Стипендии

Член од
23 ноември 2010
Мислења
21
Поени од реакции
1
Како да фали една рата, не се сите на број? :)
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Сите се пуштени, Стопанска банка
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.057
Поени од реакции
17.751
Го разгледував ланскиот конкурс и ми падна во очи дека за втората група стипендии (стипендиите за успех, со 8.5 просек на техничките науки и 9.00 на општествените науки) успехот, односно просекот е единствен критериум :eek: ?

Јас мислев дека просекот зема 80% или така нешто удел заедно со остварените приходи. Така е било некогаш или грешка информација сум имал цело време?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.313
Го разгледував ланскиот конкурс и ми падна во очи дека за втората група стипендии (стипендиите за успех, со 8.5 просек на техничките науки и 9.00 на општествените науки) успехот, односно просекот е единствен критериум :eek: ?

Јас мислев дека просекот зема 80% или така нешто удел заедно со остварените приходи. Така е било некогаш или грешка информација сум имал цело време?
Семејните приходи имаат удел во првата група стипендии, социјалната.

Во останатите 2 групи важен е само просекот.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.057
Поени од реакции
17.751
Семејните приходи имаат удел во првата група стипендии, социјалната.

Во останатите 2 групи важен е само просекот.
Грешка сознанија сум имал во тој случај. Значи доста поедноставна е процедурата за стипендија со просек.

Од претходните години има ли информации отприлика колкава бројка се пријавува за втората група стипендии, колкумина земаат, како е распределена бројката меѓу техничките/медицинските науки и општествените, дали се прави ранг листа на пријавените или се е скриено?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.313
Грешка сознанија сум имал во тој случај. Значи доста поедноставна е процедурата за стипендија со просек.

Од претходните години има ли информации отприлика колкава бројка се пријавува за втората група стипендии, колкумина земаат, како е распределена бројката меѓу техничките/медицинските науки и општествените, дали се прави ранг листа на пријавените или се е скриено?
Мислам дека во списоците ги имаше само тие студенти што добија стипендија, а не и одбиените.
Така да тешко да се дознае колава бројка на студенти аплицирале.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Грешка сознанија сум имал во тој случај. Значи доста поедноставна е процедурата за стипендија со просек.

Од претходните години има ли информации отприлика колкава бројка се пријавува за втората група стипендии, колкумина земаат, како е распределена бројката меѓу техничките/медицинските науки и општествените, дали се прави ранг листа на пријавените или се е скриено?
За општествените, околу 9,35 некаде би била долна реална граница за сигурно добивање стипендија, мислам во годината кога јас добив имаше и со 9,25 кои добија. Ако си 9,4 и нагоре уште отсега можеш да си се почестиш :D[DOUBLEPOST=1504575044][/DOUBLEPOST]Ок, проверив, 590 добитници на стипендија, од нив последните 7 со 9,1 просек, над нив има и со 9,11; 9,12; 9,13. Ова рачунај пред приговори, можно е некој од овие да избацат после приговорите, значи нешто подолу се границите од што пишав претходно.
 
Последно уредено:
Член од
4 јануари 2010
Мислења
90
Поени од реакции
4
Ce ima li ovaja godina uste stipendii ?
I moze li so 8.4 prosek da se dobie stipendija
 
Последно уредено:

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Дечки за социјалниве стипендии што се аплицира дали се гледаат приходи само од мајка и татко или и плус ако имаш брат/сестра со кој/а живеете заедно?
И дали за социјалнава треба да имаш одреден успех или не?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Дечки за социјалниве стипендии што се аплицира дали се гледаат приходи само од мајка и татко или и плус ако имаш брат/сестра со кој/а живеете заедно?
И дали за социјалнава треба да имаш одреден успех или не?
Поднесуваш извештај од управа за родителите и сите браќа/сестри кои живеат со тебе и не се во брак(баба и дедо мислам дека не треба). За таа со успех се гледа само успехот(долна граница 9), а за социјалната мислам дека не добиваш воопшто поени за оценките, ама не сум сто посто сигурен. Нема долна граница на просек, можеш да аплицираш и со 6,00.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.481
Дечки за социјалниве стипендии што се аплицира дали се гледаат приходи само од мајка и татко или и плус ако имаш брат/сестра со кој/а живеете заедно?
И дали за социјалнава треба да имаш одреден успех или не?
Добиваш 20 бода од успех ко што памтам, 10 бода плус ако си на технички факултет. И мора да имаш 90% од предметите положени. Другото ти одговорија :D
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Добиваш 20 бода од успех ко што памтам, 10 бода плус ако си на технички факултет. И мора да имаш 90% од предметите положени. Другото ти одговорија :D
И да немаш примања над 500 евра во фамилија, со се брат/сестра?
Ако е така ондак ништо :D
 
Член од
4 јануари 2010
Мислења
90
Поени од реакции
4
За третата стипендија колку просек требаше знае некој ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom