Стипендии

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
Можеш истовремено да аплицираш за повеќе типа стипендија со тоа што ќе треба да однесиш документи за сите апликации. Така пишува на веб страната.
сега ми се поставува прашањето како те рангираат за стипендиите?што се случува ако ги добиеш двете?или пак ако за одредена стипендија не бидеш во избраните, дали подоцна ке прават втора листа откако ке ги исчистат оние кои добиле друга стипендија ?

и дали ако аплицираш онлајн за две стипендии , а однесеш документи само за едниот тип, има некакви реперкусии.
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.535
Поени од реакции
5.767
читај бе зевзек,на старите корисници на стипендии им доисплатија до последна рата,јас реков за стари корисници на студентски кредити уште две последни рати.Никој не спомна за тие што продолжиле,читај малце ако си писмен
А кој ти рече па тебе дека зборвам за тебе !? Поставив прашање, копук еден
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Коа ке почнат да исплаќаат првите рати???
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.129
Поени од реакции
8.944
znae li nekoj dali mora da bide zaveren uppi obrazecot?kaj nas na masinski,davaat potvrda druga od studentska sluzba i ni kazaa deka ne mora da bide zaveren
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Во врска со документите за стипендија, дали треба да се даде само копија од државјанство(како што пишува на сајтот)или истата треба да биде заверена на нотар?
Итно е, кој знае нека одговори утре треба да ги давам документите
 
Член од
26 јуни 2009
Мислења
79
Поени од реакции
0
ја лани кога давав документи направив копија заверена на нотар и еве втора година користам стипендија :) сигурно си е сигурно
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.535
Поени од реакции
5.767
Во врска со документите за стипендија, дали треба да се даде само копија од државјанство(како што пишува на сајтот)или истата треба да биде заверена на нотар?
Итно е, кој знае нека одговори утре треба да ги давам документите
Под копија се подразбира, заверена на нотар... Документ кој е само фотокопиран не е важечки... Значи, мора и на нотар
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Уште нешто..
Во Евидентниот лист, пишува за две потврди, една за редовно запишан зимски семестар друга потврда за студент.
Каква е таа втората потврда?Зошто јас мислам дека се си пишува во оваа од факултет, и дека сум редовен студент и дека сум запишала семестар и остало..
Да не треба пак некој документ да вадам?:S
 
Член од
22 ноември 2010
Мислења
75
Поени од реакции
3
Да не знае некој од лани дали планираат да ги исплатат последните рати од кредитот? Или conveniently имаат заборавено...
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Здраво.
Вака, сакам да ве прашам, кој знае да ми каже.
Прво, ја сум прва година. Дали може од прва година да се аплицира за стипендија врз основа на успехот од средно? Или како иде тоа, не знам. И до кога најкасно може да се аплицира? До 12.12?
Второ, јас сум дете без родители, значи имам основа за аплицирање за стипендија од третиот тип. Таму не пишува ништо за успех. Нормално дека се ќе ми биде положено ако аплицирам, ама дали е неопходен некој успех како од првите два типа стипендии?
Трето, ако имам основа за примање стипендија од третиот тип, дали можам да аплицирам за вториот тип? Односно ако имам постигнат успех над 8,5 дали имам право да аплицирам за таа стипендија ако сум социјален случај?
И четврто, дали некој има информација за конкурсот за кредити? Односно дали знаете со кој успех можам да аплицирам за кредит и колку изнесува, и колку типа има?
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Здраво.
Вака, сакам да ве прашам, кој знае да ми каже.
Прво, ја сум прва година. Дали може од прва година да се аплицира за стипендија врз основа на успехот од средно? Или како иде тоа, не знам. И до кога најкасно може да се аплицира? До 12.12?
Второ, јас сум дете без родители, значи имам основа за аплицирање за стипендија од третиот тип. Таму не пишува ништо за успех. Нормално дека се ќе ми биде положено ако аплицирам, ама дали е неопходен некој успех како од првите два типа стипендии?
Трето, ако имам основа за примање стипендија од третиот тип, дали можам да аплицирам за вториот тип? Односно ако имам постигнат успех над 8,5 дали имам право да аплицирам за таа стипендија ако сум социјален случај?
И четврто, дали некој има информација за конкурсот за кредити? Односно дали знаете со кој успех можам да аплицирам за кредит и колку изнесува, и колку типа има?
Мислам нема стипендии за тие што сега се прва година. А и кредитите ги укинаа од оваа година.
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
Мислам нема стипендии за тие што сега се прва година. А и кредитите ги укинаа од оваа година.
Значи кредити од сеа па натака нема да има? Добро нема везе. Него, знаеш нешо за другиве работи што прашав? Фала у секој случај.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
35
Поени од реакции
2
Здраво.
Вака, сакам да ве прашам, кој знае да ми каже.
Прво, ја сум прва година. Дали може од прва година да се аплицира за стипендија врз основа на успехот од средно? Или како иде тоа, не знам. И до кога најкасно може да се аплицира? До 12.12?
Второ, јас сум дете без родители, значи имам основа за аплицирање за стипендија од третиот тип. Таму не пишува ништо за успех. Нормално дека се ќе ми биде положено ако аплицирам, ама дали е неопходен некој успех како од првите два типа стипендии?
Трето, ако имам основа за примање стипендија од третиот тип, дали можам да аплицирам за вториот тип? Односно ако имам постигнат успех над 8,5 дали имам право да аплицирам за таа стипендија ако сум социјален случај?
И четврто, дали некој има информација за конкурсот за кредити? Односно дали знаете со кој успех можам да аплицирам за кредит и колку изнесува, и колку типа има?
за жал стипендии за студентите од прва година нема... само од втора година па натака можеш да земеш стипендија. и многу јасно дека ако имаш 8.5 а и повисок просек дека можеш да земеш стипендија од вториот тип.:salut:
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
178
за жал стипендии за студентите од прва година нема... само од втора година па натака можеш да земеш стипендија. и многу јасно дека ако имаш 8.5 а и повисок просек дека можеш да земеш стипендија од вториот тип.:salut:
Фала многу.
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
испаднаа резултатите од конкурсот за стипендија за 125 информатичари ..:shok:
ме има на листата.. :aplauz:

П.С Кога отприлика ќе ја пуштат прва рата, ми треба кеш :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom