Струјомерите - како функционираат?

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од Смрт за зони и пајак воз., 29 септември 2013.

 1. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.518
  Сите дома имаме струјомери и врз основ на нив плаќаме струја
  Многу години наназад се користеа индукциони струјомери, кои ја мереа само активна енергија.
  Од кога електодистрибуција ја презема ЕВН, таа веднаш почна да ги заменува овие струјомери и постави дигитални. Јас се обидував да најдам но никаде не можев да најдам податок дали ови нови струјомери кои ги постави ЕВН покажуваат само активна електрична енергија или покажуваат привидна енергија, односно мерат посебно напон а посебно струја па потоа ги множат.
  Еве што на Википедија има за струјомери
  http://en.wikipedia.org/wiki/Electricity_meter
  Сега да појаснам зошто ова ми е потребно:
  Според тарифниот систем, домаќинствата треба да плаќаат само за активна енергија. А ако ЕВН уградила струјомери кои покажуваат привидна енергија, тоагаш таа ни наплатува и за реактивната енергија и тоа по цената за активна.
  Оваа тема ја отварам за да на неа се соберат информации од учесници во форумов кои ја познаваат електротехниката. Ако утврдиме дека ЕВН ни наплатува привидна струја по цени за активна, треба да побараме цената на струјата да се намали.
  Еве ја интернет страницата на Бирото за метрологија каде што можат да се најдат податоци за мерилата кои се одобрени
  http://www.bom.gov.mk/

  Значи прашањето е: Дали струјомерите кои ги постави ЕВН, покажуваат активна или привидна ( моќност ) струја?
  Ги молам сите кои имаат познавања да помогнат?
   
  На Sluzbarski., Windfucker, Hip.Hop_MKD и уште 8 други им се допаѓа ова.
 2. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.265
  Допаѓања:
  3.166
  Ќе ти наплаќаат како сакаат, и никому ништо. Што повеќе струја тоа повеќе данок, така да и волкот сит и офците на број. :)
  Незнам баш како функционираат овие новиве, ама можат да не ебат у мозок како сакаат. Ем ќе си ја плаќаш реактивната моќност ем + 33%. И...да не заборавам, сигурно може да се придодаде + уште нешто.
  По моја слободна проценка, со дигиталниве броила се плаќа негде + 50%.....нека ме поправи некој ако грешам.
   
  На Смрт за зони и пајак воз. и khz777 им се допаѓа ова.
 3. Плавооко

  Плавооко

  Член од:
  27 мај 2013
  Мислења:
  719
  Допаѓања:
  535
  Точно...од кога го ставија новото броило, секој месец имам скоро пола плус (некогаш и 70%) (n)
  А посебна приказна се тие 33,33%. Тоа му доаѓа како таксист да те вози некаде за 100 денари и да ти побара +33,33% амортизација на колата :mad:
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kooperativa

  kooperativa Г-ин Пола Милениум

  Член од:
  2 октомври 2012
  Мислења:
  7.633
  Допаѓања:
  8.593
  моето искуство е сосема обратно. ДА, пред да ми го сменат струјомерот, очекував поголеми сметки. и бев спремен за тоа. но кога го сменија, .... :confused: сметката ми беше скоро30% помала (очекував 2200, кога она 1500-1600):confused:
  ја онака збунет, идам доле кај струјомерот, проверувам да не прочитале лошо, па да следниот месец ми дојде многу поголема сметка, ........ читам, гледам и се чудам. нормално не возможно да ја знаеш точната состојба, али провизорно ДА. калкулирам и се е ОК. хммммммммм, ... ај си викам, ќе видма како во следните 2-3 месеци, .... и до ден денес сметките ми се помали. не знам како е ова возможно, но овој муабет ми е правен милион пати со пријатели и кај сите нив има зголемување, и на никој не му е јасно зошто е тоа така кај мене.
  е сега, околу тоа дали активна или привидна струја мерат, .. не знам. не е лошо да се дознае (ќе се распрашам и јас) за да знаеме дали некој краде
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Плавооко

  Плавооко

  Член од:
  27 мај 2013
  Мислења:
  719
  Допаѓања:
  535
  kooperativa чувам сметки над 5 години. Точно знам како оди математиката :( инаку по правило би требало да се мери само потрошената (активна), а НЕ реактивна енергија. Тоа обично се наплатува од големи корисници, а не од домаќинствата
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kooperativa

  kooperativa Г-ин Пола Милениум

  Член од:
  2 октомври 2012
  Мислења:
  7.633
  Допаѓања:
  8.593
  друже, сите ја знаеме математиката, али прашањето на “смрт“ е дали ние без да знаеме струјомерите ни мерат и реактивна. познавајќи ги работите во нашава држава ништо чудно да е ова вистина.
   
  На Смрт за зони и пајак воз. и Vanlok им се допаѓа ова.
 7. ShakaZulu

  ShakaZulu " Тој Сум Бре "

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  2.933
  Допаѓања:
  3.053
  Не исклучувај можноста старото индуктивено броило да ти било зезнато и да вртело побрзо од колку што треба, сепак таму покрај намотките, дискот... има и многу запци, осовинчина... на едно преносно тркалце да има мал дефект голема е можноста да прави цел круг со 29 запци наместо со 30 (како пример да речеме) и ете ти 3,3% вишок кој во бројниот/преносниот ситем низ броилото може се зголемува на повеќе и така...

  може да тестираш ако го сеуште го чуваш старото броипо (на сите им ги оставаа после промената колку што знам) со едноставен систем и некој потрошувач дома (греалица/бојлерче/ печка или обична столна ламба крај краева...) позајми од комшија пријател кој има старо броило едно , врзи ги сериски и на крај потрошувачкиот елемент ... мрежата е едноставна штекер >броило 1> броило 2 > потрошувач, ако свртат исти бројки двата ок, ако твојот е побрз од другиот си ги честел ЕВН подолг период :( последната бројка во боја реагира на 1/10 киловат/час па сијалица од 100W треба да помести една бројка за саат време или сите десет (цел круг) за десет саати, ако твојот сврти 13 за 10 сати работа тогаш навистина си плаќам 30% повеќе претходно од сега :(
   
  На Смрт за зони и пајак воз. и kooperativa им се допаѓа ова.
 8. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.265
  Допаѓања:
  3.166
  Имам разговарано со доста луѓе....како тоа сите плаќаат повеќе?
  Како и да е...
  Треба да си постои служба која во рандом домакинства ќе ја мери точноста на броилата. Не е мала работа ова, пљачка тречег рајха :)
  Е сега, таа служба нормално ќе работи за системот(ќе биде потплатена и сл.) и во оваа посрана држава пак рајата е сјебана.....тоа ти е.
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 9. ShakaZulu

  ShakaZulu " Тој Сум Бре "

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  2.933
  Допаѓања:
  3.053
  Затоа што старите броила имаа “празен од“ сега на електронски заборави го тоа... исто и со водомерите... имаа од без да регистритаат мал проток ама сега “имаа“ е минато свршено време...

  за баждарење може да си поднесеш барање и би требало да дојдат да го сменат со друг додека твојот го “проверуваат“, е сега тоа колку ќе биде навистина извршено не може да се гарантира но проверувањето исто треба да се прави од време на време со цел покрај баждарење на точноста и враќање на бројките на “нула“
   
 10. Плавооко

  Плавооко

  Член од:
  27 мај 2013
  Мислења:
  719
  Допаѓања:
  535
  Ова се е точно,ама муабетот е ШТО се мери? Дали е точно мерењето или не, тоа е друг муабет
  --- надополнето: 29 септември 2013 во 16:50 ---
  http://www.iskraemeco.si/emecoweb/eng/products/bdf/ME172.pdf

  Ова е броилото од ЕВН. Ај сега некој нека преведе што значат сите тие мерења што ги прави
   
  На Смрт за зони и пајак воз. и ShakaZulu им се допаѓа ова.
 11. ShakaZulu

  ShakaZulu " Тој Сум Бре "

  Член од:
  29 јули 2008
  Мислења:
  2.933
  Допаѓања:
  3.053
  Те разбирам што сакаш да кажеш но во одсуство на информација што е тоа што мери имам да кажам дека мери СЕ'. Така да по мене не е битно што мери туку дека нема ништо што не опфатено во пресметките за жал... на овај додај 33,33% за амортизација мрежата, 18% ддв, јавно осветлување, ако жевеет во зграда % од струјата која е потрошена од “куќен совет“ и така натака...
  Лично се грејам на струја во зима. Ако речеме дека зимски месеци просек ми е 4000 денари ако ги пресметам потрошените киловати по цената на киловат единечно (скапа+ефтина) иди дека сум потрошил струја за 2500 негде а имам 1500 доплата за лепе очи... мамицу нивну...
   
  На Смрт за зони и пајак воз. и Xibalba им се допаѓа ова.
 12. Xibalba

  Xibalba Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.637
  Допаѓања:
  9.996
  А што е толку битно дали мери се' ? И онака најголеми потрошувачи во домот се активните елементи како бојлери, рингли, релна, пегла, сијалици итн. Така да отстапувањето е релативно мало на измерената вкупна во однос на измерената актива ел. енергија
   
 13. Плавооко

  Плавооко

  Член од:
  27 мај 2013
  Мислења:
  719
  Допаѓања:
  535
  Чекај чекај...на страна ДДВ и "дополнителни трошоци". Збориме за киловати :)
  --- надополнето: 29 септември 2013 во 17:34 ---
  Донекаде да,ама и не е баш така... Прво што е киловат/час, па после се друго. Било каде во МК ќе мериме рандом и ќе видиш дека нема баш 220-230в напон. Од тука, сите потрошувачи, па и сијалица (крушка) не трошат баш како што пишува на нив нели? Или ајде практично и јасно за сите:
  Имаш сијалица од 100W, така?
  Е сега, ако имаш едносмерно броило математиката е: P(W)= U(напон во волти) * I (струја во ампер)
  Или 100W=220*I ....... I=100/220.....или цело ова е 0,4545А така?
  А при напон од пример 180V?
  100W=180*I.......=0.55A
  Отпор на една сијалица е 529Оma или математиката вика вака
  P=U*I ....(220*220)/529 = 91.49W
  P=U*I.....(180*180)/529 = 61.24W
  Преведено на крај - Ако имам помал напон (волтажа) автоматски мојата сијалица троши ПОМАЛКУ, а ЕВН ми наплатува како да троши на посилен напон!!! Ова не е крадење?
  Намерно одев со едносмерна струја, кај наизменична има cos(fi) само што за сијалица е 1 (исто ко да го нема)
  --- надополнето: 29 септември 2013 во 17:35 ---
  Размисли малку дали шпорет, бојлер или рерна од 500W секогаш троши ТОЧНО 500W на час? ;)
   
  На Смрт за зони и пајак воз. и kooperativa им се допаѓа ова.
 14. Xibalba

  Xibalba Punctum vivimus

  Член од:
  24 јануари 2012
  Мислења:
  5.637
  Допаѓања:
  9.996
  Имаш грешка во начинот на пресметката, струјомерите мерат протечена струја I.
  Ако на влезот имаш помал напон ќе имаш и измерено помала моќност.
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Плавооко

  Плавооко

  Член од:
  27 мај 2013
  Мислења:
  719
  Допаѓања:
  535
  Па тоа е најголемата кражба. Треба да мерат искористена струја, а не проток на струја. Нели се мери во килоВАТИ, НЕ во киловолти.
  Може е глупава споредбата, ама ајде со бензин. Ако во резервоар имаш 50л бензин и во една недела потрошиш 20л, на следно полнење на бензинска сигурно нема да ставиш +50, туку само 30л за да дојдеш до претходната состојба нели? Ова нивново испаѓа, искористил ти или не,исто ти се фаќа...важно поминала струјата низ тебе (броилото)
   

Сподели преку: