Стручна помош - архитектура и градежништво

  • Креатор на темата DartWader
  • Време на започнување

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Помош

Имам една идеја која незнам баш како да ја реализирам. Имам еден куп весници и магазини и би сакал со нив да покријам еден зид кај мене во соба од патос до плафон.

Ме интересира со што да ги лепам весниците на зид и со што да ги премачкам за да добијам glossy ефект.

Благодарам
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Помош со хидрофор

Во делот од СК каде што живем, цело маало има проблем со притисокот на водата. Се јавив во водовод да се жалам и од таму ми рекоа да си ставам хидрофор. Комшијата со кој ја делиме куката (он приземје јас први спрат) ми тврди дека ако ставам хидрофор ќе им ја земам водата на комшиите и дека притисокот ќе биде уште полош. Он предлага да се прави резервоар. Мене тоа ми звучи лудо.

Дали некој има искуства со хидрофори и дали може да даде коментари во врска со ова?

П.С Ако мислите дека темава не е во соодветната секција, ве молам преместете ја.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Покрај горното прашање би поставил уште некое. Како се движат цените на иверката/иверицата (знам дека се работи за плочи со стандардизирани размери, но и тука немам конкретни информации). Дали иверицата е доволно издржлива да послужи како материјал за полици за книги. И на крајот дали постојат иверки со различен квалитет. Прашањата се можеби наивни и лошо поставени, но јас сум лаик во врска со вакви работи. Би бил благодарен ако некој ме удостои со одговор.
Дур сега го приметив прашањето. Можеби си се снашол, но ако сакаш денес-утре додека сум на одмор (работат само претпладне) можам да прашам у Солопром (кај мене у Бутел) колку е иверица плоча по дебелина. За кантирање можеш и сам-со пегла, скалпел и кант трака, а можеш и кај нив. Ако сеуште те интересира, кажи
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Дур сега го приметив прашањето. Можеби си се снашол, но ако сакаш денес-утре додека сум на одмор (работат само претпладне) можам да прашам у Солопром (кај мене у Бутел) колку е иверица плоча по дебелина. За кантирање можеш и сам-со пегла, скалпел и кант трака, а можеш и кај нив. Ако сеуште те интересира, кажи
Фала, се снајдов :smir:
 
Член од
28 јули 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Во делот од СК каде што живем, цело маало има проблем со притисокот на водата. Се јавив во водовод да се жалам и од таму ми рекоа да си ставам хидрофор. Комшијата со кој ја делиме куката (он приземје јас први спрат) ми тврди дека ако ставам хидрофор ќе им ја земам водата на комшиите и дека притисокот ќе биде уште полош. Он предлага да се прави резервоар. Мене тоа ми звучи лудо.

Дали некој има искуства со хидрофори и дали може да даде коментари во врска со ова?

П.С Ако мислите дека темава не е во соодветната секција, ве молам преместете ја.

ако има преку ноќ вода може да се монтира хидрофор со цистерна, јас монтирам, ако те интересира нешто подетално пиши на форумов или ќе ти дадам мој број. поздрав
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
ако има преку ноќ вода може да се монтира хидрофор со цистерна, јас монтирам, ако те интересира нешто подетално пиши на форумов или ќе ти дадам мој број. поздрав
За колкава цистерна се работи?
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
500 litri e uzasno golem. Nema prostor vo sahta kade da se stavi. Nemoze li da se namesti od malite hidrofori so 25 litri rezervoard?
Па немора во шахта да го ставаш резервоарот може да се намести и позади куќа.Хидрофорот мора да се потопи во вода за да може да ја исмпупува водата, друго решение мислам дека нема. Во спротивно неможе да работи. и јас живеам во населба каде има проблем со притисокот на водата, но за среќа има вода во текот на денот со намален притисок, но навечер и рано наутро притисокот на водата е ок.
Тетка ми живее во истата населба, но во тој дел тие немаат вода во текот на денот, само навечер доцна доаѓа вода,па така проблемот го решија со резервоар и хидрофор.
Ако не го решат во догледно време проблемот со водата тогаш и јас ќе морам да го применам истото решение.
Сега е почнат некој проект со пумпна станица направени се резервоари, спроведени се главните цевки и влева надеж дека ќе се реши, па ќе видиме.

--- надополнето ---

25 литри е малку ќе ја потрошите водата со едно идење у WC, а што ако во моментот нема вода што ќе го дополни резервоарот. Така да не е решение мислам.

--- надополнето ---

Со лепак за хартија како што лепат плакати низ градот мислам дека има во секоја продавница за бои и лакови. А за сјај ефект оди во Касвер или ДЛУМ продавниците каде што се продаваат материјали за уметници мислам дека имаат премази.

--- надополнето ---

Малтерот на ѕидовите кои се во контакт со земја се уништува од влага, што- како треба да се направи за ѕидовите да останат суви и колку би чинело ? .. Површината на ѕидовите е околу двасет метри квадратни, а објектот е граден во социјалистички стил, значи без изолација. Инаку планирам да ја оспособам просторијата за секојдневен престој, и да поставам гипс картон плочи.
Можеби веќе си го решил проблемот но сепак ќе пишам за некој да не има сличен проблем.
Многу голема инвестиција и скапо ќе те чини од искуство ти кажувам - пишувам. Ниеден премаз за влага нема да ти помогне доколку измачкаш само од внатре од старт да знаеш. јас морав цела куќа да ја ископам до темел 1,5 метар длабочина и ставивме премаз битулит па со бренер лепевме кондор трака врз кондор траката е ставана гума црна со топчиња па потоа ја затрпавме. Па направивме тротоари 1,5 метар широки со канал за водата од олуците да не се задржува. И сега за сега е добро па ќе видиме сеуште не ја користам подрумската просторија чекам некое време да помине па да видам како ќе биде.
Па ова само изолацијата беше околу 750 еур
А со тротоарите околу 350 еур.
И уште едно предупредување доколку водите се подземни нема спас па што сакаш прави и исто така ако живееш на место каде природно има вода или било мочурливо се е џабе единствено ти останува да го затрпаш подрумот.
кај нас се збираше атмосферска вода.
 

peter

Петар Пан...
Член од
6 септември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
165
Jas negledam potreba od rezervar posto sum vrzam na gradski vodocod. Jas sum na 9 metri visina. Komsijata sto e na 2 metra visina ima voda. Jas imam problem so pritisok. Znaci mene mi treba hidrofor sto ke dade use 1 bar pritisok. Ili toa ne e hidrofot? Bev vo hubo I za vodovod mi nudea eden od 10 000 den so rezevar od 25 litri... Znaci use ednas, problem ne e nemanke voda tuku slab pritisok. Inaky vo Kozle sum...
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Стара тема но имам прашање. Како да заштитам иверица/иверка поставена надвор од влага ?
 

5pammeR

Love
Член од
24 август 2008
Мислења
338
Поени од реакции
9
Не знаев каде да се обратам, па мислев нај добро е овде.
Ако може некој да ми даде основи од Villa Tugendhat и вертикални пресеци. Ви благодарам :)
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.452
Поени од реакции
20.210
Не знаев каде да се обратам, па мислев нај добро е овде.
Ако може некој да ми даде основи од Villa Tugendhat и вертикални пресеци. Ви благодарам :)
еве ти подлоги, отвори autocad и прецртај си ги ;)




 
Член од
25 февруари 2011
Мислења
336
Поени од реакции
88
Zdravo, me interesira edna rabota vo vrska so autocad. Znaci imam izraboteno plan(geodetski) vo autocad 32bit i koga sakam da go otvoram planot vo autocad 64 bit, mi se pojavuvaat samo vektoriziranite linii, a objektite,parcelite,brojkite i site drugi elementi gi nema voopsto. Ima li nekoj nacin da se popravi toa ili planovite rabotat samo na autocad verzijata kade sto e napraven planot ? Blagodaram odnapred.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom