Стипендии

Член од
10 октомври 2009
Мислења
2.954
Поени од реакции
1.349
Како се прсеметува ова со вкупни месечни примања?
Прво се собираат вкупните годишни примања на сите од семејството па се дели со 12 месеци, или потоа се дели и со бројот на членови во семејството?
 
Член од
10 јули 2008
Мислења
24
Поени од реакции
0
А дали може со фотокопија од пасош место фотокопија од државјанство??
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Како се прсеметува ова со вкупни месечни примања?
Прво се собираат вкупните годишни примања на сите од семејството па се дели со 12 месеци, или потоа се дели и со бројот на членови во семејството?
Не треба ништо да сметаш, од потврдата за плата сумата ја внесуваш.
--- надополнето: 18 декември 2012 во 23:37 ---
А дали може со фотокопија од пасош место фотокопија од државјанство??
Не. Стриктно е наведено дека треба државјанство.




ВАЖНО!!!
За оние што за датум за носење документи избрале 25.12.2012 (вторник):
Направете си проверка на податоците, пошто терминот ви е сменет најверојатно за следниот ден. Досега сите што ги прашав се поместени за средата, можда е нешто поврзано со фактот дека е католички Божиќ во вторникот.
И то, проверете си, да не идете за џабе.
 
Член од
10 октомври 2009
Мислења
2.954
Поени од реакции
1.349
Не треба ништо да сметаш, од потврдата за плата сумата ја внесуваш.
ок тоа, ама конкретно за тип В стипендија, како да знам дали надминува месечниот приход над 30 000мкд?
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
ок тоа, ама конкретно за тип В стипендија, како да знам дали надминува месечниот приход над 30 000мкд?
Е тогаш дели годишни приходи на 12, не делиш со број на членови пошто ти се бара вкупен месечен приход на семејството, а не приход по член.
 

DB.

Член од
23 септември 2005
Мислења
173
Поени од реакции
330
А мора да одиш да ги однесеш документите точно на терминот кога си се прјавил?.. Оти јас не сум од Скопје па не знам дали ќе можам баш тогаш во истот ден кога ќе пишам во ел. пријава
 

soul123

...plAy HaRd GO pRo...
Член од
2 октомври 2008
Мислења
295
Поени од реакции
23
Дали некој ја имал следнава ситуација.
Минатата година фатив стипендија типБ со 8,7 просек на технички факултет. Сега го качив просекот на 9,4 и мислам дека е доволно голем за да фатам типА. Е сеа јас веќе го продолжив договорот за типБ ама разбрав дека можам да си аплицирам за типА повторно.
Дали имал некој вакво искуство?
 
Член од
18 декември 2012
Мислења
9
Поени од реакции
0
Ве молам кажете ми ако знаете дали ако се поднесуваат документи за повеќе стипендии ( пример и за А и за Б стипендија) дали треба да бидат во различни термини или во еден ист ?
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Ве молам кажете ми ако знаете дали ако се поднесуваат документи за повеќе стипендии ( пример и за А и за Б стипендија) дали треба да бидат во различни термини или во еден ист ?
Па најдобро избери си ист за да не мора два пати да одиш.
 
Член од
27 август 2011
Мислења
9
Поени од реакции
1
За А ти е доволно да имаш добар просек и ниски месечни примања... Мене за малце ќе ме премислеа да конкурирам за Б ради муабетот со врски. И еве, со добар просек без никакви врски си добив тип А.
Ако си имаш просек конкурирај си слободно. Уствари најубаво поднеси документи и за А и за Б, само прашај дали треба да вадиш два пати документи или доволно е едните да се копија.
А колку имаше просек?
--- надополнето: 19 декември 2012 во 21:41 ---
Дали некој прашал ако сакам да конкурирам и за А и за Б, дали треба да се вадат 2 пати документи или може едните да се копија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom