Струјомерите - како функционираат?

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Ова нивново испаѓа, искористил ти или не,исто ти се фаќа...важно поминала струјата низ тебе (броилото)
Така е за се', на пример водовод не ги интересира дали тебе ти тече казанчето и не ја искористуваш целата вода што ти ја предале до водомерот.
Примерот со бензинот стварно не ти го сфатив.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Така е за се', на пример водовод не ги интересира дали тебе ти тече казанчето и не ја искористуваш целата вода што ти ја предале до водомерот.
Примерот со бензинот стварно не ти го сфатив.
Кога се мери струја во домаќинство, се мери колку од струјата е искористена, а не колку поминала. Ако ми мерат помината струја (нели сите сме дел од ел. коло) тогаш нека дадат опција со кабел да правам "приклучи се...троши....исклучи се од мрежата". Тогаш точно ќе се знае колку сум "земал" и никој нема да се буни. Бензинот беше - не мерат колку поминало низ цревото на бензинска, туку колку било ставено кај тебе во резервоар и во зависност колку си потрошил, ќе си купиш следен пат колку ти треба. Најлесна пресметка е да се соберат сите апарати дома (моќноста) * часови на користење во една година + некоја толеранција на грешка во % и ете ти АКТИВНА струја. Сигурно никој нема дома бојлер, шпорет, пегла и слично вклучено 24/7. Кај големите потрошувачи се пресметува вкупно, поради тоа што една фабрика не може да си дозволи "вклучи - исклучи" на машини во погон
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Пријателе знаеш дека наизменичната струја не може да се складира на ниеден начин така ? Она што ти поминало и влегло дома не може да го вратиш или зачуваш за наредниот месец, сакал ти потрошил ефективно или не тоа поминало и заминало... броилото мери проток а електроните влегле во твојата инсталација дома, си ги искористил ти или не.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Немам намера да се натегаме, ама
Кога се мери струја во домаќинство, се мери колку од струјата е искористена, а не колку поминала.
Неточно, се мери колку поминала. Твој (или мој) проблем е дали ќе ја искористам.

Бензинот беше - не мерат колку поминало низ цревото на бензинска, туку колку било ставено кај тебе во резервоар и во зависност колку си потрошил, ќе си купиш следен пат колку ти треба.
Пак неточно, на бензинска мерат колку минало низ цревото, а не колку тебе ти ставиле во резервоар.
Ова го користат некои од пумпашите за малверзации, ама не тоа темата.

Најлесна пресметка е да се соберат сите апарати дома (моќноста) * часови на користење во една година + некоја толеранција на грешка во % и ете ти АКТИВНА струја. Сигурно никој нема дома бојлер, шпорет, пегла и слично вклучено 24/7.
Како побогу мислиш да ти измерат колку часови си користел секој од уредите по дома? Да ти ставаат тајмери на се', од сијлица до бoјлер?
Стварно не знам зошто ти мислиш дека овој метод е најлесен.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Ајде вака тогаш.... како е можно цела година да имам месечно околу 300киловати потрошено, а во неколку месеци да имам 380, кога дома НЕМАЛО никој? ги имам сметките, баш ќе ги скенирам на делот кај потрошувачка, па и ти ќе се чудиш
А за бензинот намерно беше така напишано, за ти сам да кажеш дека и тие прават малверзации за количината. Истото е нели?
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Тие пиштаат струја а ти (некој твој електричен уред) ја повлекуваш од мрежа. Ако несакаш уредите да повлекуваат исклучи ги од мрежа... прикличените во штекер полнач за мобилни а без укличен мобилен на другиот крај, изгасените тв/радио апарати каде свети сијаличето... сите тие се пасивни потрошувачи кои ти мислиш дека не ги користиш ама тие си тргаат струја од мрежата... како примерот со казанчето горе така и овде струјата прави магнетно поле кое резултира со напон на седундарна/ите намотки, ти користел или...
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.257
Поени од реакции
3.608
Баш така... се е умп заминато а нив не ги боли за обичните смртници што поштаро им носи сметни за потрошена магла...
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Не си прајте бајрам со умот, во држава во која што повеќе од половина на сметката директно парите одат во државен буџет се знае што е маката не е скапа струјата рекетот е голем.
33,33 % за фиктивна услуга + 18 % ДДВ ви изнесува 51,33 % од сметката за струја така да ако убаво ја погледнете сметката за струја ќе видите дека најмалку плаќате за потрошена електрична енергија, се останато ви е де за осветлување де за ангажирана моќност де за ова де за она, али ако македонче нек те јебат преродбата продолжува делата говорат.
Наместо во сите да се бара кривица дека сметките за струја се зголемуваат и тоа дека секој друг е виновен освен владејачката гарнитура ( не само моменталната ) е тешка глупост и дебилизам.
И шо е ова да се исклучувало се што имало диода ака сијаличе како шо милуваат некој, да се вадело од штекери не знам што, па знаете ли колкава е штетат ако плочите од било кој уред не бидат постојано под напон ? Дали сте свесни колку се намалува работниот век на еден компјутер или телевизор доколку постојано се исклучува од напон ?
Друго перите што секој месец се уплаќаат за улично осветлување одат во општинските каси, за одржување за ова за она па потоа општините и плаќаат на електро дистрибуција според тоа колку има потрошено струја општината за улично, уличните кај ги има кај ги нема кога ги има се од 0,5 кандели демек штедливи и така на општините им остануваат негде околу 70% од парите кој што ги плаќаме за осветлување.
Абе човек да плаче од среќа што живее во оваа чудесија.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
И стендбај на телевизорот,системот,компјутерот........ се мери и рачуна како потрошена струја.
Донекаде да,ама и не е баш така... Прво што е киловат/час, па после се друго. Било каде во МК ќе мериме рандом и ќе видиш дека нема баш 220-230в напон. Од тука, сите потрошувачи, па и сијалица (крушка) не трошат баш како што пишува на нив нели? Или ајде практично и јасно за сите:
Имаш сијалица од 100W, така?
Е сега, ако имаш едносмерно броило математиката е: P(W)= U(напон во волти) * I (струја во ампер)
Или 100W=220*I ....... I=100/220.....или цело ова е 0,4545А така?
А при напон од пример 180V?
100W=180*I.......=0.55A
Отпор на една сијалица е 529Оma или математиката вика вака
P=U*I ....(220*220)/529 = 91.49W
P=U*I.....(180*180)/529 = 61.24W
Преведено на крај - Ако имам помал напон (волтажа) автоматски мојата сијалица троши ПОМАЛКУ, а ЕВН ми наплатува како да троши на посилен напон!!! Ова не е крадење?
Намерно одев со едносмерна струја, кај наизменична има cos(fi) само што за сијалица е 1 (исто ко да го нема)
--- надополнето: 29 септември 2013 во 17:35 ---
Размисли малку дали шпорет, бојлер или рерна од 500W секогаш троши ТОЧНО 500W на час? ;)
Таа сијалица цел месец дење ноќе да работи,па нема да потроши колку бојлер за 1-1,5 час.
НЕМА ВЕЌЕ ЕДНОТАРИФНИ БРОИЛА
Вклучи ги и седи пред струјомерот,така најубаво ќе размислиш.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Па тоа е најголемата кражба. Треба да мерат искористена струја, а не проток на струја. Нели се мери во килоВАТИ, НЕ во киловолти.
Може е глупава споредбата, ама ајде со бензин. Ако во резервоар имаш 50л бензин и во една недела потрошиш 20л, на следно полнење на бензинска сигурно нема да ставиш +50, туку само 30л за да дојдеш до претходната состојба нели? Ова нивново испаѓа, искористил ти или не,исто ти се фаќа...важно поминала струјата низ тебе (броилото)
Не види...струја на квадрат пута отпор пак ќе ти даде моќ и поделено за одредено време имаш работа. Тука се поставува прашање на степен на искористливост, кој зависи од амплитудата на напонот. Само што со реактивната моќ малку е посложено.....струја касни, напон предходи и обратно :D
Не е проблемот во тоа....проблемот е во следново:
ЧЕСНОСТА НА ДРЖАВАТА!!!!!
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Не види...струја на квадрат пута отпор пак ќе ти даде моќ и поделено за одредено време имаш работа. Тука се поставува прашање на степен на искористливост, кој зависи од амплитудата на напонот. Само што со реактивната моќ малку е посложено.....струја касни, напон предходи и обратно :D
Не е проблемот во тоа....проблемот е во следново:
ЧЕСНОСТА НА ДРЖАВАТА!!!!!


Што беше ова?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Па тоа е најголемата кражба. Треба да мерат искористена струја, а не проток на струја. Нели се мери во килоВАТИ, НЕ во киловолти.
Може е глупава споредбата, ама ајде со бензин. Ако во резервоар имаш 50л бензин и во една недела потрошиш 20л, на следно полнење на бензинска сигурно нема да ставиш +50, туку само 30л за да дојдеш до претходната состојба нели? Ова нивново испаѓа, искористил ти или не,исто ти се фаќа...важно поминала струјата низ тебе (броилото)
Бојлерот празен го полниш 1-1,5 час и е фул,се тушираш го празниш 1/4,пак го вклучуваш да дополни и си дошол на претходната состојба нели
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
моето искуство е сосема обратно. ДА, пред да ми го сменат струјомерот, очекував поголеми сметки. и бев спремен за тоа. но кога го сменија, .... :confused: сметката ми беше скоро30% помала (очекував 2200, кога она 1500-1600):confused:
можна причина е баш и прашањето во првиот пост (тема) ... можеби сите останати на кои им се зголемила сметката после поставување на новите броила имаат уреди кои "ствараат" реактивна моќност, пр. неонки со механички пригушници и новите броила тоа го регистрираат и има повисоки сметки, а старите броила тоа не го регистрирале, а ти такви неонки (пример) немаш ...
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
можна причина е баш и прашањето во првиот пост (тема) ... можеби сите останати на кои им се зголемила сметката после поставување на новите броила имаат уреди кои "ствараат" реактивна моќност, пр. неонки со механички пригушници и новите броила тоа го регистрираат и има повисоки сметки, а старите броила тоа не го регистрирале, а ти такви неонки (пример) немаш ...
хммм, можда, а можда и не. навистина не знам дали е тоа можна причина. ај еве со некои од луѓето што сум правел муабет и сум куќен пријател, ........ немаат неонки. и они 2 тв и јас 2 тв. јас 2 клими, они една. 1 фрижидер, и то. не можам да најдам НЗС:confused: единствено нешто како логично објаснување би било дека некој друг користел од кај мене струја, ... една фаза. но да било така, тогаш и кога го преспојувале новото броило пак ќе ги споеле истите жици. или пак ако приметиле дека има натрапник, ќе ми кажеле, пријавиле и сл.
како и да е, јас сум вероватно исклучокот, и тоа дека сега и најмалиот потрошач се регистрира е виситна. изгасен тв, али свети тоа сијаличето ..... и тука брои ММЕ.
ах златен плин, сеуште не сме во можност да го користиме на големо. и бојлер, и шпорет, и греење, ...... само со готвење на плин сум заштеда 600+ ден месечно. а боцата од 20кг ми трае 5-6 месеци.
уф, избегав од темата, .... сори
 

Kajgana Shop

На врв Bottom