Стипендии

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Па по можност позитивно :D
Шо беше причината шо не доби, колку поени ти фалеа и слично.
Не ти ја кажуваат причината зошто не си добила стипендија.Само ти кажуваат колкав ти е бројот на бодови и колкав е бројот на бодовите со кој завршува листата на добитници на стипендија.
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
84
Поени од реакции
12
Може не е исто, ама јас кога поднесов за Средношколска стипендија, потоа ми одобрија... Дечко ми, исто го немало на список, поднел приговор и после 2 недели му го одобриле и зема стипендија.... Сега и мене ме одбија, со просек 9,9, четворо члено семејство, со не толку високи примања, мада познавам луѓе со огромни примања, си извадија фино лепо лажни уверенија од УЈП си завршија работа, ама кај мене тоа не можеше... Како и да е, читав и многуууу што не им ги одобриле, ама сега, Господ, ако треба да земеме ќе земеме ако не, тоа е, џабе трудот.... Всушност како и секогаш во оваа наша државичка... за жал...
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Дечки, не се разочарувајте од одма.И јас минатата година со просек 9.7 аплицирав за стипендија тип А па ме немаше на список.Многу фактори влијаат врз тоа дали ќе добиете стипендија или не.Затоа најдобро нешто што можете да направите, е што откако ќе ви пристигнат решенијата дома, да поднесете приговор.Минатата година јас се зезнав што не поднесов приговор, затоа што сите што поднесле потоа добиле стипендија.
Среќа постои карма па оваа година добив :).
 

Ted Dettman4e

Real Optimist
Член од
25 јуни 2007
Мислења
1.697
Поени од реакции
56
Значи досега што читам овде, прво треба да стигне решението дома (без разлика дали си добил или не си добил стипендија), па откако ќе стигне тогаш се поднесува приговор, така !?!!??!?! Отприлика за колку време стига тоа решение дома !?!? Позз
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.255
Поени од реакции
2.241
Ова во договорот првото поле за поплнување:

" Договор(...) склучен на ден _________________ помеѓу(...) "

да го оставам празно па тие да го впишат датото кога ќе им стигне договорот или да ставам денешен датум?
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Ова во договорот првото поле за поплнување:

" Договор(...) склучен на ден _________________ помеѓу(...) "

да го оставам празно па тие да го впишат датото кога ќе им стигне договорот или да ставам денешен датум?
Денот кога си го потполнил/пратил договорот.
 
Член од
28 јуни 2010
Мислења
63
Поени од реакции
15
Значи приговорот одкога ќе дојде решението, таму ќе биде наведена причината зошто си одбиен, а ти во приговорот треба да ја наведеш истата причина и нема да се жалиш ( приговараш) до комисијата туку до второстепена комисија која ќе ги прегледа документите..
Е сега и мене прашањето ми беше од каде да знам дека мене тоа решение ќе ми дојде на време...од каде да знам дека со експедитивната македонска пошта ќе дојде во право време..што ако веќе поминал рокот..они на прашањето ми одговорија-Одкога ќе ти стигне решението тогаш ти почнува рокот :) ( банален одговор....или ме излажаа или навистина ама факт е дека на сите нема да ни дојде во исто време)..

Ако му дојде на некој решението го замолувам да го објави тоа тука...за да знаеме барем ориентационо до каде е работата,
Фала многу :)
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
76
Поени од реакции
23
Значи досега што читам овде, прво треба да стигне решението дома (без разлика дали си добил или не си добил стипендија), па откако ќе стигне тогаш се поднесува приговор, така !?!!??!?! Отприлика за колку време стига тоа решение дома !?!? Позз
da da taka treba bidejki nekoj pogore imase pisano deka prasal vo ministertstvoto i toa go dobil kako odgovor..a za stiganje... posto rezultatite gi zakasnija edno 10 dena :D racunaj i resenieto ke stigne za edno 2 nedeli odprilika :)
--- надополнето: 5 февруари 2012 во 18:54 ---
A inace decki naj nefer rabota vo cela ovaa frka so stipendiite e toa sto primer nekoj so 9 prosek podnesuva baranje za tip B namesto za A i dobiva i so toa mu go zema mestoto na nekoj so 8.1-8.5 sto gi ispolnuva tocno uslovite za tip B i nema da dobie...
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
A inace decki naj nefer rabota vo cela ovaa frka so stipendiite e toa sto primer nekoj so 9 prosek podnesuva baranje za tip B namesto za A i dobiva i so toa mu go zema mestoto na nekoj so 8.1-8.5 sto gi ispolnuva tocno uslovite za tip B i nema da dobie...
Не е така. Во тип В просекот учествува во крајниот избор со 20%, другите 80% услов е состојбата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom