку проценти. Зошто е тоа така? Во јануари, оваа или минатат или пред мината исто сте користеле сијалици, сте гледале исто телевизија, сте готвеле исти јадење, исто сте се топлеле и тн. Нема никаква причина да има поголеми одстапувања
Бидејќи кај Вас има одстапување, речиси сигурно струјомерот е расипан
Затоа поднеси приговор до ЕВН, во кој ќе наведеш дека си добил сметка 5 пати поголема од просечните и дека бараш да се провери струјомерот. Ако имаш стари сметки и нив копирај ги и поднеси ги.
Ако те одбијат поднеси и приговор до пазарна инспекција и таму изнеси ги истите аргументи
Извести не што ќе направиш
 
Член од
7 септември 2011
Мислења
5
Поени од реакции
1
Самото тоа што ти дошла таква сметка покажува дека не е точно мерењето
Ако имаш стари сметки за повеќе години наназад можеш да провериш и да се увериш дека секој ист месец си трошел приближно иста количина на струја ( ист број киловатчасови ) Тие разлики не можат да бидат поголеми од неколку проценти. Зошто е тоа така? Во јануари, оваа или минатат или пред мината исто сте користеле сијалици, сте гледале исто телевизија, сте готвеле исти јадење, исто сте се топлеле и тн. Нема никаква причина да има поголеми одстапувања
Бидејќи кај Вас има одстапување, речиси сигурно струјомерот е расипан
Затоа поднеси приговор до ЕВН, во кој ќе наведеш дека си добил сметка 5 пати поголема од просечните и дека бараш да се провери струјомерот. Ако имаш стари сметки и нив копирај ги и поднеси ги.
Ако те одбијат поднеси и приговор до пазарна инспекција и таму изнеси ги истите аргументи
Извести не што ќе направиш
Фала за брзиот одговор, ке пишам штом имам некаков feedback.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.975
Поени од реакции
14.730
Dali minatite smetki bile izgotveni vrz osnova na pročitano broilo ili pišuvani napamet za što Evn ima pravo da go pravi,ama posle nekolku meseci mora da izvrši korekcija. Iskluči gi site potrošuvači i vidi dali broiloto odbrojuva. Posle vklučuvaj pitrošuvači eden po eden i vidi kolju će izmeri. Za boljer od 3 kw treba brojčanikot da ti pokaži 3 edinici poveće za eden saat vreme.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Како што ти рекоа исклучи се од штекер извади (освен бојлерот и греалица во бања тоа неможеш гарант :) ) ама можеш да ги исклучиш прекинувач и види дали бројките се менуваат, ако се менуваат нешто/некој влечи струја односно те краде а ако нема тогаш е струјомерот. Исто спореди киловати на состоба на сметката и тие на него. Знаеш како викаат, една нула како кула. Место 300 киловати ако ти пишале 3000 ...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.692
kako moze da se poznae dali i koj krade struja? nemoze 3 meseci da mi doagja struja po 4-5,000 a za posledniov 20,000...
Kako moze da se osiguri strujomerot za da ne mi kradat struja?
Земи сметка и спореди ги киловатите дали се исти.
Ваква разлика вообичаено се случува кога инкасантите паушално пишуваат киловати.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Земи сметка и спореди ги киловатите дали се исти.
Ваква разлика вообичаено се случува кога инкасантите паушално пишуваат киловати.
Да утне +/- 2-3к денари ,ама 20к.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Не разбравме како инкасаторот му го чита мерилото. Ако пишува рачно ништо чудно. Ако оди со „диши/недиши :D “ тешко, ама од кај да знаеш...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.692
pa kako moze 9 dena vo januari da pokaze 3000 kw/h, i za ostanatite 19 dena vo fevruari 1000 kw/h?
Јас викам дека инкасаторот погрешил број, или паушално кај зимни месеци пишувал киловати за летни. И кај двете случаеви ти ен губиш, само ќе платиш пред време.

Земи последна сметка и оди провери кај струјомерот за секој случај.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ако не сте биле дома кога поминувал струјаџијата,состојбата можете да ја кажете вие ако се јавите во ЕСМ.
Бројот и кодот го има на фактурата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom