Струјомерите - како функционираат?

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Се извинувам и јас за офтопик, ама прилично ме интересира ова.

Смртта за зони и пајаци, ги направи долу-цитираниве пресметки кои велат дека плинот не е поисплатлив од струјата, барем не во однос на евтината тарифа. Спрема тие пресметки, дури и на скапата тарифа разликата во цени е мала.


Ме интересира како ја пресмета заштедата, и јас сум со намера да користам плин за готвење... или бев, пред да ги направат пресметкиве.
ух, немам прецизна математика околу ова, но претходно ако биле 1500-1700, сега најголема ми е 1200. но тоа најголема е една во 6 сметки, најниската е 900. ако земам дека во просек ми е 1000 ден, тогаш сум барем 500 во ќар (и тоа ако штедам и готвам само на ефтина, после 22ч). ......... ок, обратно пак, трошок е 900 ден за боца плин. таа трае 6 месеци сигурно (за да биде “сигурно“ најубаво е да си ја полниш сам на плинара, наместо да заемнуваш во макпетрол). 900/6=150 ден на месец. ок, ќе кажеш дека 500-150=350 ден заштеда на месец, али на подолг период .... 1год на пример тоа е 4000+ ден, а тоа се ...... 3 сметки за струја? не е баш малку. и како бонус на сето ...... не си врзан со тоа кога ќе готвиш, ......... ручекот секогаш може да биде топол, а не подгреван :D
презадоволен сум од плинот, и го препорачувам на секого. раат за секој во куќата, особено за жената.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Се извинувам и јас за офтопик, ама прилично ме интересира ова.

Смртта за зони и пајаци, ги направи долу-цитираниве пресметки кои велат дека плинот не е поисплатлив од струјата, барем не во однос на евтината тарифа. Спрема тие пресметки, дури и на скапата тарифа разликата во цени е мала.


Ме интересира како ја пресмета заштедата, и јас сум со намера да користам плин за готвење... или бев, пред да ги направат пресметкиве.
Едно време ја користев и јас таа опција.Месечно полнев 2-3 плински боци околу 800-1000 денари+сметка за струја од 2-2500 денари.Плинот веќе не го употребувам а сметките за струја ми се околу 2500-3000 денари.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Малку не-емпириски метод, ама според тоа што го кажувате, ако единствената варијабла во потрошувачката е готвењето на струја или на плин, тогаш разликата во сметките е голема.
Интересно, зошто по мене праксата е порелевантна од теоријата. Можеби равенките на Смртта за Зони и Пајаци се направени врз база на погрешни константи (на пример вредноста за килоџул/сат енергија од плинот).

Ќе пробам и сам да споредам, еден месец готвење исклучиво на струја и еден месец на плин. Не е научен метод, ама резултатите се интересни во секој случај.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Малку не-емпириски метод, ама според тоа што го кажувате, ако единствената варијабла во потрошувачката е готвењето на струја или на плин, тогаш разликата во сметките е голема.
Интересно, зошто по мене праксата е порелевантна од теоријата. Можеби равенките на Смртта за Зони и Пајаци се направени врз база на погрешни константи (на пример вредноста за килоџул/сат енергија од плинот).

Ќе пробам и сам да споредам, еден месец готвење исклучиво на струја и еден месец на плин. Не е научен метод, ама резултатите се интересни во секој случај.
Пробај и извести не за заклучокот. Експериментот е научен метод.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Малку не-емпириски метод, ама според тоа што го кажувате, ако единствената варијабла во потрошувачката е готвењето на струја или на плин, тогаш разликата во сметките е голема.
Интересно, зошто по мене праксата е порелевантна од теоријата. Можеби равенките на Смртта за Зони и Пајаци се направени врз база на погрешни константи (на пример вредноста за килоџул/сат енергија од плинот).

Ќе пробам и сам да споредам, еден месец готвење исклучиво на струја и еден месец на плин. Не е научен метод, ама резултатите се интересни во секој случај.
не знам дали ќе купуваш цел нов шпорет или само оние малите решоа на плин. ако сакаш од малите, ..... најефтини до сега што имам видено се во продавницата на леов во к. вода. 1200 ден. инаку и другите не се многу поскапи, до 1800 ги има, али со 3 рингли. а оваа што ја видов со 2 е, и има тамам голема за готвење, и мала ко за кафе со крстот на средина (да не паѓа ѓезвето). битен е многу крстот. на таа мала може и тавче за да испжиш и јајца или кобасици. сосема се доволни 2 ако се со приметна разлика во големината. пошто има производи со 2, али разликата е ептен мала, односно малото е преголемо за ситна/мала употреба
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Пробај и извести не за заклучокот. Експериментот е научен метод.
Па не баш, додека не набавам ватметар (планирам во блиска иднина) и не ја мерам месечната потрошувачка само на шпоретот... споредбите на целокупната потрошувачка на струја се субјективни. На пократок период од еден месец се можни нестандардни одскокнувања во потрошувачката од х причини, периоди од година дена се веќе веродостнојни заклучоци но тоа значи и цела година во губиток (нели за да се испитаат и двете опции).



не знам дали ќе купуваш цел нов шпорет или само оние малите решоа на плин. ако сакаш од малите, ....
Веќе купив комбиниран шпорет Горење, има два горилници за гас (мал и голем). За летната кујна на тераса ќе ми треба некое решо, фала за советите.

Некој совет од каде може да се купат на старо сочувани плински боци, 10литарски?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Може да се мери независно потрошената ел.енеггија со повеќе вакви мерачи
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Незнам дали забележа...
И овде не даваат податок што се мери... активна или привидна моќност
Монтирано на шпорет најверојатно кога работи шпоретот ја мери неговата моментална потрошувачка,а на телевизор сигурно ќе реагира само не толку брзо како кога е вклучен телевизорот.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Не пишува специфично дека уредов мери и реактивна енергија, но во објаснувањето пишува дека точно мери и потрошувачка на уредите како тјунер, телевизор, итн, во стендбај режим.
Еве подетално податоци и упатство:


http://www.produktinfo.conrad.com/datenblaetter/125000-149999/125330-an-01-ml-ENERGY_CHECK_3000_de_en.pdf
Energy Check 3000 energy costs indicator
Highlights & details
  • High accuracy starting from 1.5 W through real-effective value measurement (True RMS)
  • Display of switch-on duration of the consumer as well as the measurement duration
  • Long-time recordings possible data storage in EEPROM
Description
Find the power-guzzlers in your home, so you can cut your costs. Contrary to the other devices the Energy Check 3000 gives exact readings in case of consumers starting from 1.5 W. As such, power-saving lamps and plug-mains devices can be measured. And there are no installation costs. You can plug-in Energy Check simply between the mains socket and the respective consumer. It shows the effective power in W, energy consumption in kWh, as well as the On-time and recorded time. When you enter the current electricity tariff, you get the power costs to the exact Euro and Cent. It even calculates the exact power consumption costs of your TV or SAT receiver when on Stand-by (these costs are often under-estimated).
Features
  • Real effective value measure (TrueRMS) for accurate measure outcome even in interrupted phase situation
  • Efficiency with reference to power factor
  • Data saving by EEPROM, thereby no data loss in case of power cut.
  • Measurement for longer duration possible
Included in delivery
  • User manual.
Technical data
  • Consumption measurement: 1 Wh - 9999 kWh
  • Resolution 0.1 W

Штета што логираните податоци не може да се „извезат„ во РС, ама и тоа не е толку важно.

Проблем е што нашиве претставници изгледа не го носат тука:
1.305,00 ден. Не е испорачливо!
Дап, сега по телефон кажаа дека само моделот 4000 го имаат на лагер и дека тек по 2+ месеци ќе имаат нова набавка.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.726
Поени од реакции
2.544
Можеби равенките на Смртта за Зони и Пајаци се направени врз база на погрешни константи (на пример вредноста за килоџул/сат енергија од плинот).
Можеби не се точни, а можеби само не е земен во предвид коефициентот на претворање на електрична во топлинска енергија. Знаеме дека ригнлата е 800W на пример, ама дали истата оддава 800W топлина? Друг момент е загубата на топлинска енергија при ладење на ринглата при исклучување. Значи ринглата се исклучува, тенџерето се трга, топлината од топлата рингла се оддава во околината а потрошена е струја да се произведе. Тоа кај плинот го нема, исклучуваш плин, нема топлина.

И според мои субјективни процени, готвењето на плин е поефтино од она на струја.
Еве имаш прилика да го докажеш тоа :)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Можеби не се точни, а можеби само не е земен во предвид коефициентот на претворање на електрична во топлинска енергија. Знаеме дека ригнлата е 800W на пример, ама дали истата оддава 800W топлина? Друг момент е загубата на топлинска енергија при ладење на ринглата при исклучување. Значи ринглата се исклучува, тенџерето се трга, топлината од топлата рингла се оддава во околината а потрошена е струја да се произведе. Тоа кај плинот го нема, исклучуваш плин, нема топлина.

И според мои субјективни процени, готвењето на плин е поефтино од она на струја.
Еве имаш прилика да го докажеш тоа :)
не само што ќе докаже, него и домаќинката (мајка/жена) ќе го благословува заота што нема да мора да жтеди и чека 22ч за да зготви за утре нешто. да не кажам, секогаш врел ручек :D ко во моментов кај мене компир-манџа (јанија)(y)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.980
Поени од реакции
14.763
Согласно со член 124 став 1 точка 1 од Мрежните правила за дистрибуција на електрична енергија(`Сл.весник на РМ бр.87 од 2012 година),броилата на корисниците приклучени на дистрибутивната мрежа за низок напон со одобрена едновремена максимална моќност од 40 KW вклучувајќи и 40 kw,треба да ги има следните карактеристики:

-дирекно мерење,
-броило за мерење на активна моќност со класа на точност 2 (MIT A).
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Ова барање за информации ќе го поднесам утре во Бирото за метрологија?
Ако имате идеја уште нешто да прашам - предложете
......
Потребни ми се информации за техничките и други карактеристики на мерилата за потрошената електрична енергија – струјомери, предвидени за мерење на ниско напонскатаелектрична мрежа ( 0,4 KV), кои Бирото ги одобрило за користење во Република Македонија. И тоа:
1.Кои типови струјомери се одобрени за употреба со следниве податоци: Модел, тип, класа, опсег, производител и дата кога е одобрена употребата на мерилото.

2. За секое од одобрените мерила податок дали според техничките карактеристики и особинина мерилото, тоа мерило е предвидено да мери активна потрошена енергија ( P = U*I*cosф *t) или привидна потрошена енергија ( P = U*I*t) или ги имаат и двете можности.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Напонот на струјата може да се измери со ова

Напонот секогаш треба да се 220-240 волти
 

Kajgana Shop

На врв Bottom