Струмица

Дискусија во форумот 'Градови и села' започната од Наташа Радио Милева Мара, 30 април 2005.

 1. Наташа Радио Милева Мара

  Наташа Радио Милева Мара Проф. Др. Маг. Мами

  Член од:
  29 април 2005
  Мислења:
  4.208
  Допаѓања:
  1.116
  Aj malko da ja pofaleme i Strumica,ne oti sum strumicanka ama za noken zivot nema ni raven neli! :D
   
 2. humanoid

  humanoid

  Член од:
  23 февруари 2005
  Мислења:
  2.681
  Допаѓања:
  42
  А богами и на девојчињата таму им нема рамни :D :wink:
   
 3. Мистичен

  Мистичен Човек

  Член од:
  23 јануари 2005
  Мислења:
  14.056
  Допаѓања:
  885
  Еве давам рака и јас, само последниве години се искурназивте некако :twisted:
   
 4. натуш

  натуш

  Член од:
  10 март 2005
  Мислења:
  660
  Допаѓања:
  9
  jak dialekt imet strumicanine moram da priznam
  ahhaha :)
   
 5. Наташа Радио Милева Мара

  Наташа Радио Милева Мара Проф. Др. Маг. Мами

  Член од:
  29 април 2005
  Мислења:
  4.208
  Допаѓања:
  1.116
  nema veze nie sme si sekogas istite :D
   
 6. george

  george

  Член од:
  8 мај 2005
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  1
  В Струмица говорјат бугарски диалект - оти са бугари
   
 7. Наташа Радио Милева Мара

  Наташа Радио Милева Мара Проф. Др. Маг. Мами

  Член од:
  29 април 2005
  Мислења:
  4.208
  Допаѓања:
  1.116
  ne vo Strumica se govore makedonski so strumicki dijalekt a i mora da sme slicni posto bugarite go govorat isto Makedonskiot jazik naravno so bugarski dijalekt.a za bugari da sme toa se samo vasi sonista,kako sto mojot son e da bidam merlin monro :D
   
  На Morgan Freeman и Flatron13 им се допаѓа ова.
 8. SeaGull

  SeaGull Walter

  Член од:
  17 мај 2005
  Мислења:
  822
  Допаѓања:
  8
  Браво Нате,

  одбрани ја Струмица. Јас сум роден во Струмица, таму ми се проживеани првите две години од животот, па после сме преселени. И ден денес Струмица си ја посетувам доста често, можам да кажам и премногу често. Струмица ми е најомилено место во Македонија.

  Она што го има Струмица е посебно убавиот ноќен живот, еден од најдобрите во Македонија, прекрасните локали (како за пример новиот ноќен клуб Селект е уникат во Македонија), струмичките ќебапи, и традиционалните јадења (Аман Бајалди), манастирсктие комплекси Водоча и Вељуса, Банско, водопадите во Смоларе, и секако тука е неизбежниот ноќен локал - ресторан Шабан во село Дабиље.

  Струмичкиот карневал и се она што се случува таа недела со и околу него, е само поим за кој сите воздивнуваат, а оние што биле таму не можат, а да не отидат наредната година.

  За јазикот не се секири, тоа си е един дијалект шо го говорат сите во Источна Македонија. Од завист и љубомора што немаат ни пола од тоа што го има Струмица, затоа пишуваат за дијалектот, за не знам што, и тн итн.

  Доста од мене, се читаме пак.
   
 9. Наташа Радио Милева Мара

  Наташа Радио Милева Мара Проф. Др. Маг. Мами

  Член од:
  29 април 2005
  Мислења:
  4.208
  Допаѓања:
  1.116
  e sega se raspoloziv koga go procitav toa :D ama me fati i gadna nostalgija :(
   
 10. SeaGull

  SeaGull Walter

  Член од:
  17 мај 2005
  Мислења:
  822
  Допаѓања:
  8
  Е Нате,

  Секако оти ќе се расположиш, и да те фаќа носталгија, со право. Јас не сум бил во Струмица од Велигден, па веќе ме фаќа саклет, а не пак да не сум бил подолго време.
  Уште кога ќе ми текне само на ќебапите во Дукат, и убавите специјалитети од риба во Пиликатник, ммммм, немам зборови.

  А за ноќниот живот веќе кажавме, да не се повторуваме пак.

  Да одиш и да си ја наполниш душичката.

  [​IMG]

  [​IMG]  [​IMG]

  Некоја сликичка ставив само за потсетување.
   
 11. Наташа Радио Милева Мара

  Наташа Радио Милева Мара Проф. Др. Маг. Мами

  Член од:
  29 април 2005
  Мислења:
  4.208
  Допаѓања:
  1.116
  Lele lele sto mi pravis sega uste poveke me fati nostalgija :place:a za kebapite nemam zborovi uste i strumka ladna mmmmm merak :wink:jas ne sum bila veke cela godina ama zdravje vo septemvri so dusa cekam da si ja vidam mojata zlatna :ilu: STRUMICA .fala ti za slikite ako imas poveke stavi nema da skodi.
   
 12. SeaGull

  SeaGull Walter

  Член од:
  17 мај 2005
  Мислења:
  822
  Допаѓања:
  8
  Имам, како може да немам.

  Водопади во Смоларе
  [​IMG]

  Манастир во Вељуса
  [​IMG]

  Карневал
  [​IMG]

  Спортска сала
  [​IMG]

  Булевар
  [​IMG]

  Центар
  [​IMG]

  Центар 2
  [​IMG]

  Центар 3
  [​IMG]

  Ноќе
  [​IMG]


  Мислам дека е доста, наредниот пат со други слики.
   
 13. Наташа Радио Милева Мара

  Наташа Радио Милева Мара Проф. Др. Маг. Мами

  Член од:
  29 април 2005
  Мислења:
  4.208
  Допаѓања:
  1.116
  si bil na vodopadite?ubavina preporacuvam na sekoj da ja poseti Strumica i okolinata :wink: Ima sto da se vidi :idea:
   
 14. SeaGull

  SeaGull Walter

  Член од:
  17 мај 2005
  Мислења:
  822
  Допаѓања:
  8
  Ако ме прашуваш мене за водопадите, ДА. Па, Струмица и струмичко на прсти ги знам :lol:
   
 15. Наташа Радио Милева Мара

  Наташа Радио Милева Мара Проф. Др. Маг. Мами

  Член од:
  29 април 2005
  Мислења:
  4.208
  Допаѓања:
  1.116

Сподели преку: