Стручна помош - архитектура и градежништво

  • Креатор на темата DartWader
  • Време на започнување
D

DartWader

Гостин
Jas ne sum namislil nisto od pred dva dena samo prasuvam kako da ze zalepat penata i sungerot a mislam deka ovaa solucija e najevtina.
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
222
Солуција значи раствор :)

Имаш силиконски лепила кои не се на киселинска основа, па нема да ти ги горат ни сунѓерот, ни стиропорот. Овие два елементи меѓу нив можеш да ги залепиш со такво лепило. А стиропорот со ѕидот се монтира со помош на секундарна минимална конструкција од летвички (поставени на одредено растојание - затоа што стиропорот не е самоносив, и не може да издржи да се носи низ целиот ѕид непоткрепен со секундарна конструкција).
 
Член од
29 август 2009
Мислења
4
Поени од реакции
1
Како што напишав и на друго место, реновираме поткровје и го покривме со лим (не заради тоа што лимот е најубав естетски, туку зашто зградата е 90 год. стара и требаше да се олесни најмногу што може). Е сега прашањето е колку изолација треба да се стави под лимот за да биде функционална. На некои амерички сајтови има калкулатори за дебелината на изолацијата според климатската зона и типот на покривач, ама бројките што излегуваат се екстремни: 11 инчи (околу 33цм) тервол мене ми личи многу. Кај нас стандардот е 10-15цм тервол+стиропор.
Мислења?
 
Член од
27 јули 2008
Мислења
79
Поени од реакции
0
i nie renovirame potkrovje,kaj nas ne e lim do dusa ama moe mislenje e da stavis poveke stiropor
nie ke stavime 8 santimi stiropor so toa sto imame keramidi mesto lim
 

LMa

Член од
14 октомври 2009
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ме заинтересира вашата дискусија, па решив да се обратам до форумов со еден сличен проблем.
Имено, живеам во стан на последен кат кој со еден ѕид во спалната соба граничи со еден од лифтовите. Освен тоа, механизмот на истиот тој лифт се наоѓа дијагонално над станот. Сето тоа произведува ударен звук (кога лифтот тргнува и застанува), како и вибрациски звук кој е резултат од ударот. Ова немаше да биде проблем, доколку лифтот не беше толку фреквентен. (Иначе, лифтот не е хидрауличен).
Ме интересира, дали би можеле да ме посоветувате како да ја изолирам бучавата од лифтот која се слуша во станот? Дали станува збор за поправки или смена на делови кај машината на лифтот или може да се реши со интервенции во звучната изолација на станот или на „куќарката“ на машината на лифтот? Доколку станува збор за изолација, кои материјали се најсоодветни за оваа намена?

Благодарам однапред
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
222
Ме заинтересира вашата дискусија, па решив да се обратам до форумов со еден сличен проблем.
Имено, живеам во стан на последен кат кој со еден ѕид во спалната соба граничи со еден од лифтовите. Освен тоа, механизмот на истиот тој лифт се наоѓа дијагонално над станот. Сето тоа произведува ударен звук (кога лифтот тргнува и застанува), како и вибрациски звук кој е резултат од ударот. Ова немаше да биде проблем, доколку лифтот не беше толку фреквентен. (Иначе, лифтот не е хидрауличен).
Ме интересира, дали би можеле да ме посоветувате како да ја изолирам бучавата од лифтот која се слуша во станот? Дали станува збор за поправки или смена на делови кај машината на лифтот или може да се реши со интервенции во звучната изолација на станот или на „куќарката“ на машината на лифтот? Доколку станува збор за изолација, кои материјали се најсоодветни за оваа намена?

Благодарам однапред

Прво. И јас имам таков проблем. Исто, ѕид кој дели спална соба и окно за лифт. И исто така фреквентен лифт, и исто така е со макара, а не хидрауличен. Мислам дека повеќето кои живеат во станбени згради го имаат овој проблем.

Второ. За жал, нема решение. Термоакустичната изолација, во однос на звукот, заштитува само бранови кои се произведуваат од стран објект, односно објект кој не е директно поврзан со конструкцијата. Вибрациите од конструкцијата, тешко дека може да се намалат, поради нивното пренесување од еден на друг конструктивен елемент. Така да, ако го изолираш ѕидот, вибрацијата се пренесува на соседниот ѕид, па таа вибрација на прозорот, и тако даље. Ѕидот кој го заградува окното на лифтот е еден од најоптеретените носиви делови на зградата, следствено е масивен и крут, и добар преносител на вибрации.

Радикално, но не и комплетно решение на проблемот е изолирање на внатрешноста на механичката куќичка. Така би се намалиле бучавите кои ги ствара самиот мотор за пренос на лифтот. Но, едно тоа е скапо и ретко кој би се нафатил да го направи, а друго - сепак тука остануваат поголемите вибрации - оние од самото движење на лифтот.

Сепак, совет: проверете со куќниот совет дали е се во ред со моторот и механизацијата на куќичката, па ако нешто не е во ред, инвестирајте и заменете ја (повторно скапо, ама тоа е).

Не се разочарувај. Човечкото тело е способно на прилагодувања на различни услови. Со тек на време, ќе навикнеш за звукот. :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.672
i nie renovirame potkrovje,kaj nas ne e lim do dusa ama moe mislenje e da stavis poveke stiropor
nie ke stavime 8 santimi stiropor so toa sto imame keramidi mesto lim
Стиропорот е производ на нафтата. Во случај на пожар, прво нешто што ќе изгори е тој. Исто така стиропорот го гризат глувци, а од друга страна со тек на време сам се рони така да по 30 години ќе треба да ставиш нов.

Јас би одел со варијанта тервол (стаклена или камена волна), чиста сметка. Можеби е гнасен за редење, боцка, сече и тн, ама еднаш го ставаш засекогаш.
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
222
Стиропорот е производ на нафтата. Во случај на пожар, прво нешто што ќе изгори е тој. Исто така стиропорот го гризат глувци, а од друга страна со тек на време сам се рони така да по 30 години ќе треба да ставиш нов.

Јас би одел со варијанта тервол (стаклена или камена волна), чиста сметка. Можеби е гнасен за редење, боцка, сече и тн, ама еднаш го ставаш засекогаш.

Џиш, тука малку ќе те поправам, извини. Терволот пак е подложен на привлекување на микроорганизми и прашина, и во моменти кога би се демонтирал (а секогаш идат такви моменти) би бил многу понепрактичен од стиропорот.

Се сложувам со тебе за стиропорот. За обичниот, експандиран полистирен. Затоа, тука би го дал (според мене) најповолното решение: екструдиран полистирен - пресуван стиропор. Тоа е најоптимална термоизолација во овие времиња, барем за помали објекти и станбени згради на нашево поднебје. Тоа се оние табли со светло розева или светло зелена боја. Имаат отпорност на оган, водоотпорни се (за разлика од терволот), и далеку полесни за монтажа/демонтажа.


За ова зборувам:

 
J

Johnny Stulic

Гостин
Џиш, тука малку ќе те поправам, извини. Терволот пак е подложен на привлекување на микроорганизми и прашина, и во моменти кога би се демонтирал (а секогаш идат такви моменти) би бил многу понепрактичен од стиропорот.

Се сложувам со тебе за стиропорот. За обичниот, експандиран полистирен. Затоа, тука би го дал (според мене) најповолното решение: екструдиран полистирен - пресуван стиропор. Тоа е најоптимална термоизолација во овие времиња, барем за помали објекти и станбени згради на нашево поднебје. Тоа се оние табли со светло розева или светло зелена боја. Имаат отпорност на оган, водоотпорни се (за разлика од терволот), и далеку полесни за монтажа/демонтажа.
Кире ме задума сега јас мислев да инсталирам тервол на поткровје вака ќе се консултирам со некого за ова.

Имаш некоја информација која е разликата во термичката заштита помеѓу терволот и пресованиот стиропор односно кој овозможува подобра заштита?

Знам дека во бившата ми фирма го користевме како подлога за ламинатни подови ама никогаш не ми паднало на ум да погледнам спецификација за перформансите.

Мислам дека и цената е прифатлива во секој случај ќе проверам за подетално и фала за сугестијата.
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
222
Имам информација во спецификации. Да проверам, и ќе те известам во најбрзо можно време.
 

демнач

Неафирмиран кајганџија
Член од
11 август 2008
Мислења
1.618
Поени од реакции
406
Ма и јас го иам истиот проблем за изолација на поткровје.Само никогаш не се распрашав убаво а проблемот ми седи со години.Во лето е неподносливо да седам во соба,а во зима трошам греење дупло да загреам.Како би знаел од прилика колку пари би требал да присоберам?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.657
Поени од реакции
211
Малку стручна помош

Znaci stanuva zbor za garaza vo koja imam mal problem. Imeno koga nadvor vrne na zidot oznacen so broj 1 se stvara vlaga i ima malce slivanje na voda, sea toa malce e malce ama dovolno za da taa strana do zidot nekoi si 20 santima bide vlazna. Brojot 2 e nekoja nosecka greda i otprilika vlagata uspeva da stigne do toa rastojanie na koe e gredata od zidot 1. E sega prasanjeto e, kaj linijata 4 bi sakal da stavam kako nekoj vid na izolacija so koj toj zid bi go izoliral od ostanatiot del od garazata, toa nemora da bide pro izvedeno no kolku tolku da bide podobra situacijata. E sega mislev na mestoto na 4 da stavam nekolku kako stubcinja dali od daski dali od ovie profilive sto se koristat za gips karton montiranje i na niv da stavam nekoj debel najlon od ovie za plastenicive. E sea cekam vashi sugestii kako toa da go izvedam i dali da bide najlon, voodootporen gips karton, stiropor ili nesto cetvrto.
 

Attachments

Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Прво МОРА да го решиш проблемот со влажнење на ѕидот. Тоа значи дека треба да се утврди од каде доаѓа водата и да се превземат соодветни мерки за решавање на овој проблем. Ако тоа не можеш сам да го констатираш, консултирај некој што знае-од градежната оператива. Ако не го спречиш продорот на вода, преграда каква што замислуваш е бесмислена и води само кон уште проблеми.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.657
Поени од реакции
211
nemoze da se resi zatoa sto e podzemna garaza i pod parking e garazata nema reshenie na problemot toa sto go pisav e edinstveno
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
222
Ќе сликаш, и ќе пастираш слики од неколку агли. Тогаш, ќе се потрудам да ти дадам решение. Ваквиот цртеж, не ми значи ништо. А идејата за поставување на некаква хидроизолација на сред греда... не ти ја разбирам.

Решенија има за секој проблем. Може ќе треба да се помачиш, или да фрлиш некој денар, али се наоѓа решение. За почеток, повторувам, дај слики.
 
На врв Bottom