Стипендии

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
100
Здраво,
минатата година ја земав онаа стипендија што се доделува само за техничките факултети со просек 7,00 и сега планирав да ја продолжувам, но испадна дека оваа година ќе имам просек 9,00 и 90 % положени предмети па всушност сум кандидат и за информатичката стипендија.
Сакав да прашам дали некој има информација дали ако сега поднесам документи за продолжување на стипендијата со просек 7,00 потоа во ноември/декемеври ќе имам можност да конкурирам за онаа со просек 9,00, па ако ме одбијат за вторава да продолжам со онаа што ја земав со просек 7.00 т.е да ми ја продолжат стипендијата?
Дали некој има вакво искуство?
Благодарам однапред
Да можеш. Имав другарка која ја зимаше оваа со 7,00 просек па наредната година и се покачи просекот и аплицираше за оваа со 8,50. Кога и го пратија решението за стипендијата и пишувало дека со аплицирање и добивање на оваа стипендија доброволно се откажала од оваа помалата.
 
Член од
12 ноември 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Јас имав предмет од прва година не положен и го презапишав во втора, е сега каде да го пишам како предвиден предмет во прва или во втора??
 
Член од
4 јануари 2010
Мислења
90
Поени од реакции
4
Има стипендии за срби како малцинство во Македонија или нешто такво?
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
100
Освен уверение и потврда за студент, треба ли некои уппи образсци да се однесат за продолжување на стипендија ?
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.296
Поени од реакции
1.912
Да не знае некој како работи тоа со изоставање на една оценка за да добиеш поголем просек? Некои ми викаат дека можно е еден предмет да не го запишеш, ама не што не ми штима тоа.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Да не знае некој како работи тоа со изоставање на една оценка за да добиеш поголем просек? Некои ми викаат дека можно е еден предмет да не го запишеш, ама не што не ми штима тоа.
Тешко изводливо, пошо на студентски поднесуваш за уверение, ги пишуваш предметите и тие после ти ги проверуваат дали сите ти се внесени.
Зависи на кој факултет си.Има факултети каде што не им бараат оцени во индекс, така си запишуваат семестри, на iknow не им се внесени оцените и таму се прават такви малверзации.
 

hnv

Член од
14 ноември 2010
Мислења
91
Поени од реакции
14
Со 8,65 можам да земам некоја стипендија?
На економски сум

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Do koga trae rokot za prodolzuvanje na stipendija?
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
622
Поени од реакции
1.059
Moze nekoj da mi prati link od objavata/soopstenieto za PRODOLZUVANJE na stipendiite, bidejki na stipendii mk gi ima samo novite konkursi od 2016/2017 apliciranje za prvpat... ili jas nemozam da se snajdam

Gesendet von meinem LIFETAB_S1033X mit Tapatalk
 
Член од
1 ноември 2016
Мислења
4
Поени од реакции
1
За социјална стипендија дали треба да се пријави брат ми како вработен бидејќи е оженет но живееме на иста адреса?
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
460
Поени од реакции
100
За социјална стипендија дали треба да се пријави брат ми како вработен бидејќи е оженет но живееме на иста адреса?
Не го пријавувај. Брат ти си има своја фамилија и тоа е посебно. Мој другар има вработен брат неоженет, но на друга адреса. Не го пријави минатата година и му дадоа стипендија
 
Член од
1 ноември 2016
Мислења
4
Поени од реакции
1
Не го пријавувај. Брат ти си има своја фамилија и тоа е посебно. Мој другар има вработен брат неоженет, но на друга адреса. Не го пријави минатата година и му дадоа стипендија
Епа тогаш во податоци за брат сестра да ставам дека немам брат ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom