Струмица

RealGirL

My LiFе...My ST0Ry
Член од
13 февруари 2006
Мислења
2.348
Поени од реакции
19
сум била само еднаш во струмица ама таму кај манастирите..убаво градче..планирам летово да отидам некој викенд во селект!!!
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.967
Споменико на Борис Трајковски


 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Ете и ја се вратиФ.Моментално неам слики од Струмица.Сега за сега само усни пофалби а од утре и слики.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Добро бе Струмичане, жегата фана и не пишате ништо. Ај кажејте нешто. Или страх вее од жегата, а? :)
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Ех Струмица кога и да прочитам право срцето ма стега:(Как може да е најубав град па и мајни дуго јас да сум у него родена а?:vozbud:Ај Славе напиј се у Селект една ж`та за мене:)А и нем да забрааш да порачаш еспресо и да пручиташ шо пише на тије лихчиинта:pos2:

Поздрав до сите струмичане:helou:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Наташа напиша:
Ех Струмица кога и да прочитам право срцето ма стега:(Как може да е најубав град па и мајни дуго јас да сум у него родена а?:vozbud:Ај Славе напиј се у Селект една ж`та за мене:)А и нем да забрааш да порачаш еспресо и да пручиташ шо пише на тије лихчиинта:pos2:

Поздрав до сите струмичане:helou:
И да знааш оти ќаа напраам таа.
 
Член од
14 мај 2006
Мислења
8
Поени од реакции
0
лелеееее, Струмица! се разнежнив од темава :place:немам отидено, ехехееее уште од Ѓурѓовден! иначе родителите ми имаат струмичко потекло, и двајцата се од Сушица, али морале поради работа да се преселат у Велесов, па баш поради тоа целото детство го поминав таму:vozbud:какви само спомени ми буди тој град...коа подобро е размислам многу ми е криво шо не го посетувам сеа толку често, али јеби га - живот!
ноќниот живот им е ептен законски, ама најлудо и незаборавно традиционално си минам на карневалите, многу е убоо - на улиците нема место да се помине! со еден збор, цела Македонија, може да се каже и дека цел Балкан е таму!
Струмица според мене, без размислување, е најубав град у нашево државиче :)
 

SANCTIMONIOUS

Мејд Ин Мацедониа
Член од
21 март 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
9
И да, има нова ФОНТАНА, најубава во Македониај и се напѓа точно во Струмица, баш ќе гледам да ја сликам и да стаман некои сликички од СТрумица
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.488
Поени од реакции
5.967
Ајде ни се ближат и карневалите, на 20ти февруари. Навали народе! :je:
 

a n g e l c e

^ Poison Girl ^
Член од
25 јануари 2007
Мислења
1.202
Поени од реакции
5
SeaGull напиша:
Јас сум роден во Струмица, таму ми се проживеани првите две години од животот, па после сме преселени. И ден денес Струмица си ја посетувам доста често, можам да кажам и премногу често. Струмица ми е најомилено место во Македонија.

Она што го има Струмица е посебно убавиот ноќен живот, еден од најдобрите во Македонија, прекрасните локали (како за пример новиот ноќен клуб Селект е уникат во Македонија), струмичките ќебапи, и традиционалните јадења (Аман Бајалди), манастирсктие комплекси Водоча и Вељуса, Банско, водопадите во Смоларе, и секако тука е неизбежниот ноќен локал - ресторан Шабан во село Дабиље.

Струмичкиот карневал и се она што се случува таа недела со и околу него, е само поим за кој сите воздивнуваат, а оние што биле таму не можат, а да не отидат наредната година.

За јазикот не се секири, тоа си е един дијалект шо го говорат сите во Источна Македонија. Од завист и љубомора што немаат ни пола од тоа што го има Струмица, затоа пишуваат за дијалектот, за не знам што, и тн итн.

Доста од мене, се читаме пак.

:bravo: за тебе навистина е така инаку и јас сум струмичанка и многууу си го сакам градот иако сакам да живеам во некој голем град
а во врска со дијалектот во секој дел од Мак. се зборува со најразлични дијалекти некои наликуваат на српски,албански па и на бугарски тоа е
поздравче до тебе :helou:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Ја го тава шо го градат наместто на Пазаро:






34000 квадрата, катна гаража на 6 спрата, најдоле пазар, като штандове напраан, другото трговски центар со сите салтанате у него. Меѓу најголемите у Македонија
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Закон е Струмица посебно што Скопјани уште долго нема да видат дискотека како Селект :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom